از ویتامین ها همیشه به عنوان مواد غذایی مفیدی یاد می شده است که مکملی برای سلامت انسان ها بوده اند، اما به تازگی دانشمندان به نتایج قابل توجهی درباره مصرف ویتامین ها دست یافته اند. ویتامین D از جمله ویتامین های مفید و محلول در چربی است که با قرار گرفتن بدن در برابر نور خورشید تولید می شود. اما مصرف بیش از اندازه آن می تواند خطر آفرین باشد. با دکتر سلام همراه باشید.

یک متخصص داروسازی بالینی گفت: مصرف بیش از حد ویتامین D بدون نظر پزشک نشانه‌هایی همچون کمبود آن را در بدن به جا می گذارد.

هادی اسماعیلی متخصص داروسازی بالینی و عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: کمبود ویتامین D یکی از مشکلاتی است که در اثر کمبود مواجهه با نور طبیعی آفتاب اتفاق می‌افتد.

وی اظهار داشت: کمبود مواد غذایی حاوی ویتامین D و پوشش و آلودگی‌های جوی سبب شده تا میزان ساطع شدن نور طبیعی آفتاب به پوست افراد کاهش یافته و البته در ایران نیز همچون سایر نقاط جهان مردم از کمبود ویتامینD رنج می‌برند.

این متخصص داروسازی بالینی با بیان اینکه کمبود ویتامین D سبب کاهش چگالی کلسیم در استخوان‌ها می شود، عنوان کرد: فقر ناشی از این ویتامین فرد را مستعد ابتلا به بیماری‌های خودایمن مانند دیابت نوع یک، آرتریت روماتوئید، ام اس و اختلالات قلبی و عروقی می‌کند.

اسماعیلی افزود: برای اندازه گیری سطح ویتامین D در بدن روش‌های مختلفی وجود دارد، بنابراین با سنجش متابولیت‌های این ویتامین (25هیدروکسی ویتامین D) میزان آن در بدن افراد مشخص می‌شود.

وی تاکید کرد: اطفال تا سن 10 سالگی باید روزانه 400 واحد، زنان تا قبل از سن یائسگی 600 واحد، زنان پس از سن یائسگی 800 واحد و سالمندانی که بیشتر اوقات را در محیط های بسته و فاقد نور خورشید به سر می برند باید یک هزار واحد ویتامین D دریافت کنند تا دچار عوارض ناشی از کمبود این ویتامین نشوند.

این متخصص داروسازی بالینی تصریح کرد: اگر سطح ویتامین D در بدن شخصی پایین تر از 25 یا در مطالعات اخیر 30 باشد باید به مدت شش تا هشت هفته، هر هفته 50 واحد ویتامین D و پس از آن میزان مورد نیاز روزانه را دریافت کند.

اسماعیلی در خصوص کودکانی که از به کمبود ویتامین D دچار هستند، اظهار داشت: این گروه از افراد باید 2 هزار واحد را به مدت شش تا هشت هفته و سپس مقدار مجاز روزانه را دریافت کنند.

وی توصیه کرد: افراد باید از مصرف بیش از حد و خودسرانه ویتامین D ( که محلول در چربی است) خودداری کنند زیرا ویتامین D اضافی در بدن مانند یک ماده سمی عمل می کند، مقادیر بالاتر از 98 تا 100 واحد، ویتامین D در بدن سمی محسوب می‌شود.

این متخصص داروسازی بالینی با بیان اینکه اطفال باید از استفاده از مگا دوز(دوز بالا) ویتامین D پرهیز کنند، افزود: مصرف بیش از حد ویتامین D علایم کمبود این ویتامین(مانند شکستگی استخوان) را نشان می دهد.

اسماعیلی یادآور شد: مصرف بیش از حد ویتامین D سبب رسوب کلسیم در ارگان‌های حیاتی، عروق و در نتیجه منجر به اختلالات قلبی و عروقی، آرترواسکلروز( تصلب شرایین)، ناراحتی‌های کبد، ریه و کلیه می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران