حفظ یک رژیم غذایی که سرشار از منابع پروتئین گیاهی باشد، در عین دشواری بیشتر تامین آمینواسید‌های ضروری، مزایای سلامتی متعددی هم دارد.

تحقیقات نشان داده که کسانی که بیشتر از منابع گیاهی تغذیه می‌کنند به طور معمول وزن پایین‌ تری دارند و کلسترول و فشار خون پایین‌ تری هم در آن‌ ها دیده می‌شود. همچنین این رژیم‌ های غذایی به علت داشتن چربی‌ های اشباع و مواد فرآوری‌ شده کمتر باعث کاهش احتمال ابتلای شما به بیماری‌ های قلبی، دیابت و اضافه‌ وزن می‌شود.

البته باید این نکته را هم ذکر کنیم که این تحقیقات برمبنای مشاهدات و اطلاعات آماری انجام می‌ شوند و به هیچ‌ وجه به این معنی نیستند که همه افراد می‌ توانند با حذف منابع پروتئین حیوانی خطر ابتلای خود به این بیماری‌ ها را کاهش دهند. همچنین برخی از این فواید را می‌توان با استفاده از پروتئین‌های حیوانی هم تامین کرد.

برای مثال کسانی که از ماهی، بخصوص ماهی‌ های چرب مثل سالمون، تون یا قزل‌ آلا، در رژیم غذایی خود به صورت مستمر استفاده می‌کنند تا ۱۵ درصد خطر کمتری برای ابتلا به بیماری‌ های قلبی دارند. همچنین زرده تخم مرغ منبع غنی از کلسترول است و خوردن ۱ تخم مرغ در روز کلسترول روزانه را تامین می کند. و می‌تواند با حفظ انرژی شما در طول روز از پرخوری و اضافه‌ وزن شما پیشگیری کند.

◊ کدام‌ یک برای عضله‌ سازی بهتر است؟

یکی از وظایف اصلی پروتئین در بدن، ساخت و ترمیم عضلات است که بخصوص در سنین بالا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. بیشتر متخصصان تغذیه هم بر این عقیده‌ هستند که مصرف پروتئین کافی با سلامت بیشتر عضلات ارتباط مستقیم دارد.

– اما آیا پروتیئن حیوانی برای ساخت و ترمیم عضلات بهتر است یا منابع گیاهی؟

واقعیت این است که برای این سوال هنوز پاسخ روشنی وجود ندارد، اما تحقیقاتی که اخیرا انجام شده نشان می‌ دهد که در صورتی که بتوانید با حفظ یک رژیم متوازن و متنوع مقدار کافی از پروتئین را به بدن خود برسانید، تفاوت چندانی بین منبع آن وجود ندارد. بنابراین چه طرفدار خوردن یک خوراک پرگوشت بعد از ورزش باشید و چه بخواهید نیاز بدنتان را با استفاده از لوبیا، سویا، حبوبات، قارچ یا سایر خوراکی‌ های گیاهی تامین کنید مشکلی وجود ندارد و تنها باید حواستان به حفظ توازن در رژیم غذایی باشد.


تهیه و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: درمان نفخ شکم در عرض یک دقیقه با نوشیدنی گیاهی

بیشتر بخوانید: بادام زمینی و ویتامین های بی شمارش