index.jpg56
این راه حل ها برای پیشگیری از بروز درد در معده شما پیشنهاد می شوند بهتر است به آنان نگاهی بیندازید.

 معده از مهم‌ترین و درعین‌حال حساس‌ترین عضوهای داخلی بدن است. تغذیه، میزان تحرک بدنی، اعصاب و… می‌توانند بر روی انواع دردهای معده موثر باشند.
 معده می‌تواند دردها و مشکلات متفاوتی را متحمل شود. پزشکان به طور کلی دو نوع درد مزمن و موقت را برای معده در نظر می‌گیرند. ریفلاکس اسید معده، یبوست دائمی، نفخ دائمی، درد معده، زخم معده و کلا تمام مشکلات معده که دائمی شده‌اند از مشکلات مُزمن معده هستند. مشکلات موقت معده اما شامل نفخ موقت، یبوست موقت، دلپیچه موقت، درد و سوزش موقت و موارد دیگر هستند که معمولا بر اثر پرخوری، خوردن بعد از سیر شدن، خوردن خوراکی‌های مخالف باهم و در مواردی هم مصرف خوراکی‌های مسموم و همچنین مشکلات عصبی شکل می‌گیرند.
دردهای موقت معده با کنترل‌نشدن و ادامه پیدا کردن می‌توانند بدل به دردهای مزمن و دائمی شوند. با کنترل تغذیه و رعایت برخی موارد می‌توان دردهای موقت معده را التیام داد و یا جلوی بدل‌شدن بیماری‌های موقت معده را به بیماری دائم آن گرفت. برخی از آن‌ها در زیر می‌آیند.
– هضم غذا برای سالم‌ماندن معده بسیار اهمیت دارد. آب سبزیجات از جمله مواردی است که می‌تواند به هضم بهتر غذا و جلوگیری از مشکلات گوارشی کمک کند. آب هویج، آب کرفس، آب کلم و… از این موارد است.
– زنجبیل از مواد خوراکی‌ای است که از دوران قدیم برای از بین‌بردن مشکلات معده مانند نفخ، استفراغ، تهوع و… مورد استفاده بوده است. البته در مصرف این ماده نباید افراط شود، چون می‌تواند اثر معکوس بگذارد.
– غلات سبوس‌دار از مواردی هستند که به هضم و گوارش غذا کمک زیادی می‌کنند؛ نان کامل گندم، جو، برنج قهوه‌ا ی و دیگر مواد سبوس‌دار شامل این نوع غلات هستند.
– چای سبز از دیگر نوشیدنی‌هایی است که برای معده مفید است. چرا که اسید معده را افزایش نمی‌دهد. این درحالی است که چای سیاه اسیدی و برای معده مضر است.
– خوردن نمک زیاد به مرور موجب ایجاد زخم معده می‌گردد. بنابراین باید نمک را کاهش دهیم. در عین حال چشیدن نمک به مقدار در یک دقیقه به میزان کم از نفخ و ترشی معده جلوگیری می‌کند.
– خوردن گوشت ماهی و مرغ بهتر از خوردن گوشت قرمز برای معده است.
– باکتری‌های سالم موجود در دستگاه گوارش به هضم غذا کمک می‌کنند و از آن‌جایی که ماست حاوی برخی از این باکتری‌هاست بر هضم غذا موثر است.
– از آن‌جایی که شیر ماده غذایی بسیار مهمی است که همه افراد باید در روز بخورند، بهتر است برای روبرو نشدن با مشکلات معده شیرهای بدون لاکتوز خورد. شیرهایی مانند شیرسویا، شیرنارگیل و شیربادام به‌دلیل فنی تهیه آن‌ها بدون لاکتوز هستند.
– فعالیت بدنی، به خصوص برای نفخ معده، می‌تواند به تقویت این عضو از بدن کمک کند.
– اگر در حالت ناشتا روزی یک قاشق عسل با موم بخورید، دردهای معده و به‌خصوص نفخ از میان می‌رود.
– برخلاف آن‌که شیرینی‎‌های طبیعی مانند عسل برای معده مفید هستند، شیرینی‌های صنعتی در صورت استفاده زیاد به معده آسیب می‌زنند. برای مثال خوردن شیرینی‌جات غیرطبیعی منجر به نفخ معده خواهند گشت.
– حبوباتی مانند لوبیا، نخود و عدس برای معده، به خصوص در میزان زیاد، می‌توانند معده بسیاری از افراد را در معرض آسیب قرار دهند. در این حالت بهتر است که این‌دست از خوراکی‌ها با مقداری نان خورده شود.
– سبزیجات خام می‌تواند برای معده بسیاری از افراد مضر باشد. درنتیجه این افراد باید حتما سبزیجات خام را جایگزین کنند.
– ترشی برای معده مانند یک سم عمل می‌کنند. خوردن ترشی‌جات و موادی مانند سرکه، آبغوره و… می‌توانند معده را با مشکل روبرو سازند.
فرارو