زمانی که گوشهایتان صدمه دیده و یا غیر طبیعی به نظر می رسند، میتواند چه معنی داشته باشد؟ ممکن است علامتی باشد از چیزی که حتی فکرش را هم نمی کنید. با این مقاله از دکتر سلام همراه باشید.

1- چین لاله گوش

به نام ” نشانه فرانک” نیز نامیده میشود؛ (نام اولین پزشکی که به آن توجه کرد) یک چین مورب روی نرمه گوش میتواند علامتی از اختلال قلبی باشد. دانشمندان هنوز نمیدانند علت آن چیست و یا اینکه هرکسی که این چین را روی نرمه خود دارد، به اختلال قلبی دچار نمیشود. اگر توجهتان به لاله گوشتان جلب شده، بهتر است با پزشک خود در باره آن صحبت کنید.

2- چاله و چین گوش

نوزادان ممکن است با شرایطی در گوش خود به دنیا بیایند که با رشد آنها بزرگتر میشود. یکی از آنها سندرم بکویت – ویدرمان است، که باعث چین یا سوراخی کوچک در اطراف گوش میشود. این بچه ها ممکن است رشدی بزرگتر از معمول داشته و دارای زبانی بزرگ و سطح قند خون بالا باشند. این سندرم، مشکلات سلامتی بزرگتری ایجاد نمی کند. اما همانطور که بچه بزرگتر میشود، یک سمت از بدن او ممکن است بزرگتر از طرف دیگر باشد، و او به احتمال زیاد ممکن است به یک تومور خاص مبتلا شود.

3- گوش های پایین تر از جای معمول

این حالت با سندرم ترنر و سندرم داون شرایط مشابهی دارند، مشکلات کروموزومی علت هر دوی آنهاست. افراد مبتلا به سندرم داون، تفاوتهای فیزیکی دیگر و مشکلاتی در رشد خود دارند. سندرم ترنر میتواند باعث مشکلاتی در چگونگی شکل سر و گردن و مشکلاتی در رشد و بلوغ شود. دو شرایط نادر که میتوانند علتی برای این مدل از گوش باشند و مشکلات رشدی به وجود آورند، سندرم های اشپرینزن – گلدبرگ، و جاکوبسون هستند.

4- گوش خارجی از دست رفته

این حالت میتواند نشانه ای از آنوتیا باشد؛ (نوعی نقص مادرزادی که در آن نوزاد بدون گوش خارجی متولد میشود). پزشکان در باره علت آن مطمئن نیستند؛ اما برخی شرایط محیطی ونیز مصرف برخی داروهای خاص در زمان بارداری، ممکن است در آن نقش داشته باشد.

این عارضه میتواند خود به خود اتفاق افتاده و یا در اثر سایر عوامل ژنتیکی رخ دهد. در اغلب موارد پزشکان با استفاده از جراحی پلاستیک میتوانند یک گوش خارجی برای فرد مبتلا بسازند.

5- شکل غیر طبیعی گوش

وجود حتی یک تکه کوچک از پوست میتواند علامتی از یک مشکل در رابطه با کارکرد کلیه ها باشد. علت این شرایط نیز آن است که کلیه های نوزاد همزمان با گوشهایش رشد میکند. اگر پزشک نوزادتان متوجه این زائده روی گوش او شود، ممکن است برای نگاهی وسیعتر و بهتر دستور سونوگرافی یا آزمایشاتی در رابطه با سلامت کلیه های نوزاد دهد.

 

6- وزوز گوش (تینیتوس)

اغلب اوقات این مسئله مستقیما به گوشتان مربوط است (مثل تجمع موم و یا زندگی در محیط پرسروصدا) اما میتواند همچنین علامتی از یک مشکل در رابطه با محل اتصال مفصل استخوان فک شما با جمجمه باشد (مفصل گیجگاهی یا TMJ)؛ یا در اثر صدمه به سر و گردن و یا دلایل دیگر. اگر صدای زنگ، وزوز، غرش و یا خش خش میشنوید، با پزشک خود ملاقاتی داشته باشید تا علت آن را پیدا کند.

7- گوش های خارش دار

اغلب اوقات یک عفونت خارجی یا عامل محرک دیگری باعث خارش گوش میشود. امکان دیگر ممکن است پسوریازیس باشد؛ که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به پوست بدن حمله میکند. این میتواند بسیار دردناک باشد؛ بخصوص در قسمتهایی که پوست نازک و کم چربی است.

میتواند در داخل گوش و یا خارج از آن به وجود بیاید؛ میتواند باعث مرگ سلولهای پوست شده و در نتیجه شنیدن را برای شما مشکل خواهد کرد. درمانی برای پسوریازیس وجود ندارد؛ اما پزشکان میتوانند به شما در کنترل علائم آن کمک کنند.

8- گوش درد

گوش درد میتواند علامتی از عفونت در گوش، گلو، تجمع موم گوش، تجمع مایع در گوش، آبسه دندان و یا حتی دندان قروچه باشد. چنانچه شما و یا کودکتان دچار گوش دردی هستید که ظرف یک روز یا بیشتر خوب نشده و یا به همراه آن تب، استفراغ، گلو درد، ترشحات گوش و یا ورم در اطراف آن دارید، بهتر است با پزشک خود ملاقات داشته باشید. در مورد کودکان کمتر از 6 ماه، حتی اگر تصور میکنید دارای گوش درد است، با یک پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

 

برگردان : سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینکدهی مستقیم مجاز است