دیس پپسی یا سوء هاضمه علائم و نشانه ها + 8 درمان طبیعی

دیس پپسی,دیس پپسی چیست,درمان طبیعی دیس پپسی

آیا تا به حال پس از غذا احساس ناراحتی معده کرده اید؟ شاید با گاز بیش از حد و احساس نفخ همراه بوده باشد؟ در واقع برای این مشکل رایج سلامتی، بیشتر از یک واژه علمی وجود دارد. من درباره Dyspepsia صحبت می کنم. دیس پپسی چیست؟

خوب، به غیر از اینکه این یک کلمه دوست داشتنی برای ناراحتی معده و یا سوء هاضمه باشد، دیس پپسی به عنوان « هر یا همه علائم ناخوشایندی است که با نارسایی سیستم گوارشی مرتبط است” معرفی شده است. از نظر پزشکی اگر بخواهیم بگوییم، تعریف صحیح سوء هاضمه و تعریف دیس پپسی منطبق بر یکدیگر است. این واژه، یک مجموعه ای از علائم را شامل می شود، از جمله مواردی مانند نفخ و درد معده یا درد فوقانی شکم.

گفته می شود که دیس پپسی بیش از یک چهارم جمعیت را تحت تاثیر قرار داده است؛ تا 30 درصد دقیق است! بنابراین اگر احساس اختلال هاضمه دارید (تحریک شده به علت سوء هاضمه)، قطعا می خواهید این مقاله مجله پزشکی دکتر سلام را به طور کامل بخوانید تا ببیند چگونه می توانید از دیس پپسی جلوگیری کنید و همچنین ببینید چه چیزی در وهله اول باعث آن می شود. اما حتی اگر فقط زمانی احساس ناراحتی معده کرده باشید، هنوز هم می خواهید بدانید که چگونه می توانید از علائم ناخواسته آن در آینده جلوگیری کنید. خبر خوب: برخی از داروهای بسیار موثر طبیعی برای سوء هاضمه وجود دارد که هم رایگان یا ارزان هستند و هم تهیه همه آنها بسیار آسان است.

دیس پپسی چیست؟

ابتدا، به منظور تعيين صحیح سوء هاضمه، مهم است بدانيم که اين يک بيماری نيست؛ بلکه باید گفت که ، دیس پپسی مجموعه ای از علائم رایج مانند احساس ورم، آروغ زدن و حالت تهوع است.

سوء هاضمه یا دیس پپسی، که همچنین ناراحتی معده نیز نامیده شده است، یک اصطلاح عمومی است که برای توصیف ناراحتی های فیزیکی یا درد در بالای شکم به کار می رود که معمولا در طی یا بلافاصله بعد از خوردن غذا احساس می شود. بعضی افراد به طور روزانه یا حتی در هر وعده غذایی دیس پپسی دارند، در حالی که افراد دیگر فقط در موارد خاصی آن را تجربه می کنند. بسیاری از افراد همراه با دیس پپسی دچار سوزش سردل می شوند، اما اینها دو موضوع جداگانه هستند.

در شرایط عادی، وقتی غذا مصرف می کنیم، یک حرکت حلقوی سالم صورت می گیرد. حرکت حلقوی، انقباض غیرارادی و آرام سازی عضلات صاف است که مواد غذایی را از طریق مری و روده به جلو حرکت می دهد.

هنگامی که حرکت حلقوی به طور مطلوب انجام نمی شود، این امر باعث سرعت پایین مرحله گوارش غذا شده و احتمال دیس پپسی را بیشتر می کند.

دیس پپسی عملکردی، عملکرد نامناسب مزمن دستگاه گوارش فوقاني است، البته برای این که بتواند علائم مزمنی را بیان کند، ظاهر غیرنرمالی هم ندارد. برخی از علل احتمالی دیس پپسیای عملکردی عبارتند از: آلرژی غذایی، التهاب معده یا دوازدهه، ترشح اسید بیش از حد، عوارض جانبی دارو، عوامل روحی یا عفونت با هلیکوباکتر پیلوری.

بعضی از تحقیقات نشان داده است که ممکن است برخی آمادگی های ژنتیکی برای دیس پپسیای عملکردی وجود داشته باشد. علاوه بر این، درحدود 40 درصد از افراد مبتلا به دیس پپسیای عملکردی، برای آرام سازی معده خود در پاسخ به مصرف مواد غذایی، یک “تطبیق ضعیف” یا عدم توانایی نشان داده اند. اعتقاد بر این است که تخلیه غیرطبیعی معده و انقباض های کمتر از معمول معده در دیس پپسیای عملکردی نقش دارند.

دلایل و عوامل خطر

شما ممکن است با این که “سوء هاضمه چیست“، آشنا باشید، اما آیا می دانید چه چیزی باعث سوء هاضمه می شود؟ اغلب ریشه های دیس پپسی را می توان به غذا، نوشیدنی، عادت های ضعیف برای غذا خوردن و انتخاب شیوه زندگی مرتبط  دانست.

