multiple-sclerosis-skin-medications@2x

با استفاده از روش های نوین روان درمانیی می توان بیماری هایی نظیر زوال عقل و آلزایمر را درمان کرد

یک روانشناس با بیان کاربرد آموزش های روانی در مشاغل و مدارس، گفت: روان درمانی، به ویژه روش های غیردارویی، سهم زیادی در پیشگیری از مسایل روانی و حتی کاهش سرعت پیشرفت اختلالاتی پیش رونده نظیر ام اس، زوال عقل، و آلزایمر دارند. امیر محمد شهسوارانی با بیان اینکه روان درمانی به مجموعه تلاش هایی اطلاق می شود که کلیه متخصصان حوزه سلامت روان (روانپزشک، روانشناس و مشاور) در راستای بهبود وضعیت روانی افراد انجام می دهند، اظهار داشت: این فعالیت ها دامنه ای از الکتروشوک درمانی که امروزه نادر است تا دارودرمانی و درمان های غیرجسمانی مانند رویکردهای رفتاری موج اول، موج دوم، و موج سوم و نیز نوروتراپی (نوروفیدبک و TDCS) می شود.
وی ادامه داد:بخشی از روان درمانی به طور سنتی مختص افرادی بوده است که دارای مسایل یا اختلالات حاد روانی بوده اند و بعضاً در بیمارستان ها یا بخش های خاص بستری می شده اند.
اما امروزه دامنه روان درمانی به حوزه سلامت، پیشگیری و بهبود کیفیت زندگی گسترش یافته است. به این بخش از روان درمانی که در حوزه پیشگیری و افزایش کارآمدی افراد غیر بیمار اختصاص یافته است، آموزش روانی اطلاق می شود.
این متخصص حوزه بهداشت روان گفت: تقریباً در تمامی مشاغل حرفه ای و سازمان های پیشرو، آموزش های روانی کارکنان نقش بسیار مهمی در افزایش بهره وری و بهبود رفتار سازمانی ایشان ایفا می کند.
هدف اولیه از کاربرد روان درمانی در سازمان ها و مشاغل، کاهش استرس و فرسودگی شغلی است تا سرمایه های اصلی سازمان که منابع و نیروی انسانی است هدر نرود.
شهسوارانی افزود: سالانه مبالغ بسیار هنگفتی بابت غیبت های ناشی از فرسودگی و استرس شغلی و نیز هزینه های درمانی بیماری های سایکوسوماتیک(روان-تنی) که جسمی هستند اما منشا آن ها روانی است، از سوی سازمان ها پرداخت می شود.
این روانشناس تصریح کرد: همچنین، هدف مهم دیگر از آموزش های روانی در سازمان ها، افزایش بازدهی و بهره وری کارکنان است. تیم های ورزشی حرفه ای و ملی و المپیک، خلبانان، کارکنان و متصدیان مراقبت پرواز، و رانندگان حرفه ای مسابقات به میزان روز افزونی از آموزش های روانی بهره می برند.
وی گفت: نظام های آموزشی امروزه نیز تاکید بسیاری در تلفیق آموزش های روانی به ویژه مهارت های زندگی در نظام آموزشی مدرسه برای دانش آموزان، والدین، و کادر آموزشی خود دارند تا بتوانند برای یادگیری و پیشرفت تحصیلی بیشتر شاگردان ظرفیت سازی بهینه صورت دهند.
شهسوارانی ادامه داد: امروزه روان درمانی، به ویژه روش های غیر دارویی و غیر تهاجمی، سهم زیادی در پیشگیری از مسایل روانی و حتی کاهش سرعت پیشرفت اختلالاتی پیش رونده نظیر ام اس، زوال عقل، و آلزایمر دارند. حتی در فرآیندهایی نظیر ترک اعتیاد، در کنار سم زدایی، گروه هایی که در جامعه به عنوان NA شناخته می شوند، بر اساس اصول آموزش های روان درمانی در پایدارسازی تاثیرات درمان نقشی ویژه دارند.
این روانشناس خاطر نشان کرد: به نظر می رسد اشاعه آموزش های روانی و نیز روان درمانی هایی که با هدف بهبود کیفیت زندگی و رضایت از زندگی طرح ریزی شده اند، نقشی اساسی در توسعه پایدار و ظرفیت سازی فردی و اجتماعی داشته باشند.

فارس