گاهی اوقات تغییر دهنده های قدرتمند جهان در بسته های کوچک قرار می گیرند. باور بکنید یا نه ؛ این مسئله برای جوانه کلم بروکلی بسیار صدق می کند. تا قبل از دو دهه اخیر، به جوانه های سبزیجات توجه کم و یا هیچ توجهی از نظر تغذیه ایی داده نمی شد. اما، یک مقاله در سال 1997 در نیویورک تایمز همه چیز را تغییر داد، که باعث آگاهی عمومی مردم از مرکبات ضد سرطان که در جوانه های کلم بروکلی یافت میشود، شد.

جوانه کلم بروکلی,جوانه بروکلی,خواص جوانه بروکلی

از آنجا که جوانه های بروکلی مثل کلم بروکلی معمولی آماده به مصرف نیستند، شاید وسوسه شوید تا از خیر جوانه های کلم بروکلی بگذرید و عطایش را به لقایش ببخشید! اما من مطمئن هستم هنگامی که شما از دستاورد های شگفت انگیز دانشمندان درباره این جوانه ها باخبر شوید، موضع خود را تغییر خواهید داد ( حتی شاید شما را متقاعد کنم جوانه بروکلی را در خانه خود کشت کنید! )

جوانه بروکلی چیست ؟

جوانه کلم بروکلی,جوانه بروکلی,خواص جوانه بروکلی

بسیاری از مردم تصور می کنند که جوانه بروکلی همان بروکلی بالغ از نظر تغذیه ای می باشد ؛ با این حال باید بگویم که جوانه های کلم بروکلی ممکن است مقدار زیادی از ویتامین ها نظیر ویتامین K و ویتامین C موجود در بروکلی رسیده را نداشته باشند اما گلوکوزینولات بیشتری دارند.

چرا مهم است که جوانه های بروکلی حاوی مقادیر زیاد گلوکوزینولات هستند ؟

سبزیجات براسیکا شامل جوانه های کلم بروکلی و سایر سبزیجات کروسیفر ( کلم کالی، منداب، ترب و . . . ) حاوی آنزیمی به نام میروزین هستند که به عنوان بخشی از باکتری های روده ای عمل می کنند تا گلوکوزینولات ها را به فرم های “قابل استفاده” تبدیل کنند، یک دسته که به عنوان ایزوتیوسیانات شناخته می شود.

به نظر می رسد ایزوتیوسیانات ها ، دیگر آنزیم هایی که مسئول تبدیل و یا از بین بردن زنوبیوتیک ها ( ترکیبات بیماری زا ) در بدن هستند را فعال می کنند. برخی از منابع این فرآیند را ” مکانیسم دفاع میزبان ” می خوانند که با مقادیر نسبتا کم از ایزوتوسیانات ها فعال می شود و باعث می شود که بدن شما از قدرت مبارزه طبیعی خود برای مبارزه با بیماری ها استفاده کند.

جوانه های بروکلی دارای سطوح بسیار بالایی از گلوکورافانین، پیش ماده گلوکوزینولات که به سولفورفان ایزوتوسیانات تبدیل می شود، هستند. در واقع، این جوانه ها بین 10 تا 100 برابر مقدار گلوکورافانین در مقایسه با کلم بروکلی بالغ را دارا هستند. مقدار دقیق گلوکورافانین بستگی به تاریخ برداشت ( نقطه نهایی شیرین شدن جوانه سه روز می باشد ) و نحوه آماده شدن جوانه ها (خام بهترین است – پخت و پز، بسیاری از میروزین آن را از بین می برد ) دارد. برای اینکه موثرترین خواص این ترکیبات را دریافت کنید، جوانه های بروکلی را به طور کامل بجوید.

هنوز با من هستید ؟ 🙂 بیایید مابقی این مقاله را ساده تر کنیم. سولفورافان یک ترکیب شگفت انگیز با خواص بی نظیر است که به طور غیر مستقیم در این مقاله به آن اشاره شده است ؛ در ادامه به بررسی اهمیت این ترکیب خواهیم پرداخت.

به طور مثال، یکی از توانایی های فوق العاده چشمگیر سولفورافان پیشگیری از سرطان و مبارزه با سرطان است اما این تنها کاری نیست که می تواند انجام دهد! سولفورافان از قلب، استخوان ها و سیستم تنفسی پشتیبانی می کند و ممکن است بدن شما را در برابر عفونت های رایج، سم زدایی مواد شیمیایی محیطی، مبارزه با بیماری های خود ایمنی و حتی حفاظت از مغز پس از آسیب جدی از خواص این ترکیب بی نظیر می باشد.

مطالعه کنید : میاستنی گراویس و مدیریت علائم / نشانه ها و 11 درمان طبیعی

مطالعه کنید : سندرم شوگرن Sjogren علائم،خطرات،درمان و خود مراقبتی

سولفورافان بر لایه اپی ژنتیک بخش های خاصی از DNA تاثیر می گذارد که بر تعدادی از عملکردهای مبارزه با بیماری، اثرگذار است. زیادی خوب به نظر می رسد، نه؟ فقط صبر کنید تا حقایق علمی پشت پرده را بشنوید !

مزایای / خواص جوانه کلم بروکلی

پیشگیری از سرطان / مبارزه با سرطان از جمله سرطان گلو، ریه، روده بزرگ، پروستات، پستان، مثانه و سرطان های پوست.

سودمند برای قلب

تقویت استخوان ها

کمک به مبارزه با عفونت هلیکوباکتر پیلوری

سم زدایی بدن

بهبود عملکرد سیستم تنفسی

می تواند بخشی از رژیم غذایی مولتیپل اسکلروزیس باشد

می تواند از مغز شما محافظت کند

جوانه کلم بروکلی,جوانه بروکلی,خواص جوانه بروکلی

1 . پیشگیری از سرطان / مبارزه با سرطان : مقاله سال 1997 نیویورک تایمز را به یاد دارید ؟ عنوان این مقاله ” محققان یک ماده ضد سرطانی در جوانه های بروکلی پیدا کردند ” می باشد. بیشتر از هر چیز دیگری ، توانایی جوانه کلم بروکلی برای مبارزه با سرطان، مهم ترین ویژگی آن شناخته شده است.

این توضیحات کاملاً فنی است ، پس اگر مایل به دانستن جزئیات دقیق تر نیستید، می توانید این چند پاراگراف را رد کنید .

اول از همه، سولفورافان باعث جلوگیری از عملکرد آنزیم های مرحله I می شود که مواد سرطانزا ( مواد دگرگون شده از طریق متابولیزم را به مواد سرطانزا تبدیل می کنند ) را در بدن فعال می کنند. سپس، سولفورافان آنزیم های مرحله II را تحریک می کند تا شروع به کار کنند. برخلاف آنزیم های فاز اول ، آنزیم های فاز دوم ، بدن شما را از مواد سرطانزا و سایر ترکیبات ایجاد کننده بیماری ، سم زدایی می کنند ( اصطلاح علمی برای این توضیحات، متابولیسم زنوبیوتیک است )

خوردن جوانه بروکلی بر میزان پروتئینی به نام Nrf2 نیز تاثیر بگذارد. جالب است زیرا این پروتئین در اوایل زندگی به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند که احتمالاً در پیشگیری از سرطان مفید است، اما هنگامی که سرطان گسترش پیدا می کند ؛ همچنین به نظر می رسد که رشد تومور هم افزایش پیدا می کند.

محققان، فعالیت HDAC ( یک پروتئین ترویج سرطان ) را تحت نظر می گیرند ، برای اینکه تعیین کنند چگونه Nrf2 در بدن عمل می کند. گزارش شده است که هرچه فعالیت در مسیرهای Nrf2 بیشتر باشد، فعالیت HDAC کمتر است.

در مطالعات حیوانی، سولفورافان توانایی مبارزه با سرطان در موشها با غلظت بالای Nrf2 بود ؛ اما در موشهایی که غلظت پروتئین Nrf2 آنها کم بود، تاثیر چندانی نداشت.

یک مطالعه انسانی نشان داد که کسانی که سبزیجات کروسیفر را در هفته بیش از پنج بار مصرف می کنند یا یک مکمل جوانه کلم بروکلی مورد استفاده قرار می دهند، دارای پروتئین p16 ( پروتئین سرکوب کننده تومور ) بالاتر و HDAC پایین تری بودند که به طور چشمگیری از رشد سرطان جلوگیری می کند.

در نهایت، بسیاری از منافع سولفورافان ( که فقط به پیشگیری از سرطان محدود نمی شوند ) ، به اپی ژنتیک متصل هستند. سولفورافان ممکن است توانایی تاثیرگذاری بر روی برخی تغییرات اپی ژنتیک در انواع خاصی از سلول های سرطانی را داشته باشد و احتمالا تغییرات منفی در کد ژنتیکی را برعکس کند.

در ادامه انواع مختلفی از سرطان مورد بررسی قرار می گیرند که با جوانه بروکلی رابطه دارند :

سرطان گلو : محققان دانشگاه پیتسبرگ و دانشگاه جان هاپکینز در سال 2015 به بررسی عصاره جوانه کلم بروکلی و چگونگی محافظت آن در برابر سرطان دهانی ( به ویژه سرطان سر و گردن ) پرداختند.