در دیگر موارد، عفونت (بطور مثال هلیکوباکتر پیلوری) یا یکی دیگر از بیماری های گوارشی ممکن است علت آن باشد. سوء هاضمه می تواند توسط عوامل زیر ایجاد شود:

خوردن بسیار سریع – خوردن بسیار زیاد در یک وعده – نوشیدن الکل زیاد – خوردن غذاهای تند، پر چرب یا روغنی – مصرف بیش از حد کافئین – استرس – کشیدن سیگار – مصرف مواد غذایی با فیبر بالا.

سایر علل احتمالی دیس پپسی عبارتند از شرایط پزشکی مانند:

اولسر ها (زخم ها) – ریفلاکس معده (GERD) – فتق هیاتال – سنگ کیسه صفرا – التهاب مری – بارداری (بخصوص در اواخر دوره) – پانکراتیت – گاستریت – عقونت با هلیکوباکترپیلوری – مسمومیت غذایی – سندرم روده تحریک پذیر – گاستروپارزیس (وضعیتی که در آن معده به درستی خالی نگردیده و در دیابتی ها رایج است) – آلرژی ها یا حساسیت های غذایی – بیماریهای تیروئید – افسردگی – سرطان معده – بیماری قلبی، آنژین، حمله قلبی (معمولا همراه با نشانه های دیگر مانند تنگی نفس، حالت تهوع، استفراغ و درد فک)

سوء هاضمه همچنین می تواند به طور معمول توسط داروهایی مانند NSAIDs، آنتی بیوتیک ها، استروئید ها و قرص های ضد بارداری ایجاد شود. سایر داروهای محرک عبارتند از:داروهای تیروئید، کلسترول، فشار خون و داروهای ضد درد.

دیس پپسی,دیس پپسی چیست,درمان طبیعی دیس پپسی

علائم و نشانه های دیس پپسی

امیدوارم با سوء هاضمه آشنا نباشید، اما اگر آشنا هستید، از علائمی که من در لیست قرار می دهم شگفت زده نخواهید شد. اغلب بیماران دچار سوء هاضمه، مشکل خود را به عنوان یک احساس از معده پر و ناراحت همراه با درد در بالای شکم و یا قفسه سینه توصیف می کنند. برای اکثر افراد، علائم گوارشی در طول و یا بلافاصله بعد از غذا ظاهر می شود. علائم کلاسیک سوء هاضمه (دیس پپسی) عبارتند از:

درد شکم – مزه اسید در دهان – احساس ورم / احساس پری در ناحیه معده – آروغ زدن و گاز – احساس سوزش در معده یا بالای شکم – اسهال، اما نه همیشه – “رشد و بزرگ شدن” معده – حالت تهوع – استفراغ.

درمان متعارف

تشخیص دیس پپسی معمولا بر اساس تاریخچه پزشکی بیمار، یک معاینه فیزیکی و گاهی اوقات آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی است. آزمایش های دیگری مانند آزمایش هلیکوباکتر پیلوری، آزمایش خون و / یا مدفوع و همچنین آزمایش های تصویربرداری ممکن است انجام شود.

رایج ترین درمان دیس پپسی شامل نوعی از داروهای تجویزی یا بدون نسخه مسدود کننده اسید است. بعضی از داروهای رایج شامل رانیتیدین و امپرازول هستند که هر دو با عوارض جانبی جدی احتمالی همراه هستند. اگر عفونتی مانند هلیکوباکترپیلوری درمعده خود دارد، پزشک احتمالا آنتی بیوتیک هایی را برای درمان عفونت تجویز می کند. اگر بعد از هشت هفته مصرف دارو درد داشته و یا با درد هایی که می روند و می آیند، روبرو بودید، پزشک ممکن است دستور آندوسکوپی فوقانی به شما بدهد.

پیشنهاد می کنیم از مقاله ” درمان دل درد ” و ” درمان دل پیچه ” نیز نگاه مختصری داشته باشید، چراکه در ارتباط با همین موارد است.

درمان های طبیعی برای دیس پپسی

1- زنجبیل

هنگامی که پای تسکین دیس پپسی به میان می آید، زنجبیل از هزاران سال قبل به عنوان یک کمک موثر برای هضم و درمانی طبیعی برای حالت تهوع استفاده شده است.

اخیرا محققان تایوانی کشف کرده اند که سه کپسول (در مجموع 1.2 گرم) زنجبیل در واقع میتواند به تحریک معده برای آزاد سازی محتویات خود به روده کوچک در افراد مبتلا به دیس پپسی عملکردی کمک کند.

این وضعیت در 40 درصد از بیماران مبتلا به تاخیر غیر معمول تخلیه معده رخ می دهد. این دلیل عمده ای است که چرا زنجبیل به افراد مبتلا به نفخ، یبوست و سایر اختلالات دستگاه گوارش کمک می کند. زنجبیل عضله صاف را در جدار روده شل کرده و به حرکت مواد غذایی در سراسر سیستم کمک می کند.

خوردن کامل زنجبیل تازه، نوشیدن آب زنجبیل تازه و استنشاق روغن اسانس زنجبیل منتشر شده، راه های بسیار طبیعی و موثری برای بهبود اختلالات معده مانند سوء هاضمه است.

2- عصاره کنگر فرنگی یا آرتیشو

علاوه بر زنجبیل، مطالعه ای در سال 2015 نشان داد که عصاره آرتیشو نیز می تواند علائم گوارشی را بهبود بخشد. در مقایسه با مصرف کنندگان دارو، افرادی که عصاره زنجبیل و عصاره آرتیشو را برای چهار هفته مصرف کردند، نشانه های حالت تهوع، پریشانی، درد و همچنین نفخ را کاهش دادند. مطالعه به این نتیجه می رسد که علاوه بر اینکه عصاره آرتیشو (و نیز زنجبیل) بی خطر است، در درمان دیس پپسیای عملکردی نیز بسیار موثر است.

3- آرام سازی

این درمان طبیعی ممکن است خیلی ساده به نظر بیاید، اما واقعا برای بیماران مبتلا به دیس پپسی جواب می دهد، زیرا همبستگی مستقیمی بین استرس و سوء هاضمه وجود دارد.

علائم سوءهاضمه زمانی که شما تحت تأثیر استرس قرار گرفته اید و برای خود مدام حدس می زنید، افزایش می یابد، و وقتی که در حالت آرام قرار می گیرید، کاهش می یابد.

روش های آرام سازی ایده آل می تواند بسته به فرد، متفاوت باشد، اما برخی از روشهای تسکین دهنده تست شده و واقعی استرس عبارتند از ورزش، یوگا، ماساژ، نوشتن در دفتر خاطرات و صرف زمان بیشتری در طبیعت است. آرامش بدن و ذهن، به طور آگاه و به طور منظم، یک راه عالی برای کاهش مشکلات ناخواسته در معده است.

4- قطع عوامل محرک رایج غذایی

اگر دچار دیس پپسی هستید، بعضی از بدترین چیزهایی که مصرف می کنید، غذاهای تند، چرب، روغنی و فرآوری شده است. هضم هیچ کدام از این غذاها در سیستم گوارشی آسان نیستند و به راحتی می توانند علائم گوارشی را تحریک کنند.

قهوه (و سایر غذاهای حاوی کافئین) یکی دیگر از نوشیدنی های اسیدی شناخته شده است که باعث سوءهاضمه می شود. چنانچه علائم سوءهاضمه دارید، اگر غذاهای زیر را نیز قطع کنید، میتواند کمک کننده باشد:

اقلام سنگین لاکتوز (مانند شیر گاو)، غذاهای اسیدی (مثل سس گوجه فرنگی) و شیرین کننده های خطرناک مصنوعی.

5- تمرینات و عادتهای درست و مناسب خوردن

بسیاری از روش های رایگان وطبیعی برای جلوگیری از سوء هاضمه در بدن شما وجود دارد. سه توصیه اول باعث میشود تا هوایی که در هنگام غذا خوردن بلعیده اید، کاهش یابد، درنتیجه باعث می شود علائم گوارشی (مانند آروغ زدن) خیلی کمتر باشد. در اینجا برخی از راه های طبیعی برای جلوگیری از دیس پپسی آمده است، که طب سنتی نیز آن را ترویج میکند:

 • جویدن غذا با دهان بسته
 • صحبت نکردن در هنگام جویدن غذا
 • خوردن غذا به آرامی و جویدن کامل غذا
 • دراز نکشیدن بلافاصله بعد از اتمام غذا
 • اجتناب از غذا خوردن دیرهنگام در شب
 • حداقل سه ساعت بین خوردن شام و رفتن به رختخواب فاصله بگذارید.

از پوشیدن هرگونه لباسی که برای شما بسیار تنگ است خودداری کنید، به دلیل این که می تواند معده شما را تحت فشار قرار دهد، که به نوبه خود می تواند باعث شود تا محتویات آن وارد مری شود (درست برعکس جهت درست!).

6- تخت خود را بالا ببرید.

یکی دیگر از تغییرات معمول و آسان برای هضم که به نظر می رسد به بسیاری از مردم کمک میکند، بالا آوردن سر تخت حداقل 15 سانتیمتر است.

