هفته بیست و نهم بارداری و مراقبت های لازم

با ورود به هفته بیست و نهم بارداری، سه ماه سوم بارداری شما آغاز خواهد شد و تا هفته چهلم ادامه خواهد داشت. اکنون روز به روز شکم شما نسبت به قبل بزرگ تر می شود و وزن شما افزایش می یابد. شما می توانید حرکات جنین را درون شکمتان احساس کنید و حتی زمان هایی را که جنین شما خواب است متوجه شوید! در این مقاله به بیان مراقبت ها و توصیه های هفته بیست و نهم بارداری خواهیم پرداخت. 

کودک شما در هفته بیست و نهم بارداری چگونه تغییر می کند؟

اکنون وزن کودک شما حدود 1100 گرم و اندازه او کمی بیشتر از 38 سانتی متر است. ماهیچه ها و ریه او به رشد خود ادامه می دهند و سر او بزرگتر می شود تا با مغز در حال رشد او (که در حال ساختن میلیاردها سلول عصبی است) هماهنگ شود. با این سرعت بالای رشد نباید تعجب کرد که نیازهای غذایی کودک شما در این سه ماهه به حداکثر مقدار خود می رسند. او همچنین میتواند سرفه کند و توانایی مکیدن او کامل شده است. او میتواند سر خود را از سمتی به سمت دیگر ببرد.

ممکن است در هفته بیست و نهم بارداری متوجه ضربات و چرخش های بزرگی شوید که از نظر کیفیت با ضرباتی که قبلا حس میکردید متفاوت باشد. چون سر فرزندتان پائین است ممکن است ضربات را در بالای رحم که ناشی از حرکت پاهای کوچک دلبندتان باشد احساس کنید. فرزندتان در حال تولید نیم لیتر ادرار در روز میباشد.

تغییرات بدن مادر در هفته بیست و نهم بارداری

در این زمان پاهای شما زیر شکم مخفی می شوند. از هفته بیست و نهم بارداری تا زمان زایمان، جنین دو برابر می شود. بنابراین برای رشد بیشتر شکم، خود را آماده کنید.

علاوه بر تغییرات طبیعی، علائم دیگری نیز مربوط به بارداری مشاهده می کنید:

1- سوزش سردل

هفته بیست و نهم بارداری و مراقبت های لازم

در هفته بیست و نهم بارداری، سوزش سر دل نه تنها در طول روز شما را به زحمت بیاندازد، بلکه ممکن است در طول شب هم چندین بار شما و همسرتان را بیدار کند.به همین دلیل،

راه حل:

 • سعی کنید که در ماه های آخر دوران حاملگی، خود را از مصرف مواد غذایی سنگین دور نگه دارید.
 • به خاطر داشته باشید که خوردن مواد غذایی مغذی آن هم در اندازه های کوچکی که فقط بتواند احساس گرسنگی را در شما از بین ببرد، به حل این مشکل کمک زیادی خواهد کرد.

2- یبوست

به یاد داشته باشید که انجام اقدامات ویژه برای مقابله با مشکل یبوست و هموروئید (که ویژگی مشترک در تمام ماه های دوران بارداری می باشد) مخصوصا در سه ماهه سوم این دوران بسیار ضروری است.

راه حل:

 • افزایش مصرف مایعات به همراه غذاهای پرفیبر.
 • مصرف ماست هم می تواند در مدیریت یبوست و هموروئید در بدن شما تا حد زیادی مفید باشد.

3- پیدا شدن رگ های واریسی 

اگر مشکلات واریسی قبل از آغاز دوران بارداری هم در بدنتان وجود داشته است، بدانید که با نزدیک شدن به وقت زایمان ممکن است این شرایط در بدن شما بدتر هم شود. در غیر این صورت، مشاهده علائم این مشکل در برخی از مراحل بارداری طبیعی به نظر می رسد و جای هیچ نگرانی هم ندارد. در واقع، پزشکان ادعا می کنند که این حالت با تورم رگ های خونی مادران باردار در ارتباط می باشد و این مادران می توانند با پوشیدن لباس های بلند پاهای خود را از دید عموم دور نگه دارند.

دلایل ظاهر شدن مشکل واریسی

• تحمیل شدن فشار زیاد بر روی وریدهای لگنی مادران باردار
• شل شدن بیش از حد عضلات به دلیل بروز تغییرات هورمونی در بدن مادران باردار
• ایستادن مادران حامله بر روی پاهای خود و برای مدت طولانی

راه های پیشگیری از رگ های واریسی

 • انجام ورزش های منظم
 • خودداری از حالت نشستن یا ایستادن در یک وضعیت ثابت و برای مدت زمان طولانی

4- سندروم پای بی قرار

سندروم پای بی قرار بیماری است که در آن احساس ناخوشاندی و آزاردهنده‌ای مثل مور مور شدن یا حرکت حشره روی پا تجربه می‌کنید احساسی که شما را از خوابیدن باز می‌دارد و همانند اسمش آرامش را از شما دور می‌کند. این مشکل باعث می‌شود بخواهید مدام پايتان را حرکت دهيد. اين حالت‌ها اغلب به شکل احساس قلقلک، سوزن سوزن شدن، تير کشيدن، کشيدن پا يا حالت خزيدن توصيف می‌شوند.

حرکت دادن پا حداقل براي مدتی کوتاه باعث بهبودي اين احساس می‌شود. اين مشکل معمولا هنگام شب و هنگامي که سعي در شل کردن پا برای خواب داريد، پيش می‌آيد. ماده ای به نام دوپامین از علت های این مشکل شناخته می‌شود که با تجویز دارویی دوپامین حل می‌شود.

علت های بیماری سندروم پای بی قرار

  1. پایین بودن سطح آهن موجود در خون و اختلال جریان خون در پاها

  2. اختلال اعصاب ناحیه  نخاع یا پاها

  3. اختلالات عضلانی

  4.  اعتیاد داشتن به الکل

  5. کمبود ویتامین‌ها یا مواد معدنی خاص

این بیماری در زنان باردار معمولا بعد از زایمان از بین می‌رود، اما اگر این اتفاق نیفتاد باید با پزشک مشورت شود.

ورزش در هفته بیست و نهم بارداری

سعی کنید که با ورود به هفته بیست و نهم بارداری خود نفستان را برای چند ثانیه نگه داشته و بعد آزاد کنید. انجام تمرینات تنفسی گسترده در این دوران برای انجام زایمان راحت و ضروری است. از آن جایی که تنفس یکی از مهم ترین و ساده ترین کارهایی است که ما از بدو تولد تاکنون انجام داده ایم، پس هنگامی که این عمل به صورت کنترل شده و اصولی صورت گیرد نه تنها به مادران باردار کمک می کند که روند زایمان طبیعی راحت تری را داشته باشند، بلکه در کاهش عوارض ناشی از دوران بارداری هم مفید خواهد بود.

برخی از عوارضی که تنفس عمیق مادران باردار در کاهش آن ها مفید است :

 • فشار خون بالا در دوران بارداری
 • اضطراب شدید در مادران باردار
 • عدم آگاهی مادران در مورد بدن خودشان
 • کنترل ضعیف عضلات شکم مادر حامله در دوران بارداری داشت

از آنجا که انجام دادن تمرینات تنفسی، فعالیت بسیار ساده ای به نظر می رسد که ما در هر ثانیه می توانیم آن را انجام دهیم، بسیاری از زنان باردار هم آن را در دوران بارداری خود جدی نمی گیرند. اما به خاطر داشته باشید که شما در طول دوران بارداری خود به اکسیژن دریافتی بیشتری (حدود 10-20٪) نسبت به نیاز طبیعی بدن خود احتیاج دارید. پس یک مادر باردار برای برطرف کردن این نیاز خود به تنفس بیشتر و عمیق تری در هوای آزاد نیاز خواهد داشت. مادر باردار می تواند به طور طبیعی هر روز با پیاده روی کردن و کشیدن نفس عمیق این نیاز خود و فرزندش را برآورده سازد. در نهایت، به عنوان یک مادر باردار به خاطر داشته باشید که تنفس مکرر و کم عمق، اکسیژن مورد نیاز را به بدن شما و فرزندتان عرضه نخواهد کرد.