سرطان ریه : یک مطالعه موش در سال 2005 ، توانایی سولفورافان برای جلوگیری از سرطان ریه ناشی از تنباکوهای سرطان زا را آزمایش کرد. نتایج امیدوار کننده بود و دانشمندان پیشنهاد کردند که این مواد باید برای جلوگیری از سرطان ریه در افراد سیگاری و سابقاً سیگاری با جراحت ریه، آزمایش گردد.

سرطان روده بزرگ : یک تحقیق آزمایشگاهی نشان داد که سولفورافان موجود در جوانه های کلم بروکلی و سایر سبزیجات کروسیفر ، سبب مرگ سلولی و شکستن دائمی DNA در سلول های سرطانی روده بزرگ می شود ، در حالی که سلول های سالم، بدون تاثیر به کار خود ادامه می دهند.

سرطان پروستات : هر دوی مطالعات انسانی و حیوانی منعکس کننده تاثیر کلم بروکلی و جوانه کلم بروکلی بر سرطان پروستات می باشد. سلنیوم موجود در بروکلی و جوانه آن ، پروتئینی به نام لیگاند NGK2D را متوقف می کند. پروتئینی که بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر منفی می گذارد و موجب سرطان هایی از جمله لوسمی، سرطان پروستات و سرطان پوست ملانوما می شود.

سرطان پستان : یک مطالعه بر روی موشها کشف کرد که سولفورافان باعث توقف رشد سلول های بنیادی سرطان پستان می شود که نشان می دهد استفاده از جوانه بروکلی یک روش رژیمی مفید برای جلوگیری از سرطان پستان است.

سرطان مثانه : مطالعه دیگری بر روی موشها ، تاثیرگذاری عصاره جوانه کلم بروکلی بر سرطان مثانه را آزمایش کرد. محققان به خوبی متوجه فواید آن شدند – زیرا عصاره به طور مستقیم به قسمت اپیتلیوم ( the epithelium ) مثانه اعمال شده بود. اپیتلویم جایی است که سرطان مثانه در آن گسترش می یابد و نتایج این بررسی بسیار امیدوار کننده در جلوگیری از سرطان مثانه و کاهش یا توقف گسترش آن بود.

سرطان پوست : در موشها، عصاره جوانه کلم بروکلی حاوی سولفورافان از سرطان پوست ناشی از اشعه UV ( فرا بنفش ) محافظت می کند .

2 . مفید برای قلب : یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که جوانه بروکلی، فشار خون را کاهش می دهد. همچنین یک مطالعه حیوانی در سال 2016 نشان داد که جوانه های بروکلی، تری گلیسیرید بالا را نیز کاهش می دهند.

در یک دانشگاه چینی، دانشمندان کشف کردند که سولفورافان همچنین به کاهش نشانگرهای آزمایشگاهی هایپرتروفی قلبی ( بزرگ شدن غیر طبیعی عضله قلب ) کمک می کند.

3 . تقویت استخوان ها : گزارش های اولیه نشان می دهد که سولفورافان ممکن است محافظ قوی در برابر پوکی استخوان باشد. در آزمایشگاه، به نظر می رسد، سولفورافان موجود در جوانه های کلم بروکلی روند مولکولی و التهاب مربوط به تشکیل استئوبلاست ( دسته ای از سلولهای استخوانی ) که یکی از علل اصلی پوکی استخوان است، متوقف شود.

اپی ژنتیک ها در اینجا نیز نقش خود را ایفا می کنند. مطالعه ای که بر روی موشها انجام شده است، نشان می دهد که سولفورافان بر لایه اپی ژنتیک تاثیر می گذارذ تا مکانیزمی که باعث ایجاد پوکی استخوان می گردد را خنثی کند.

4 . کمک به مبارزه با ویی هلیکوباکتر پیلوری : H. pylori یا عفونت هلیکوباکتر پیلوری از آفریقا سرچشمه می گیرد و باعث ایجاد التهاب معده و زخم معده به مدت 200.000 سال شده است.

مطالعات حیوانی و انسانی کشف کرده اند که جوانه بروکلی به طور موقت این عفونت باکتریایی را در بیمارانی که با عوارض کم یا بدون عارضه هستند ، متوقف می کند. برخی از مطالعات نیز نشان داده اند که عفونت هلیکوباکتر پیلوری با مصرف عصاره جوانه کلم بروکلی از بین نمی رود. با این حال به نظر می رسد که جوانه بروکلی از مخاط معده در برابر استرس اکسیداتیو (که منجر به رشد التهاب معده و سرانجام سرطان معده می شود )، محافظت می کند.

