635433753977422384

این مچ بند هوشمند بوده و بلافاصله با رنگ پوست و موی هرفرد تغییر رنگ می دهد و برای پیشگیری از سرطان پوست ابداع شده است

نوعی مچ‌بند ضدآب افراد را از قرارگرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید آگاه کرده و به آن‌ها در ممانعت از ابتلا به سرطان پوست کمک می‌کند.

این مچ بند بر اساس میزان نور فرابنفش خورشید از زرد به صورتی تغییر رنگ می دهد و به کاربران درباره قرارگرفتن در سایه هشدار می دهد. بهای این سامانه 1.7 دلار گزارش شده و دانشمندان اسکاتلندی آن را به عنوان شیوه ای ارزان تر و کارآمدتر برای کاهش ابتلا به سرطان پوست ارائه داده اند.

حساسیت این مچ بند به نور فرابنفش به معنای آن است که این سامانه پیش از ظهور این بیماری روی پوست به کاربر هشدار می دهد.

نمایشگر «Smartsun» دارای عاملی اسیدی است که توسط نور خورشید تجزیه می شود و این امر منجر به تغییر رنگ سریع مچ بند می شود.

سامانه ابداعی برای انواع مختلف پوست و بنا بر سطوح تحملی که افراد نسبت به نور خورشید دارند، ارائه شده است. به طور مثال، مچ بند متعلق به فردی با مو و پوست روشن سریع تر از مچ بند شخص دارای پوست و موی تیره تغییر رنگ می دهد.

این فناوری در گروه شیمی محض و کاربردی دانشگاه «استراتکلاید» اسکاتلند ارائه شده و هم اکنون شرکت سوئدی فناوری های «Intellego» در حال بازاریابی آن است.

کشنده ترین شکل سرطان پوست، ملانوم بدخیم است که هم اکنون نرخ آن پنج برابر بالاتر از 40 سال گذشته است.

گفته می شود سالانه از هر 100 هزار نفر، 17 تن مبتلا به این سرطان می شوند در حالی که در دهه 1970 از همین تعداد فقط سه نفر به آن مبتلا می شدند. ملانوم بدخیم مسئول مرگ بیش از 2200 نفر در بریتانیا در سال 2011 بوده است.