هفته سیزدهم بارداری به شما این نوید را می دهد که از سه ماهه اول بارداری خود با موفقیت گذر کرده اید و وارد سه ماهه دوم بارداری شده اید. شما در سه ماهه دوم بارداری، شرایط بسیار راحت تری را نسبت به سه ماهه اول خواهید داشت. اکنون لازم است برای خرید لباس های حاملگی اقدام کنید، چرا که به زودی شکم شما شروع به بزرگ تر شدن خواهد کرد. در این مطلب توصیه ها و مراقبت های هفته سیزدهم بارداری را بیان خواهیم نمود.

کودک شما در هفته سیزدهم بارداری چگونه تغییر می کند؟

• یکی از شگفت انگیز ترین تغییراتی که در هفته سیزدهم بارداری در جنین اتفاق می افتد، به وجود آمدن اثر انگشت بر روی دست های کوچک اوست که الگوی منحصر به فردی خواهد داشت و بخش مهمی از روش های شناسایی او پس از تولد خواهد بود. در حال حاضر می توان گفت که در هفته سیزدهم بارداری، دیگر مانند هفته های گذشته فرزند شما بدون مشخصات و رشد اندام های بدن نخواهد بود، اینک تمام اعضای بدن او به طور کامل رشد نموده است.

• به یاد داشته باشید که در هفته سیزدهم بارداری، فرزند شما مانند یک انسان کوچک و کامل به نظر خواهد رسید، هم چنین بسیاری از ویژگی های بدن او به طور کامل رشد یافته و در مکان های مربوط به خود قرار گرفته اند.

•  در این زمان، پوست جنین شما آن قدر شفاف شده است که شما می توانید رگ ها و تمام اندام های او را در زیر پوستش ببینید، در هفته سیزدهم باردرای، هیچ چربی در زیر پوست جنین وجود ندارد و پوست فقط با موهای نرم با عنوان “کرک های جنینی” پوشانده شده است و به خوبی دیده می شود. از آنجا که پوست جنین، همیشه در آب شناور است، بنابراین بسیار نرم و لطیف می باشد. اگر جنین شما دختر باشد، تخمدان های او در حال حاضر تا بیش از 2 میلیون تخمک برای استفاده کردن در آینده انباشته کرده اند.

کودک شما در هفته سیزدهم بارداری چقدر بزرگ شده است؟

در واقع اکنون کودک شما از فرق سر تا انتهای بدن، حدود 7.5 سانتی متر یعنی؛ به اندازه یک میگوی بزرگ طول دارد و حدود 30 گرم است. صرف نظر از اندازه اندام ها نسبت به یکدیگر، بدن کودک شما در داخل رحم، کاملا شکل گرفته است.

هفته سیزدهم بارداری و تغییرات در بدن مادر

سطح ماده ی hCG، استروژن و پروژسترون دوباره تغییر می کند و اکثر خانم ها حالت تهوع شان از بین خواهد رفت. اشتها و انرژی شما بیشتر می شود. در این هفته ضخامت تقریبی رحم در حدود دوازده سانتی متر است و پزشک با لمس قسمت تحتانی شکم، می تواند توده نرمی را که کمی از لگن خارج شده است، لمس کند.

علائم هفته سیزدهم بارداری:

1- افزایش دور کمر

در هفته سیزدهم بارداری، با رشد سریع جنین و بزرگ شدن شکم، دیگر جایی برای انکار حاملگی وجود نخواهد داشت.

2- کاهش فشار بر مثانه

در سه ماهه دوم بارداری، فشار بر مثانه نسبت به هفته های قبل کاهش می یابد. این کاهش را به وضوح در رفتن مکرر به دستشویی احساس خواهید کرد. این اتفاق به علت این است که رحم در حال رشد، بزرگتر شده و خارج از منطقه لگن قرار می گیرد. شما لازم نیست که در این ماه در مورد نشت ادرار که هر بار بعد از خنده یا عطسه روی می دهد و یا در مورد رفتن با عجله به توالت نگران باشید. همچنین، شما هم اکنون می توانید خواب راحتی را در شبانه روز نسبت به هفته های قبل داشته باشید.

3- نشت ترشحات از واژن

شما به عنوان یک مادر باردار باید به یاد داشته باشید که نمی توانید با پوشیدن یک لباس زیر بسیار نازک به مقابله با ترشحات واژن بپردازید، چون این ترشحات بسیار رقیق و شیری رنگ بوده و بوی خفیفی دارد که برای محافظت از مجرای زایمان شما از عفونت ها در این دوران افزایش یافته است. همچنین، وجود این ترشحات باکتری ها را در مهبل (واژن) شما در یک تعادل سالم نگه خواهد داشت.

4- احساس درد در لگن خاصره

شما مادر باردار ممکن است درد لگن و شکم را در طول دوره حاملگی خود تجربه کنید. به علت این که رباط های رحم با بزرگ شدن جنین و جای دادن او کشیده شده، باعث ناراحتی بیشتر در لگن خاصره خواهد شد.

5- به وجود آمدن درد لگن با تخلیه خون یا نشت ادرار

معمولا درد لگن در مادران باردار همراه با از دست دادن خون یا نشت ادرار یا هر نوع مایع دیگری همراه خواهد شد. تحقیقات ثابت کرده اند که بروز این حالت می تواند به مادر بارداری و جنین او آسیب برساند. همچنین، این ترشحات می-تواند نشانه ای از سقط جنین هم باشد. پس، به عنوان یک مادر باردار حتما در صورت بروز چنین شرایطی با پزشک معالج خود در این باره مشورت کنید.

6 – تداوم سوزش سر دل

از آنجا که در حالت طبیعی، نوشیدن شیر مانع از تراوش اسید معده به داخل مری خواهد شد، پس به عنوان یک مادر حامله در دوران بارداری خود نباید مصرف شیر را فراموش کنید.

7- تغییرات ایجاد شده در سینه ها

برای تغذیه نوزاد با شیر مادر هنوز خیلی وقت باقی است، اما سینه های مادر در حال حاضر با تولید colostrums در حال آماده سازی خود برای شیردهی می باشد. حالا دیگر مجاری پستان های مادر حامله در هفته سیزدهم بارداری برای خروج شیر بزرگ تر شده است. همه این تغییرات باعث خواهد شد که سینه های مادر باردار بسیار حساس و کمی دردناک شود. مادران حامله ممکن است در سینه های خود احساس ناصافی کنند، که به دلیل باز شدن مجرای پستان ها برای شروع به آماده شدن تولید شیر خواهد بود. همچنین، به یاد داشته باشید که ظهور رگ های زیر پوستی در سینه های مادر باردار هم یکی از علائم نزدیک شدن به زمان زایمان است.

8- افزایش خون در زیر پوست مادر و تغییرات در فشار خون

در سه ماهه دوم بارداری، حجم خون در بدن شما افزایش خواهد یافت. این افزایش خون برای پاسخگویی به خواسته های رحم، به منظور تغذیه نمودن جنین در حال رشد لازم است. همچنین، افزایش خون در بدن مادر باردار فواید زیادی دیگری هم برای مادران باردار در آینده خواهد داشت، چون ممکن است در هنگام زایمان طبیعی و یا عمل سزارین، مادر خون بسیاری را از دست بدهد.

در هفته سیزدهم بارداری، احتمال کاهش فشار خون مادر تا حدی وجود دارد، اما این شرایط یک وضعیت مضر نیست، مگر اینکه فشار خون شما مادر باردار بیش از حد کم شده باشد. فراموش نکنید که فشار خون بسیار پایین در مادر باردار می تواند جریان خون رسیده به به کودک را کاهش دهد.

سقط جنین در سه ماهه دوم دوران بارداری

سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری یک اتفاق نادر است. مادر باردار با توجه به حالات روحی و روانی خود، بلافاصله پس از رخ دادن این رویداد به ویزیت یک پزشک متخصص زنان و زایمان و همچنین روانشناس نیاز دارند. سقط جنین در سه ماهه دوم دوران بارداری، تمام حاملگی های آینده مادر را هم در معرض خطر قرار خواهد داد.

دلایل سقط جنین در سه ماهه دوم دوران بارداری

دهانه رحم نامناسب:

دهانه رحم نقش مهمی در بارداری ایفا می کند. پس از باردار شدن، دهانه رحم نرم می شود و بسته می ماند بنابراین جنین در رحم در امان است تا زمانی که زمان زایمان فرا برسد. هنگامی که دهانه رحم نامناسبی داشته باشید، در سه ماهه دوم بارداری دهانه رحم گشاد می شود و باعث سقط جنین می شود.

مشکلات کروموزومی:

مشکلات کروموزومی یکی از مشکلات اصلی سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری است. اگرچه ممکن است این مشکلات در سه ماهه اول بارداری وجود داشته باشد، اما در اسکن معمولی قابل تشخیص نیست.

دلایل دیگر سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری شامل:

  • زخم داخلی یا خارجی در شکم
  • عفونت در اندام تناسلی
  • قلب معیوب جنین
  • ترومبوفیلی
  • جداشدگی جفت
  • پایین افتادگی جفت

ورزش مناسب در هفته سیزدهم بارداری 

1- اگر در ورزش از وزنه استفاده می کنید، وزن آن‌ ها را کاهش دهید. هرگز اجازه ندهید ضربان قلب شما خیلی زیاد بالا برود و از 140 فراتر رود. اینکار باعث می شود که بدن گرم شده و جریان خون رحم کم‌ تر شود.

2- اگر تا به حال شنا را امتحان نکرده‌اید، به دنبال آن باشید تا بفهمید که چرا بیشتر پزشکان این ورزش را در دروان بارداری پیشنهاد می‌کنند.

3-  یوگا ورزش دیگری است که انجام آن در بارداری توصیه می شود.

هفته سیزدهم بارداری و مراقبت‌ های مادر و جنین

1- از اسیدی شدن معده جلوگیری نمایید و سعی کنید از خوردن غذاهای چرب، اسیدی و ادویه ای تند پرهیز نمایید. وعده‌ها را کوچک‌تر و به هم نزدیک‌تر کنید و بلافاصله پس از غذا دراز نکشید. در عین حال از آنتی اسیدها و کربنات کلسیم نیز استفاده نمایید.

2- هورمون‌هایی که در دوران بارداری ممکن است باعث لطافت پوست در یک مادر شوند،، ممکن است در مادر دیگر باعث ایجاد جوش شوند. در صورت بروز این مشکل، قبل از پوشانیدن جوش‌ها با پودرهای آرایشی، با پزشک خود مشورت کنید.

3- می توانید از هم اکنون در جلسات آموزشی ویژه زمان وضع حمل شرکت کنید. این کلاس‌ ها بسیار پرطرفدار هستند. هم چنین از پزشک خود راهنمایی‌های لازم را کسب کنید. هدف کلاس های زایمان، این است که با مراقبت های بارداری و فرایند زایمان آشنا شوید و مهارت های خود را برای زایمان بهتر و سالم تر افزایش دهید.

4- اگر آدم گرمایی هستید و زود گرمتان می شود از لباس‌هایی با پارچه های طبیعی مانند نخ و کتان استفاده کنید.

هفته سیزدمهم بارداری و تغذیه مناسب برای مادر و جنین

کودک شما به سرعت در حال رشد است. در انتخاب مواد غذایی خود محتاط باشید. از ویتامین‌ها، مواد معدنی، مواد مغذی و کالر‌ی دار برای رشد کودکتان استفاده کنید. در نیمه دوم بارداری، شما تنها به 340 کالری اضافه در روز احتیاج دارید.

2. از مصرف پنیرهای نرم خودداری کنید. از خوردن پنیر فتا، بری و غیره اجتناب کنید، مگر این که برچسب شیر پاستوریزه روی آن زده شده باشد.

3. فکر می‌کنید چرا پزشکان آن‌ قدر اصرار دارند که کافئین زیاد نخورید؟! دلایل زیر را بخوانید تا متوجه این موضوع شوید:

  • مصرف چهار فنجان قهوه در روز می‌تواند باعث اختلال رشد و در نتیجه پایین بودن وزن نوزاد هنگام تولد شود. 
  • کافئین از جفت رد می‌شود و به جنین می‌رسد. کافئین وارد شیر مادر می شود و در زمانی که نوزاد شما شیرخوار است او را بی‌قرار و بی‌خواب می‌کند.
  • موجب تشنگی و مصرف بیش از حد آب می‌شود. دفع این آب، دفع کلسیم را به همراه دارد در صورتی که جنین برای رشد و داشتن استخوان‌های قوی به کلسیم زیادی نیاز دارد.

هشدارها در هفته سیزدهم بارداری

در سه ماهه دوم چنانچه دچار علائم زیر شدید سریعا به پزشک مراجعه نمایید:

1. تهوع و استفراغ شدید

2.  خونریزی شدید: ممکن است نشانه عفونت لگنی، کنده شدن جفت و یا باز شدن دهانه رحم جهت زایمان زودرس باشد.

3. درد کمر یا شکم: بيش از سه‌ چهارم زنان باردار زماني طي بارداري و معمولا در اواخر بارداري دچار کمردرد مي‌شوند که چند ماه پس از زايمان بهبود مي‌يابد. اما گاهی ممکن است، نشانه باز شدن دهانه رحم جهت زایمان زودرس باشد. انقباضات بیشتر از 6 تا در هر ساعت، نشانه زایمان زودرس است.

4. خروج مایع از واژن: میتواند نشانه پارگی پیش از موعد کیسه آب و زایمان زودرس باشد.

هفته سیزدهم بارداری و نکاتی برای پدرها 

به همسرتان توجه بیشتری نشان دهید. در هنگام چکاپ همراه او باشید. او ممکن است درباره سابقه خانوادگی شما اطلاعات نداشته باشد و این سابقه برای بیماری های ژنتیکی جنین مهم است. بنابراین حضور شما نزد پزشک کمک زیادی می کند.

هر گونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.