images.jpg789+

 بعضی مادران هنگام شیردهی به فرزندشان دچار درد می شوند و احساس ناخوشایندی دارند

یک متخصص اطفال با بیان اینکه احساس درد در هنگام شیر دادن از نشانه‌های وضعیت نادرست شیر خوردن نوزادان است، تاکید کرد: اغلب مادران جوان به خصوص در تجربه اول شیردهی با مشکل مواجه می‌شوند؛ چراکه انتخاب صحیح وضعیت برای شیردهی می‌تواند منجر به رسیدن آسان شیر از پستان به دهان نوزاد و راحتی مادر در شیردهی شود.

دکتر فاطمه فرشته‌مهرگان با بیان اینکه شیردهی یک هنر است و یادگیری صحیح آن نیاز به زمان کافی دارد، گفت: شیردهی توسط مادر مهم‌ترین بخش تغذیه نوزادان است و نحوه شیردهی نقش بسزایی در این کار دارد. شنیدن توضیحات فراوان از تجربیات شیردهی و کسب اطلاعات کافی از کتاب‌ها و مجلات نمی‌تواند مادران جوان را در هنگام شیردهی با مشکل مواجه نکند.
وی اضافه کرد: اغلب مادران جوان به خصوص در تجربه اول شیردهی با مشکل مواجه می‌شوند؛ چراکه انتخاب صحیح وضعیت برای شیردهی می‌تواند منجر به رسیدن آسان شیر از پستان به دهان نوزاد و راحتی مادر در شیردهی شود.

این استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تصریح کرد: رفلکس مکیدن نوزادان بعد از تولد بسیار قوی است و اگر در طی 20 تا 30 دقیقه اول تولد نوزاد به پستان مادر گذاشته نشود، قدرت مکیدن در طی 12 تا 24 ساعت بعد بسیار ضعیف می‌شود و این به ضرر نوزاد است.
فرشته‌مهرگان با اشاره به اینکه در هنگام شیردهی مادر باید آزاد و آسوده باشد، خاطرنشان کرد: تکان دادن پاها توسط مادر در هنگام شیردهی، حرکت دادن شیرخوار، وارد کردن ضربه‌های آهسته به گونه نوزاد و کشیدن پستان از دهان شیرخوار نشانه اضطرات مادر هنگام شیردهی است که به طور کامل به نوزاد منتقل می‌شود. همچنین نیازی نیست که مادر هنگام شیر دادن پستان را در بین دو انگشت دست نگه دارد؛ چراکه این وضعیت باعث می‌شود شیرخوار فقط نوک پستان را بمکد.
این متخصص اطفال در پایان یادآور شد: دور بودن چانه نوزاد از پستان مادر، برگشتن لب‌های شیرخوار به داخل در هنگام مکیدن، قابل مشاهده بودن قسمت زیادی از هاله پستان در بالا و پایین لب‌ها، مکیدن بسیار سریع و کوچک، چرخش بدن شیرخوار به خارج از آغوش مادر، عدم تماس نزدیک با بدن مادر و احساس درد در هنگام شیر دادن از نشانه‌های وضعیت نادرست شیر خوردن نوزادان است.