هفته هفدهم بارداری و مراقبت های لازم

اگر شما به عنوان یک مادر باردار در هفته سی و شش بارداری به سر می برید، باید به این نکته توجه داشته باشید که بلند کردن اجسام سنگین به هیچ وجه برای سلامت شما و کودک درون رحمتان خوب نیست. لازم است در این هفته بیشتر مراقب وضعیت سلامت خود و جنینتان باشید. در این مطلب قصد داریم شما را با مراقبت ها و توصیه های هفته سی و شش بارداری آشنا نماییم.

نمو جنین در هفته سی و شش بارداری

در این هفته از بارداری،  جنین در حد زیادی رشد کرده است، ولی همچنان چربی های زیر پوست ساخته می شود و باعث می شود تا بازوها، پاها، زانوها و گونه و صورت وی مشخص تر و واضح تر شوند. یک هفته مانده تا بچه فول ترم شود، و طولی برابر با ۱۹ اینچ و وزنی حدود ۶ پوند دارد.

تغییرات بدن در هفته سی و شش بارداری

1- بروز بی اختیاری ادرار 

به عنوان یک خانم باردار به یاد داشته باشید که به دلیل تکرر ادرار، سر زدن شما به دستشویی و حمام در طول هفته سی و ششم بارداری به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

به عنوان یک خانم یادتان باشد هر بار که برای دفع ادرار به دستشویی می روید، صبر کنید تا دفع ادرار شما به طور کامل صورت گیرد. همچنین، اگر مادر حامله بتواند مصرف مایعات مختلف را مخصوصا در طول شب محدود کند، کمک زیادی به رفع این مشکل در بدن او خواهد نمود. فراموش نکنید که بدن مادر حامله در تمام دوران بارداری به مصرف زیاد مایعات به منظور جلوگیری از بروز ادم و عفونت ادراری نیاز دارد. پس این افراد می-توانند مقدار بیشتر مایعات را در طی روز استفاده کنند.

2- تنگ شدن فضای داخل رحم 

معمولا با ورود مادران حامله به هفته سی و ششم بارداری، فضا برای حرکت و تنفس جنین کم خواهد شد، طوری که ریه ها و دیافراگم جنین داخل رحم مادر فضا کافی برای گسترش یافتن نداشته و تنگی نفس را برای او به ارمغان خواهد آورد. اما زنانی که قبلا مادر شدن را تجربه کرده اند، در بدن خود فضای کافی برای حرکت و تنفس فرزندشان خواهند داشت.

3- شل شدن عضلات لگن

ترشح هورمون حاملگی HCG در سه ماهه سوم از دوران بارداری، باعث شل شدن مفاصل اطراف لگن مادر باردار شده و می تواند شیوه راه رفتن او را به شکل راه رفتن اردک تغییر دهد. اما، به عنوان یک مادر باردار به یاد داشته باشید که همین مفاصل شل شده در این دوره از بارداری به خروج نوزاد از طریق استخوان های لگن در حین زایمان کمک کرده و فشار زیادی را برای هل دادن جنین به بیرون از خود نشان خواهد داد. حمام کردن در آب گرم می تواند به کاهش درد در کمر و سایر اعضای شما کمک زیادی بکند.

4- زیاد شدن ترشحات واژن

با ورود مادر حامله به هفته سی و ششم بارداری، گاهی اوقات ممکن است او خروج مخاطی صورتی رنگ (گاهی اوقات به رنگ قرمز و گاهی قهوه ای رنگ) به خصوص بعد از داشتن رابطه جنسی در بارداری و یا معاینه فیزیکی توسط پزشک متخصص زنان و زایمان، از مهبل خود تجربه کند. یجاد شدن ترشحات واژن در هفته سی و ششم بارداری زنان امری کاملا طبیعی است و تا زمانی که رنگ این مخاط مایل به سبز نشده است و یا بوی نامطبوعی نداشته باشد، جای نگرانی ندارد.