یک تمرین تنفسی ساده برای آرامش مادر در هفته بیست و نهم بارداری :

هفته بیست و نهم بارداری و مراقبت های لازم

در ابتدا به یاد داشته باشید که شما می توانید این نوع تمرین تنفسی ساده را برای آرامش بدن و ذهن خود تمرین کنید.
1. برای انجام این نوع ورزش سرپا بایستید و پاهای خود را کمی از هم جدا کنید، بعد هر دو دست خود را به سمت بالا بلند کرده و آن ها را تا آنجا که ممکن است کشش دهید.
2. سپس در همان حالت چانه خود را به سمت بالا گرفته و عمل دم و بازدم آرام و عمیق را برای چند دقیقه تکرار کنید.
3. بعد از چند بار تکرار تنفس عمیق، بازوهای خود را از قسمت آرنج خم کرده و انگشتان شست خود در جناغ سینه خود (یا جایی به عنوان استخوان سینه شناخته می شود) قرار دهید.
4. جناغ سینه را برای یک مدت زمان طولانی لمس کنید، تا بتوانید استخوان تخت باریک را که در بین قفسه سینه شما قرار دارد و باعث تثبیت اسکلت قفسه سینه شده است، پیدا نمایید.
5. بعد از یافتن جناغ سینه حرکات بالا و پایین رفتن دنده ها را در طول تنفس کردن عمیق و تمرکز بر روی آن ها، احساس خواهید کرد. در این حالت تصور کنید که شما در حال باز کردن فضای بیشتری برای ریه ها خود هستید و به منظور درست انجام دادن این کار هم پشت سر هم نفس عمیق بکشید. منتها دم و بازدم خود را به آرامی و بدون تاکید بر نگه داشتن نفس خود تکرار کنید
6. چانه خود همانطور در بالا نگه دارید، چون در طی انجام این حرکت ورزشی، فک شما در حال استراحت می باشد.
7. بعد از انجام دقیق حرکات بالا، بازوهای خود را پایین آورده و در کنار بدن خود قرار دهید.

شما مادر حامله که وارد هفته بیست و نهم بارداری خود شده اید، می توانید این نوع کشش و تنفس ورزشی را حتی زمانی که نشسته و یا در حالت خواب هستید هم امتحان کنید.

هشدارها در هفته بیست و نهم بارداری

در صورت مشاهده هریک از موارد زیر در هفته بیست و نهم بارداری سریعا به پزشک خود مراجعه نمایید:

 • تورم بیش از حد
 • سردرد های شدید
 • تاری دید
 • درد کمر یا شکم
 •  داشتن بیش از 6 انقباض در هر ساعت
 • خروج مایع از واژن

تغذیه در هفته بیست و نهم بارداری

1. از خوردن سرخ کردنی و بستنی بپرهیزید.
2. ویتامین C  به بدن شما برای تولید بافت‌هایی که رگ های خونی را ترمیم و از آنها نگهداری می‌کند، کمک می‌کند و وجود آن هنگامی که بدن شما پس از زایمان روند ترمیم را آغاز می‌کند، لازم است.

نکاتی برای پدرها در هفته بیست و نهم بارداری:

هفته بیست و نهم بارداری و مراقبت های لازم

 • همسرتان هنگام خرید کردن برای فرزند احساس خوشحالی دارد. می توانید با چیزی خاص همسر خود را سورپرایز کنید.
 • لیستی از وسیله های مورد نیاز مانند پوشک، صابون، لوسیون و پستانک آماده کنید.

هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

بیشتر بخوانید:

هفته بیست و پنجم بارداری و مراقبت های لازم

هفته بیست و ششم بارداری و مراقبت های لازم

هفته بیست و هفتم بارداری و مراقبت های لازم

هفته بیست و هشتم بارداری و مراقبت های لازم