شما می توانید از بلوک های چوبی یا حتی قرار دادن کتاب هایی برای انجام این ارتفاع اضافی استفاده کنید. با بالا بردن سر رختخواب خود، می توانید کمک کنید تا مایعات گوارشی به جای راه اشتباه (به مری)، به طرف جای درست (به روده) حرکت کند.

7- اجتناب از NSAID ها، آنتی بیوتیک ها و داروهای دیگر

داروهایی به نام NSAID ها می توانند مشکلات گوارشی مانند دیس پپسی را ایجاد کنند. این داروها نوعی از داروهای ضد التهابی هستند که بدون نسخه نیز در دسترس هستند و معمولا برای درد استفاده می شوند.

اگر NSAID برای شما نامی آشنا نباشد، شما ممکن است با نام عمومی آن مانند ایبوپروفن آشنا باشید. بیش از نیمی از زخم های خونریزی کننده را NSAIDs ایجاد می کنند.

اگر NSAID هایی مانند آسپیرین و یا ایبوپروفن می توانند زخم های خونریزی دهنده ایجاد کنند، فکر کنید که چگونه می توانند سیستم گوارش شما را از بین ببرند و باعث دیس پپسی شوند.

شما همچنین ممکن است بخواهید از یکی دیگر از مقصران عادی این مشکل تا حد امکان دوری کنید؛ یعنی  آنتی بیوتیک ها، که نه تنها به سندرم نشتی روده بلکه همچنین به مقاومت آنتی بیوتیکی نیز کمک می کند.

آنها همچنین به این شناخته شده اند که باعث سوء هاضمه می شوند. انواع دیگر داروهای بدون نسخه و تجویزی که باعث سوء هاضمه می شوند، شامل آسپرین ها، قرصهای ضد بارداری، داروهای استروئید، داروهای تیروئید، داروهای ضد درد، داروهای کاهش کلسترول و داروهای فشار خون هستند.

8- ترک عادت های بد

سیگار کشیدن و نوشیدن الکل در صورت بروز علائم سوء هاضمه، به راحتی می تواند به عنوان یکی از بدترین عادت ها شناخته شود. هر دوی این عادت ها، به عنوان چیزهایی معرفی  شده اند که برای به وجود آوردن آنچه واقعا نمی خواهید، بسیار عالی هستند: تحریک دیواره معده شما.

یک دیواره معده تحریک پذیر باعث ایجاد و افزایش علائم گوارشی می شود. شما نباید سیگار بکشید. اگر علائم شما همچنان ادامه داشته باشد، نوشیدن الکل و استعمال دخانیات علائم شما را بدتر خواهند ساخت.

احتیاط

مهم است بدانید که حمله قلبی ممکن است برخی از علائم مشابه سوء هاضمه را ایجاد کند. اگر فکر می کنید همزمان با علائم گوارشی در معرض اختلال تنفس، تعریق زیاد و / یا دردی دارید که به فک، گردن یا دست باز می گردد، به مراقبت های فوری پزشکی نیاز دارید.

ممکن است سوءهاضمه نمادی از مسائل بهداشتی جدی دیگری باشد. اگر هر کدام از علائم زیر را داشته باشید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

 • علائم گوارشی که بیش از چند روز ادامه دارد.
 • استفراغ
 • ازدست دادن اشتها
 • کاهش وزن ناخواسته یا غیر قابل توضیح
 • مشکلات بلع
 • مدفوع سیاه و با تاخیر، یا خون قابل مشاهده در مدفوع
 • درد ناگهانی و شدید شکم
 • ناراحتی غیرمربوط به خوردن یا نوشیدن
 • رنگ زرد پوست و چشم (زردی)

سخن آخر

دیس پپسی یا سوء هاضمه یک مشکل سلامتی بسیار رایج در میان افراد دارای سنین مختلف است. برای بعضی از مردم، این حتی می تواند یک مسئله ناخوشایند مزمن در زندگی آنها باشد.

خبر خوب این است که روش های طبیعی بسیاری برای بهبود علائم دیس پپسی وجود دارد. علاوه بر این، بدست آوردن هیچ یک از داروهای توصیه شده در اینجا سخت و یا گران نیست.

پیگیری نیز کلید است؛ یک بار که شما متوجه شدید که عوامل محرک شما چه هستند، مهم است که از آنها به طور کامل اجتناب کنید یا آنها را تا آنجا که ممکن است کاهش دهید.

به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که کاهش مصرف قهوه به طور قابل توجهی به کاهش یا از بین بردن علائم شما کمک می کند.

هنگامی که پای محرکها به وسط می آید، به صدای بدن خود گوش دهید و فراموش نکنید که استرس عامل مهمی در توسعه و ادامه علائم سوءهاضمه است. اطمینان حاصل کنید که از هر جهت از خود مراقبت می کنید، زیرا یک ذهن و بدن شاد و آرام به احتمال بسیار کمتری دیس پپسی را تجربه می کند.

دیس پپسی