راه حل:

استفاده کردن مادران حامله از لباس زیرهای نخی و تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه واژن در حل این مشکل کمک زیادی به آن ها خواهد نمود.

5- احساس ناراحتی و درد عمومی

از آن جایی که شکم شما روز به روز در حال رشد بوده، عضلات مختلف بدنتان با ترشح هورمون های مخصوص دوران بارداری شل شده است و بی خوابی شبانه را برای شما به ارمغان آورده است، بنابراین این حالات ناراحتی و درد عمومی را در بدن شما به عنوان یک مادر حامله افزایش خواهند داد. این دردها با استفاده از حمام آب گرم و استراحت کافی در بستر، کاهش زیادی می یابد.

علائم طبیعی بارداری در هفته سی و شش بارداری

نشت کردن شیر از نوک سینه های مادر باردار

 بروز بی اختیاری در دفع ادرار مادران

احساس درد در ناحیه پایین شکم

بالا رفتن فشار خون و سطح قند خون مادر

زیاد شدن ترشحات واژن در مادران باردار

بروز درد در ناحیه لگن مادران

افزایش تورم در دست ها و پاهای مادران حامله

افزایش فرکانس انقباضات کاذب در دیواره رحم و شکم مادر باردار

بروز تشویش و اضطراب عمومی به دلیل بزرگ شدن شکم با رشد سریع جنین داخل رحم مادر

به وجود آمدن احساس خارش در پوست شکم مادر باردار

بی خوابی های شبانه

اگر در هفته سی و شش بارداری درد زایمان به سراغتان بیاید چه باید کرد؟

آرام باشید، در بیشتر موارد نوزاد مشکلی ندارد و سالم است. در حقیقت اگر در معرض خطر زایمان خطرناک باشید پزشک توصیه می کند در هفته سی و ششم زایمان کنید. در هفته سی و ششم بارداری، ریه های جنین در حال تکمیل شدن هستند. اما اگر تکمیل نشده باشند باید از دستگاه تنفس استفاده کنید. پزشک به بررسی فشار خون و مقدار اکسیژن نوزاد می پردازد. سپس نوزاد را یک یا دو روز در بیمارستان نگه می دارند تا بهتر شود.

هشدارها در هفته سی و شش بارداری

در صورتی که سیاهرگ‌های گشادی را روی پاهای خود مشاهده کردید، حتماً درخواست کمک کنید. روی هم گذاشتن پاها و سرپا بودن به مدت طولانی، برای این عارضه در هفته سی و شش بارداری بد است.

نکاتی برای پدرها در هفته سی و شش بارداری

هفته هفدهم بارداری و مراقبت های لازم

هفته های آخر بارداری نه تنها برای مادر سخت است بلکه برای پدر نیز دشوار است. متوجه می شوید همسرتان به راحتی خسته می شود و به کمک شما نیاز دارد. همچنین بهانه گیر می شود زیرا نمی تواند راحت بخوابد. با نزدیک شدن زمان زایمان باید بیشتر به ملاقات پزشک بروید. اگر نگران امور روزانه خود هستید به یاد آورید که همسر شما در حال تجربه حالتی بسیار بدتر است و شما حتی نصف آن حالت را تجربه نمی کنید.

– می توانید با درک کردن او به او کمک کنید. به خود بگویید این روزها تمام می شود و به زودی فرزند خود را می بینید.

– اطلاعات کافی در خصوص فرایند تولد کسب کنید. با افراد با تجربه دیگر مشورت کنید و نگران نباشید.

 


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است.

 

بیشتر بخوانید:

هفته بیست و پنجم بارداری و مراقبت های لازم

هفته بیست و ششم بارداری و مراقبت های لازم

هفته بیست و هفتم بارداری و مراقبت های لازم

هفته بیست و هشتم بارداری و مراقبت های لازم