میلوم متعدد یا Multiple Myeloma ، یک نوع بیماری سرطان خون بدخیم است که در آن یک توده بدخیم در پلاسماسل، از یک کلون منفرد ایجاد میشود. نشانه های آن به صورت درد استخوان یا شکستگی،  نارسایی کلیه، استعداد به عفونت، کم خونی و هیپرکلیسمی رخ می دهد. زمانی که فردی مبتلا به این بیماری شود، گاهی اوقات “خوردن”، آخرین کاریست که میخواهد انجام دهد.

نشانه های این سرطان خون و عوارض جانبی درمان آن، میتواند باعث کاهش شدید اشتها شده و فرد راغب به مصرف غذای کافی نیست. البته مصرف مواد غذایی درست و به اندازه کافی، قسمت مهمی از روند درمانی فرد است. چند راهنمایی رژیم غذایی میتواند خوردن را به اندازه کافی آسان کرده و باعث خوراندن مواد غذایی به بدن فرد شود.

1- زمان مناسب غذا خوردن در بیماران میلوم متعدد

ممکن است خوردن چند وعده غذایی کوچک در طی روز، بهتر از خوردن دو یا سه وعده بزرگ غذایی باشد. این کار باعث حفظ انرژی فرد شده و کمک میکند تا کمتر احساس تهوع داشته باشد. مصرف مقداری تنقلات مفید برای زمانهایی که احساس گرسنگی وجود دارد، توصیه میشود. درباره وعده های غذایی جایگزینی که به عنوان یک راه برای دریافت کالری کافی به حساب می آیند نیز باید فکر کرد.

2- غذاهای مناسب در بیماران میلوم متعدد

انتخاب غذاهای درست در رژیم غذایی، میتواند بهترین تعادل از مواد غذایی را به فرد بدهد. از طرفی کمک میکند تا نشانه ها و عوارض جانبی به حداقل برسند. در مورد اضافه کردن مواد غذایی زیر باید از متخصص تغذیه سوال کرد:

سبزها

میوه ها و سبزیجات پر از آنتی اکسیدانهایی هستند که به بدن فرصت میدهد تا دوباره خود سازی کند. همچنین با یبوست که ناشی از ضد دردهای دارویی و عوارض جانبی برخی از درمانهای سرطان است، مبارزه میکند. پزشک ممکن است پیشنهاد کند تا میوه ها و سبزیجات ، به صورت پخته مصرف شود؛ گاهی اوقات غذاهای خام میتوانند باعث افزایش ریسک عفونت در فرد مبتلا شوند، که برای این بیماری بسیار خطرناک است.

فیبر

اگر به دلیل شیمی درمانی، فرد دچار یبوست باشد، باید میزان فیبر را در رژیم غذایی خویش بالا ببرد. فیبر باعث شکسته شدن و خرد شدن مواد غذایی مصرفی شده و روده را پاکسازی میکند. آب و آب آلو نیز به حرکات روده کمک میکنند.

منابع خوب فیبر شامل موارد زیر است:

 • میوه ها (مثل سیب و گلابی)
 • میوه های خشک (مثل انجیر و آلو سیاه)
 • همه انواع غلات
 • بلغور جو دو سر و دیگر غلات و حبوبات
 • آجیل و دانه ها
 • سبزیجات (مثل کلم بروکلی، هویج، کنگر فرنگی)

غذاهای بیمزه

از طرف دیگر اگر فرد در اثر عوارض جانبی دچار اسهال شده باشد، پزشک ممکن است به فرد یک رژیم کم فیبر یا رژیم BRAT  بدهد که شامل: موز – برنج – سیب – و نان تست است. همچنین فرد مبتلا ممکن است بخواهد آبگوشت و یا مقدار زیادی آب برای هیدراته ماندن بنوشد. اگرفرد به زخم های دهانی مبتلاست، غذاهایی که بلع آنها آسان است (مثل پودینگ و یا سیب زمینی له شده) انتخاب شود. از مصرف غذاهایی که تند است و باعث تحریک زبان و زخم های دهانی میشود، باید خودداری کرد.

آهن

سلولهای سرطانی که در مغز استخوان ساخته میشوند، ممکن است باعث بیرون راندن سلولهای سالم خونی فرد مبتلا شوند. این نیز به نوبه خود باعث کمبود گلبولهای قرمز خون میشود که  آنمی” نام دارد. اگر چنین اتفاقی بیفتد، فرد ممکن است نیاز به مصرف غذاهای غنی از آهن (مثل گوشت بدون چربی، لوبیاها، سبزیجات دارای برگ سبز تیره) داشته باشد.

ویتامین ها و مواد معدنی

پزشک یا متخصص تغذیه ممکن است به فرد پیشنهاد مصرف یک مکمل به طور روزانه و برای اطمینان از مصرف مواد مغذی کافی بدهد تا فرد سلامت باقی بماند. این ممکن است شامل :

 • آهن
 • ویتامینD
 •  روغن ماهی

باشد. هیچ مکملی را بدون دستور پزشک مصرف نکنید. برخی از آنها ممکن است بر چگونگی کارکرد درمان فرد موثر باشد.

3- پرهیزات غذایی در مبتلایان به میلوم متعدد

برخی از انواع میلومای متعدد، سیستم ایمنی فرد را تضعیف میکند. در نتیجه فرد نیاز دارد تا از شر برخی مواد غذایی که ممکن است فرد را در ریسک خطر نگه دارد، خلاص شود. این غذاها شامل:

 • گوشت قرمز و یا ماهی خام
 •  تخم مرغ عسلی
 •  نوشیدنی های غیر پاستوریزه
 •  سوشی (نوعی غذای آسیایی که با ماهی خام تهیه میشود)
 •  میوه ها و سبزیجات (شسته نشده)

می باشد.

همراه با داروها و درمان های مختلف، تغییر سبک زندگی نیز میتواند اثری بزرگ بر مبارزه با سرطان در فرد داشته باشد. عادات خوردن غذاهای سالم میتواند در ابتدا سخت باشد، اما فواید آن میتواند کمک کند تا بدن فرد برای سالها قویتر باقی بماند.

 

برگردان: سیما آزادفلاح

بازنویسی: فرزانه پاشایی

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد.