میاستنی گراویس یک اختلال خودایمنی است که باعث ضعف عضلانی شدید می شود. این ضعف معمولا در چشم و صورت رخ می دهد اما می تواند در گردن، انگشتان دست، بازوها، پاها، سینه و جاهای دیگر نیز رخ دهد. ضعف پس از فعالیت بدتر می شود و با استراحت نیز بهتر بهبود می یابد. اگرچه این بیماری می تواند جدی باشد، اکثر افراد مبتلا به میاستنیا گراویس از کیفیت زندگی خوبی برخوردار هستند ، به درمان ها به خوبی پاسخ می دهند و امید به زندگی نرمالی نیز دارند.

میاستنی گراویس,درمان میاستنی گراویس,علائم میاستنی گراویس

میاستنی گراویس چیست ؟

میاستنی گراویس گاهی اوقات به اختصار MG نیز خوانده می شود و یک اختلال خودایمنی عصبی و عضلانی است. سیستم ایمنی بدن، سیگنال های ارسال شده از مغز به عضلات را مسدود می کند و پس از آن عضلات نمی توانند به طور صحیح پاسخ دهند. این بیماری یک وضعیت نادر و بلند مدت ( مزمن ) است که حداقل 20 نفر در هر 100.000 نفر در سراسر جهان تحت تاثیر آن قرار می گیرند.

این وضعیت در زنان 20 و 30 ساله و در مردان 50 و 60 ساله خود را نشان می دهد و ذکر این نکته خالی از لطف نیست که زنان بیشتر از مردان احتمال دچار شدن به این وضعیت را دارند.

میاستنی گراویس منجر به ضعف عضلات اسکلتی – عضلاتی که بدن برای حرکت استفاده می کند – می شود. معمولا پس از استراحت بهتر می شود و پس از فعالیت بدتر می شود. اگرچه اغلب اوقات بر روی چشم ها تاثیر می گذارد ( میاستنی چشمی/بصری نامیده می شود.زمانی که روی عضلات دیگر به خوبی تاثیر نگذارد ) میاستنی می تواند روی صورت، گردن، گفتار، گلو، بازوها و پاها تاثیر بگذارد.

در حدود 10 درصد از افرادی که به میاستنی گراویس مبتلا هستند، وضعیت بر روی عضلاتی که برای تنفس به آنها کمک می کند، تاثیر می گذارد و آنها را مجبور به استفاده از دستگاه تنفس مصنوعی می کند. هنگامی که این اتفاق رخ می دهد، آن را بحران میاستنی می نامند.

چه آینده ای در انتظار افراد مبتلا به میاستنی گراویس است ؟

هیچ درمان شناخته شده ای برای میاستنی گراویس وجود ندارد، اما درمان های زیادی وجود دارد که به اکثر افراد مبتلا به این اختلال کمک می کند که علائم را به اندازه کافی کنترل کنند. به طور معمول علائم بدتر می شود، به ویژه در سه سال اول پس از تشخیص / به هر حال اکثر افراد با دنبال کردن درمان ها ، علائم این بیماری را بهبود می بخشند.

در برخی افراد، بیماری برای یک مدت به طور کامل ناپدید می شود که آن را ” بهبود بیماری ” می نامند. در بسیاری از موارد این اختلال به مدت 5 سال و در برخی افراد ممکن است هرگز دوباره اختلال بازنگردد. در سایر موارد، ممکن است بهبود بیماری به نقطه ای برسد که دیگر نیاز به استفاده از دارو نباشد.

در کل ، پیش بینی بسیار خوب است. بسیاری از افراد دارای علائمی هستند که با داروها و درمان های طبیعی کنترل می شوند و زندگی با کیفیتی خواهند داشت.

چگونه بفهمیم میاستنی گراویس داریم ؟

یک پزشک متخصص باید شما را معاینه کند. سعی نکنید خودتان ، علائم را بررسی و تشخیص دهید ؛ چرا که ممکن است علائم سایر بیماری ها مشترک با این بیماری باشند و در تشخیص خود، اشتباه کنید. تشخیص میاستنی گراویس براساس سابقه پزشکی، علائم، معاینات فیزیکی و آزمایشاتی مانند:

آزمایشات عصبی برای بررسی عضلات ، عکس العمل های غیر ارادی، تعادل، هماهنگی و قدرت.

آزمایشات چشمی برای بررسی دو بینی و دیگر نگرانی های بصری.

آزمایش ادروفونیوم » برای این آزمایش یک ماده شیمیایی به نام ادرفونیم کلرید به شما تزریق می شود. اگر قدرت عضلانی شما را بهبود بخشد، ممکن است که میاستنی گراویس داشته باشید.

آزمایش بسته یخ » در این آزمایش یک بسته یخ بر روی پلک خود می گذارید ببینید آیا وضعیت آن بهبود می یابد یا خیر. ممکن است به جای آزمایش ادروفونیوم انجام شود.

آزمایش خون برای بررسی پادتن ها یا پروتئین های ساخته شده توسط سیستم ایمنی بدن که ممکن است سیگنال های عصبی را به عضلات شما بلاک کند.

تحریک عصبی تکرار شونده » بارها و بارها انجام می شود تا توانایی اعصاب شما برای به حرکت درآوردن عضلات بررسی شود.

آزمایشات تنفسی برای بررسی اینکه چه مقدار خوب نفس می کشید.

تصویربرداری مانند CT یا MRI برای جستجوی تومورها یا مشکلات طیموسی.

الکترومیوگرافی برای اندازه گیری ارتباط الکتریکی بین مغز شما و یک فیبر عضلانی.

میاستنی گراویس,درمان میاستنی گراویس,علائم میاستنی گراویس

علائم و نشانه های میاستنی گراویس

علاوه بر ضعف عضلانی، هنگامی که قعال هستید بدتر می شود و هنگامی که استراحت می کنید بهتر می شود ؛ سایر علائم عبارتند از :

پژمردگی پلک ها

دوبینی

مشکلات هنگام صحبت کردن (  بطور مثال، در هنگام صحبت، صدای تان همانند قبل طبیعی نیست )

مشکلات جویدن یا بلعیدن ( که آن را دیسفاژی نیز می نامند )

ناتوانی در حرکت عضلات صورت ( بطور مثال مشکل در خندیدن )

خستگی ( بخصوص احساس خستگی بعد از فعالیت )

مشکل در بالا رفتن از طبقات، بلند کردن اشیا یا انجام حرکات تکراری

مشکلات تنفسی

در صورت ابتلا به میاستنی گراویس انتظار بروز چه علائمی را داشته باشیم ؟

علائمی که بر روی چشم ها تاثیر می گذارند ، معمولاً اولین اتفاقاتی هستند که رخ می دهند. افرادی که تنها مشکلات مرتبط با چشم را برای سه سال اول دارند ، احتمال دارد علائم دیگر را تجربه نکنند.

گردن و فک نیز اغلب عضوهای تاثیرپذیر اولیه هستند. این اختلال بر روی صحبت کردن، جویدن، بلعیدن و کنترل سر، اثر می گذارد. هنگامی که میاستنی گراویس سر و گردن را تحت تاثیر قرار می دهد، می تواند هنگام صحبت کردن، صدای شما را تو دماغی کند. همچنین ممکن است احساس ناتوانی در حرف زدن کنید و یا پس از چند دقیقه از جویدن خسته شوید.

بسیاری از افراد مبتلا به میاستنی گراویس، صبح بعد از یک خواب شبانه خوب، بهترین احساس را دارند و بعدظهر احساس ضعف می کنند. با این حال، علائم می توانند در طول روز تغییر کنند و روز به روز متفاوت باشند.

عوامل خطر

میاستنی گراویس چگونه رخ می دهد ؟

این اختلال زمانی اتفاق می افتد که یک انسداد غیر طبیعی به وسیله سیستم ایمنی بدن وجود داشته باشد. بدن پروتئین هایی به نام پادتن ها را ایجاد می کند که گیرنده های عضلانی را درگیر می کنند. هنگامی که گیرنده ها مسدود شده یا غیرفعال می شوند، عضلات نمی توانند سیگنال های ارسال شده توسط اعصاب را دریافت کنند که منجر به ناتوانی حرکتی و ضعف عضلانی می شود.

اگر بخواهیم فنی تر صحبت کنیم ، عصب ها چیزی به نام استیل کولین را برای حرکت به عضلات ارسال می کنند. افرادی که مبتلا به میاستنی گراویس هستند ، سیستم ایمنی آنها اشتباهاً باعث جلوگیری از اتصال استیل کولین به گیرنده های عضلانی می شود.

در حالی که علت کلی میاستنی گراویس ، یک مشکل خود ایمنی است ؛ مشخص نیست که چه چیزی سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند تا پادتن هایی تولید کند که پاسخ دهی عضلات را کند می کند. با این حال، بسیاری از افراد مبتلا به این اختلال، دارای مشکلی با غده طیموس نیز هستند. غذه طیموسی، اندام کوچکی است که در دوران کودکی و سنین بلوغ کار می کند و باعث ایجاد سلول هایی برای مبارزه با عفونت می شود و بدن ما را از حمله به خود محافظت می کند.

همانطور که ما بزرگ تر می شویم، تیموس کوچک تر و چروک تر می شود و به آهستگی به تکه چربی بدل می شود که دیگر کاری از آن ساخته نیست. اما برای بسیاری از افرادی که مبتلا به میاستنی گراویس هستند ، سلول های بسیاری در غده طیموس وجود دارند مانند تومورهای سرطانی یا خوش خیم.

پس از آن، طیموس به طور موثر سلول هایی را که پادتن تولید می کنند را متوقف نمی کند ؛ بنابراین پادتن ها گیرنده های عضلات را مسدود می کنند و میاستنی گراویس بوجود می آید.

علت ایجاد میاستنی گراویس ممکن است به خاطر ژن شما باشد، هر چند که این اختلال ژنتیکی شناخته نشده است اما احتمال دارد افراد ژنهای خاصی را به ارث برده باشند که به احتمال زیاد باعث ایجاد میاستنی گراویس می شوند. سپس هنگامی که آنها با نوعی تحریک کننده های محیطی روبرو می شوند ، ممکن است باعث ایجاد و پیشرفت نشانه ها شود.

درمان های متداول میاستنی گراویس

همه افراد نیازمند درمان پزشکی برای میاستنی گراویس هستند. با این حال، هنگامی که علائمی دارید که در زندگی روزمره دخالت می کنند یا باعث ناراحتی شما می شوند ؛ ممکن است بخواهید به دنبال راهی برای درمان آن باشید. اگر این شرایط بر وضعیت تنفسی و غذا خوردن شما نیز تاثیر گذاشته است ، باید به دنبال درمان آن باشید زیرا این علائم می تواند خطرناک باشد.

گزینه های درمان عرف میاستنی گراویس عبارتند از :

مهار کننده های کولین استراز که آنتی کولین استراز نیز نامیده می شوند. این داروها باعث افزایش استیل کولین می شود که عضلات شما می توانند از آنها استفاده کنند. پس از استفاده از این داروها، علائم پس از چند دقیقه به سرعت کاهش پیدا می کند اما ممکن است برخی عوارض جانبی ناخوشایندی داشته باشند.

از عوارض جانبی این داروها می توان اسهال و بزاق بیش از حد در دهان را نام برد. پزشک شما پس از بررسی باید دوز مناسب برای شما پیدا کند. اکثر افراد مبتلا به میاستنی گراویس به سایر داروها برای کمک به مدیریت علائم خود نیاز دارند اما برخی افراد فقط از مهارکننده های کولین استراز استفاده می کنند که نتیجه بخش نیز بوده است.

کورتیکواستروئید یا داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن. این داروها ممکن است سیستم ایمنی بدن شما را از ایجاد پادتن ها در برابر استیل کولین منع کند. اگر آنها به خوبی کار کنند، گیرنده های عضلانی مسدود نخواهند شد و ممکن است بتوانند سیگنال های عصبی را که به آنها دستور حرکت می دهند را دریافت کنند. این داروها می توانند عوارض جانبی جدی داشته باشند و ممکن است شما نیاز به انجام آزمایش خون بصورت منظم یا آزمایش های دیگر داشته باشید.

پلاسمافرزیس . این روش با استفاده از یک دستگاه پلاسمای خون فرد بیمار را تعویض می کند. اثرات این روش چند هفته طول می کشد تا زمانی که بدن شما پادتن های بیشتری تولید کند تا عضله را از دریافت سیگنال های عصبی منع کند.

آنتی بادی تراپی. دو نوع از این درمان وجود دارد که تلاش می کنند سیستم ایمنی بدن را تغییر دهند.

درمان با ایمونوگلوبولین داخل وریدی (IVIg) . آنتی بادی های طبیعی را در رگ های شما قرار می دهد و موقتا سیستم ایمنی بدن را از ایجاد مسدود کننده ها متوقف می کند.

درمان آنتی بادی مونوکلونال ، داروهایی مانند ریتوکسیماب را به رگهای شما منتقل می کند. این دارو برای کاهش تعدادی از یک نوع خاص گلبول سفید در رگ های شما مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم ایمنی بدن شما از آن پس می تواند تا حد زیادی از مسدود کننده های گیرنده عضله را متوقف کند.