5 . سم زدایی بدن : بسیاری از سم زداها یا بادی دتوکس ها هستند که ارزش مادی ندارند زیرا طبیعت، غذاهای سم زدای قوی تری را آماده کرده است که می توانید برای خلاص شدن از بسیاری از آلودگی های زیست محیطی، از آنها استفاده کنید.

یکی از این نمونه ها نوشیدنی جوانه بروکلی است. دو مطالعه انسانی نتایجی را دریافتند که نشان می دهد، نوشیدنی جوانه بروکلی، مقدار زیادی از آلودگی های شیمیایی را دفع می کند.

6 . بهبود عملکرد تنفسی : همان قدرت سم زدایی ممکن است یکی از دلایلی باشد که سولفورافان برای سلامت تنفس مفید است. مطالعات انسانی و آزمایشگاهی کشف کرده اند که جوانه های بروکلی ، سموم محیطی که به علت آلرژی ، آسم و سایر بیماری های تنفسی به وجود آمده اند را از بین می برد.

7 . می تواند بخشی از رژیم غذایی مولتیپل اسکلروزیس باشد : سولفورافان باعث کاهش التهاب و استرس اکسیداتیو مرتبط با بیماری ” از بین برنده میلین ” ( بیماری MS ) می شود. ام اس فرایندی است که از طریق آن سیستم ایمنی بدن به غلاف میلین اطراف فیبرهای عصبی آسیب وارد می کند و علائم ام اس بروز پیدا می کند.

8 . می تواند از مغز شما محافظت کند : برخی از مواد غذایی از مغز شما در برابر مشکلات دراز مدت و مشکلاتی که به آهستگی رشد می کنند، محافظت می کند. مواد غذایی همانند جوانه بروکلی ممکن است به کاهش برخی مشکلات نظیر ضربه روانی ( تروما ) کمک کند.

برخی دیگر از مسائل مغزی که می توانند از جوانه کلم بروکلی بهره مند شوند، به طور مثال سکته مغزی است. به نظر می رسد که خوردن جوانه بروکلی پیش از سکته مغزی به طور مرتب، ممکن است باعث کاهش سد خونی مغزی و اختلالات عصبی پس از سکته مغزی شود.

مطالعات متعددی بر روی موشها انجام شده است که در این مطالعات، جریان خون رسانی به مغز موش ها محدود شده و سپس سولفورافان به حیوانات داده می شود. در این آزمایش ها، انسداد جریان خون به حداقل می رسید و مغز تا حدودی از محرومیت اکسیژن محافظت می شد.

ارزش غذایی جوانه کلم بروکلی

4 اونس جوانه بروکلی تازه ( حدود 84 گرم ) تقریباً حاوی :

35 کالری

5 گرم کربوهیدرات

2 گرم پروتئین

0.5 گرم چربی

4 گرم فیبر

54 میلی گرم ویتامین C

90 میلی گرم ویتامین A

78 میلی گرم کلسیم

720 میکروگرم آهن

و فراموش نکنید، یکی از مهم ترین ویژگی های جوانه کلم بروکلی این واقعیت است که آنها 10 تا 100 برابر سولفورافان بیشتری نسبت به بروکلی بالغ را دارا هستند.

چگونه جوانه کلم بروکلی را پرورش دهیم ؟

همانطور که در پاراگراف اول این مطلب اشاره کردم ، شاید بتوانم شما را متقاعد کنم آنها را در خانه پرورش دهید. اگر شما هم علاقه مند به رشد جوانه کلم بروکلی هستید ، باید بدانید که جوانه کلم بروکلی نسبت به دیگر دانه ها، کمی بیشتر طول می کشد تا سبز شوند اما ارزش صبر کردن را دارد و مزایای سلامتی آن، همانطور که در بالا خواندید، بسیار است. ( به علاوه، اگر در آب و هوای گرم زندگی می کنید، احتمالا سریعتر نتیجه می گیرید. )

1 . جوانه زنی به طور معمول نیاز به یک شیشه با کلاهک جوانه زنی، تعدادی دانه بروکلی و آب تصفیه شده دارد. در شیشه ای که برای پرورش جوانه بروکلی انتخاب کرده اید، حدود دو قاشق غذاخوری دانه بروکلی ارگانیک را با آب گرم بپوشانید و اجازه دهید شب تا صبح خیس بخورند. دانه های خود را پس از 8 – 10 ساعت از آب تخلیه کنید.