عمل جراحی. بسیاری از افراد مبتلا به میاستنی گراویس تومور یا مشکل غده طیموسی دارند. حتی اگر چنین مشکلی نداشته باشند، برداشتن غده طیموس ممکن است در کاهش علائم بیماری ، مفید باشد. در بسیاری از موارد با برداشتن غده طیموس نیازی به داروهای دیگر نیست و کلیه علائم از بین می رود. اثرات آن ممکن است دائمی باشد، اما گاهی اوقات آنها به درستی اتفاق نمی افتند و ماه ها یا حتی سال ها طول می کشد تا مفید واقع شوند.

با پزشک خود درباره بهترین درمانی که می شود برای شما انجام داد، صحبت کنید زیرا ممکن است برخی درمانها بهتر از بقیه پاسخ دهند. بهترین گزینه های درمانی به سن، سلامت و داروهای مصرفی دیگر شما بستگی دارند.

11 درمان طبیعی برای میاستنی گراویس

راه های بسیاری وجود دارد که افراد مبتلا به میاستنی گراویس می توانند علائم خود را از طریق آنها کاهش دهند. به طور کلی، این درمان های طبیعی برای میاستنی گراویس عبارتند از :

تمرین تقویت عضلات تنفسی

با برنامه پیش بروید.

اغلب، وعده های غذایی کوچک در رژیم غذایی خود داشته باشید.

رژیم غذایی داشته باشید که نیازهای میاستنی گراویس را برآورده سازد.

خانه خود را ایمن تر کنید.

تا حد امکان از کارهایی که با دست انجام می شوند ، اجتناب کنید. مثل : کارهای ساختمانی.

از یک چشم بند استفاده کنید.

دوش بگیرید.

از تحریک کننده های میاستنی دوری کنید.

طب سنتی چینی را امتحان کنید.

با فیزیوتراپ صحبت کنید.

1 . تمرین تقویت عضلات تنفسی : تحقیقات نشان می دهد، افرادی که تمرینات تنفسی را انجام می دهند ، سطح تحمل بیشتر و وقفه تنفسی کمتری دارند. این تمرینات به شما کمک می کنند تا عضلات تنفسی خود را تقویت کنید. هدف از درمان این است که شما مشکل تنفسی نداشته باشید و تا حد امکان شانس ابتلا ” بحران میاستنی ” را کاهش دهید.

2 . با برنامه پیش بروید : شما ممکن است در پایان روز احساس خستگی زیادی کنید. اگر فعالیت های روزانه تان را بر اساس انرژی خود در طول روز برنامه ریزی کنید ، ممکن است بهتر بتوانید کارهای روزانه خود را انجام دهید. ( به طور مثال بعد بیدار شدن از خواب صبح یا پس از یک استراحت در عصر )

3 . وعده های غذایی کوچک : بسیاری از افراد مبتلا به میاستنی گراویس، دچار مشکل جویدن می شوند، بخصوص زمانی که غذا سفت است همانند گوشت خوک یا استیک. اگر فک شما خسته می شود یا در هنگام بلعیدن دچار مشکل می شوید ، هنگام غذا خوردن بیشتر مراقب باشید.

به خوردن وعده های غذایی کوچک فکر کنید تا قبل از تمام شدن غذا، احساس خستگی نکنید. ممکن است برای دریافت همان میزان کالری قبل، نیاز باشد تا بیشتر غذا بخورید. شما همچنین می توانید برای راحتی بیشتر از غذاهایی مثل سوپ، سبزیجات پخته، ماهی، خورش، عدس، موز، برنج، بلغور جو دوسر و . . . بخورید.

4 . رژیم غذایی برای رفع نیازهای میاستنی گراویس : افراد مبتلا به میاستنی گراویس ممکن است با اضافه وزن، پوسیدگی استخوان، عوارض جانبی دارویی نظیر حالت تهوع یا اسهال، کمبود پتاسیم و احتباس مایعات دست و پنجه نرم کنند. شما می توانید با ایجاد تغییراتی در رژیم غذایی خود، علائم این اختلال را کاهش دهید، بطور مثال :

سبزیجات، غلات و پروتئین بیشتری بخورید و مراقب میزان کالری مصرفی خود باشید.

از پزشک خود یک مکمل کلسیم و ویتامین D بخواهید. شما ممکن است در روز حداقل 1000 میلی گرم کلسیم و 800 واحد ویتامین D نیاز داشته باشید.

اگر اسهال یا ناراحتی معده دارید، از غذاهای چرب، تند و یا با فیبر بالا و لبنیات ( به جز ماست ) اجتناب کنید.

غذاهای غنی از پتاسیم نظیر آووکادو، موز، سیب زمینی و آب پرتقال میل کنید.

5 . خانه خود را ایمن تر کنید : هنگامی که خسته هستید، چه چیزهایی خانه تان را چالش برانگیز تر می کند؟ سطوح پله ها لغزنده است ؟ با رفع ضعف های خانه احتمال کمتری برای مجروح شدن در هنگامی که خسته هستید، دارید. مواردی که در این زمینه می تواند برای شما مفید باشد، عبارتند از :

میله ها یا نرده ها را در نزدیکی راه پله و در حمام قرار دهید.

طبقه های ساختمان و منزل را تمیز کنید.

از صندلی های بالابر اتوماتیک استفاده کنید.

6 . دوری از کارهای دستی : بسیاری از افراد مبتلا به میاستنی گراویس ممکن است نیاز به تطبیق دهی در زندگی کاری خود داشته باشند ؛ با این حال تغییرات ساده ای وجود دارند که می توانید در خانه و در تمام طول روز برای محدودسازی انرژی مورد استفاده برای فعالیت های خود انجام دهید. یکی از ساده ترین این تغییرات استفاده از مسواک برقی است!

7 . چشم بند : اگر دو بینی دارید، ممکن است با استفاده از یک چشم بند بتوانید آن را برای مدتی متوقف کنید. دقت کنید که از یک چشم بند تکی استفاده کنید و در طول روز مدتی بر روی چشم راست و مدتی بر روی چشم چپ باشد تا بر روی یک چشم بیش از حد فشار وارد نشود.

8 . حمام کنید : تحقیقاتی که اخیراً انجام شده است، نشان می دهد که حمام های طولانی و با آب داغ برای متابولیسم و التهاب بدن مفید است. البته اگر ” حرارت ” یکی از تحریک کننده های علائم اختلال شماست، یک ساعت در حمام داغ بودن احتمالاً درمان خوبی برای شما نیست!

9 . دوری از تحریک کننده های اختلال میاستنی گراویس : برخی افراد با این شرایط می دانند که محرک های خاصی وجود دارد که باعث ایجاد بحران میاستنی یا روز به روز بدتر شدن علائم اختلال می شوند. عواملی که به شما آسیب می رسانند و باید از آنها دوری کنید، عبارتند از :

کمبود خواب

استرس

بیماری

خشم

درد

افسردگی

درجه حرارت بالا

نور شدید

غذاها و نوشیدنی های داغ

الکل

آب تونیک

برخی مواد شیمیایی

توجه داشته باشید که برخی داروها نیز علائم میاستنی گراویس را بدتر می کنند. با این حال، قبل از اینکه مصرف دارویی را قطع کنید، با پزشک خود مشورت کنید.

10 . طب سنتی چینی : برخی مطالعات رسمی ، تاثیرات طب سنتی چینی بر میاستنی گراویس را نوید دهنده خواندند. با این حال، هنوز در حال بررسی این موارد هستند و بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید. اطمینان حاصل کنید که پزشک شما و متخصص طب سنتی چینی، تمامی چیزهایی که مصرف می کنید را می دانند از جمله مکمل ها و گیاهان.

مطالعه کنید :

11 . با فیزیوتراپ صحبت کنید : اگر چه فیزیوتراپی آنطور که باید، برای میاستنی گراویس در نظر گرفته نشده است اما گزارشی از یک کودک مبتلا به میاستنی گراویس وجود دارد که پس از چند ماه فیزیوتراپی و ماساژ، بهبودی کامل از این اختلال را بدست آورده است. این ممکن است فقط یک تصادف باشد، چون که شانس بهبودی میاستنی گراویس در کودکان بیشتر از بزرگسالان است. 

احتیاط

بحران میاستنی می تواند کشنده باشد. اگر متوجه احساس ضعف پی در پی یا ناگهانی شدید یا اگر احساس ضعف غیرعادی کردید که صحبت کردن و نفس کشیدن را برای تان سخت کرد ، فوراً کمک های پزشکی را خبر کنید.

میاستنی گراویس ممکن است خوردن یک رژیم غذایی منظم را چالش برانگیز تر کند یا از لذت بخش بودن آن بکاهد. این امر می تواند به سوء تغذیه منجر شود مگر اینکه شما به سختی کار کنید تا مطمئن شوید که هنوز هم تعادل خوبی میان غذای سالم و دریافت کالری کافی دارید.

اگر در جویدن یا بلعیدن غذا مشکل دارید، به این معنی است که در حال کاهش وزن هستید، با یک پزشک متخصص تغذیه صحبت کنید.