2 . به مدت 5 روز، مراقب باشید که دانه ها را با آب تازه و تصفیه شده دو تا سه بار در روز بشویید. دقت کنید که هر بار که جوانه ها را با آب می شویید ، باید آب تخلیه شود.

3 . در طول زمانی که جوانه ها رشد می کنند، آنها را در یک محیط گرم و تاریک نگهداری کنید.

4 . در سه روز اول یا کمی بیشتر، احتمالاً مشاهده می کنید که دانه ها شکاف بر می دارند و شروع به جوانه زدن می کنند. با این حال، هنوز آنها را برداشت نکنید!

5 . هنگامی که متوجه شدید دانه ها یک اینچ یا یک اینج و نیم ، رشد کرده اند و برگهای زرد مشخص شدند، وقت آن می رسد که به جوانه ها نور خورشید را برسانید . به شستشوی جوانه ها با آب ادامه دهید، بخصوص اگر در یک مکان بسیار گرم یا خشک زندگی می کنید.

6 . هنگامی که برگ ها سایه سبز تیره به خود گرفتند و طولی بیش از یک اینچ به دست آوردند، آماده جمع آوری و خوردن می باشند.

جوانه بروکلی در مقابل بروکلی ساده و روغن دانه بروکلی

جوانه کلم بروکلی,جوانه بروکلی,خواص جوانه بروکلی

از آنجا که جوانه های بروکلی بسیار مغذی هستند، آیا باید از خیر بروکلی ساده بگذرید ؟ روغن دانه بروکلی چطور ؟

در واقع، تمام این سه محصول بروکلی در نوع خود شگفت انگیز هستند . از مزایای بی نظیر کلم بروکلی نهایت استفاده را ببرید!

همه آنها به جلوگیری از انواع مشخصی از سرطان ها کمک می کنند ( روغن دانه بروکلی به جلوگیری از آسیب اشعه فرا بنفش UV که منجر به سرطان پوست می شود، کمک می کند ). همچنین از بیماری های مرتبط با سن ( تضعیف پوست، سلامت استخوان و . . . ) نیز جلوگیری می کنند.

روغن دانه بروکلی به دلیل خواص موضعی آن برای پوست و مو شناخته شده است و جایگزین خوبی برای محصولات سیلیکون و رتینول زیبایی است. همچنین روغن دانه بروکلی ، پوست را مرطوب می کند.

بروکلی و جوانه بروکلی هر دو از سم زدایی، سلامت قلب، سلامت استخوان و سلامت مغز حمایت می کنند. بروکلی بالغ حاوی مقادیر بالاتری از ویتامین K، ویتامین C، ویتامین A، اسید فولیک، ویتامین B6، منگنز، پتاسیم، فسفر و منیزیم نسبت به جوانه بروکلی است. به همین دلیل بروکلی یکی از سبزیجات اصلی در سراسر جهان به شمار می رود. 

بروکلی همچنین مزایای دیگری نظیر حفاظت از کبد، سلامت لثه و دندان، بهبود زخم، سلامت چشم، تعادل pH خون، باروری، سلامت هورمونی و مدیریت وزن را دارا است.

تاریخچه و حقایقی درباره جوانه کلم بروکلی

تا سال 1970 یا بیشتر، جوانه های بروکلی همانند سایر جوانه های مفید از نظر سلامتی، عموماً نادیده گرفته می شدند. با این حال، تحقیقاتی که در اوایل دهه 1990 انجام شد، تایید کرد که بسیاری از افراد سالم در دهه 70 میلادی، از جوانه بروکلی و بروکلی بالغ سود برده اند.

طبق گفته ویکی پدیا، مقاله نیویورک تایمز در سال 1997 علاقه زیادی به جوانه های بروکلی را ایجاد کرد و در واقع کمبود جهانی بروکلی بوجود آمد ؛ زیرا این نوع تقاضا بی سابقه بود!

هشدارها و عوارض جانبی

عوارض جانبی در رابطه با خوردن جوانه بروکلی به ندرت وجود دارد. تعدادی از کسانی که به طور مرتب جوانه بروکلی می خورند، گاهی اوقات ناراحتی خفیف گوارشی را گزارش کرده اند.

دکتر سلام گزارش می دهد که غذاهای حاوی سولفورافان مثل جوانه کلم بروکلی ممکن است با برخی داروهای آرام بخش عضله یا داروهای تسکین درد سازگاری نداشته باشد . پس اگر مطمئن نیستید که داروهای شما هنگام مصرف جوانه بروکلی چه اثری از خود نشان می دهند ، با دکتر خود آنها را بررسی کنید.

زردآلو

جوانه کلم بروکلی

لیمو ترش