با ورود به هفته نهم بارداری، ماه سوم بارداری شما آغاز می شود. اگر تا به حال به پزشک مراجعه نکرده اید، لازم است حتما در اولین فرصت برای بررسی های لازم به پزشک متخصص مراجعه نمایید. توصیه ما به شما این است که لیستی از عادات غذایی، ورزشی و یک شرح حال کلی در مورد خودتان تهیه نمایید و در اختیار پزشک قرار دهید. در این مطلب توصیه ها و مراقبت های لازم برای مادر و جنین در هفته نهم بارداری را بیان خواهیم کرد.

هفته نهم بارداری 

اکنون اندام های ضروری جنین شما مانند بافت ها و قسمت های مختلف بدن در حال شکل گرفتن می باشند. هر چند این اندام ها مجبور به ایجاد تغییرات دیگری هم قبل از تولد هستند. حالا دیگر جنین شما، ویژگی های متمایز تری به خود گرفته و در حال رشد سریع می باشد. اینک او شبیه به یک نوزاد انسان شده است. در نهایت، دم انتهای او که در آخر ستون فقرات قرار داشت، به طور کامل ناپدید شده است. در هفته نهم بارداری، ضربان قلب جنین در داخل رحم مادر به اندازه کافی قوی شده و قابل شنیدن در سونوگرافی رحمی جنین خواهد بود.
در ماه سوم بارداری، عملکرد قلب جنین شما در سطح بالاتری بوده و به چهار قسمت تقسیم شده است. دریچه ای در داخل قلب او در حال شکل گیری بوده و بهتر است بدانید که در حال حاضر، سرعت رشد جنین شما بسیار بالاست. اینک گردن او در حال شکل گیری بوده و به طور کامل دیده می شود. جنین می تواند سر خود را بلند کرده و یا به هر طرف بچرخاند. با گذشت هفته نهم بارداری، سوراخ های توخالی در دو طرف سر او در حال رشد بوده و به سمت بیرون در خواهد آمد که گوش های فرزند شما را به وجود خواهند آورد. هر چند که پلک ها و چشم های او به طور کامل تشکیل شده اند، اما آنها معمولا بسته بوده و این پوشش تا لحظه تولد بر چشمان بزرگ و درخشان جنین باقی خواهد ماند. بینی جنین، در هفته نهم بارداری مثل دو سوراخ بر روی صورت او در حال شکل گرفتن است که بعدها با رشد کردن و بزرگ شدن این سوراخ ها تبدیل به بینی کامل خواهد شد.

کودک شما در هفته نهم بارداری چقدر بزرگ شده است؟

در حال حاضر، جنین شما قابل اندازه گیری بوده و قد او در حدود 22-30 میلی متر می باشد. در حقیقت شما می توانید بگویید که نقطه عطف رشد جنین از لحاظ طولی در هفته نهم بارداری، رخ داده است. بهتر است در نظر داشته باشید که اندازه جنین شما به لحاظ چشمی مطابق با اندازه یک حبه انگور و یا زیتون سبز خواهد بود.

هفته نهم بارداری و تغییرات در بدن مادر

ممکن است شما هنوز هم حامله به نظر نرسید. البته اگر قبلا حامله شده باشید، شکم شما زودتر جلو خواهد آمد. اما ممکن است از لحاظ روحی و عاطفی، شدیدا متلاطم باشید.

علائم هفته نهم بارداری

1- خستگی شدید:

نگه داشتن جنین در رحم، از انجام هر کاری برای مادران باردار سخت تر است، به همین دلیل است که شما به عنوان یک مادر باردار، در سه ماهه اول بارداری خود احساس خستگی شدید خواهید نمود. در این هفته ها نرخ سوخت و ساز در بدن شما و سطح ترشح هورمون ها به طور قابل توجهی افزایش یافته است. اینک، به همان اندازه هم سطح فشار خون و قند خون در بدن شما پایین خواهد آمد.

2- پیکا:

در هفته نهم بارداری، علائم رخ داده در بدن شما، می تواند با پیکا سر آید. معمولا برخی از زنان باردار ولع این دوره را در خود نسبت به خاک، مخصوصا خاک رس و یا نشاسته، پودر رختشویی، سنگ، خاکستر زغال چوب، ذغال، یخ، نشاسته ذرت، خمیر دندان، صابون، شن و ماسه، گچ، قهوه، جوش شیرین، و حتی سیگار نشان می دهند.
این مواد مضر نباید جای غذا خوردن را در این دوران بگیرد، بهتر است به گونه ای ولع مصرف آن ها در بدنتان را کنترل کنید. چون مصرف این مواد غیرمعمول ممکن است اثرات بدی بر سلامت شما و رشد فرزندتان داشته باشد.

3- از بین رفتن شفافیت پوست:

متاسفانه، برخی از زنان باردار در هفته نهم بارداری خود، با یک اختلال پوستی که با عنوان کلاسما شناخته شده است، روبه رو می شوند. این اختلال تیرگی پوست مادران را در دوران بارداری افزایش می دهد، که معمولا “ماسک بارداری” نامیده می شود. عامل به وجود آورنده این اختلال، هورمون های استروژن و پروژسترون هستند. به غیر از صورت می توان تغییرات قابل مشاهده ای را هم در پوست سینه ها، آرئول، لگن و اطراف ناف مادران باردار احساس کرد. خوشبختانه، انجام هیچ کاری در مورد این تغییرات پوستی لازم نیست، چون بعد از تولد نوزاد شما، این اختلال پوستی، به طور طبیعی و خود به خود از بین خواهد رفت.

4- تغییر وریدیدر:

در طول هفته نهم بارداری، کاهش قابل توجهی در مقاومت عروق بدن مادر به وجود خواهد آمد که منجر به شل شدن رگ های خونی او شده و منجر به مشکلاتی مانند هموروئید و واریس خواهد شد. جلوگیری از یبوست، اولین قدم برای مقابله با بواسیر در دوران بارداری است، چون اگر یبوست در زنان باردار به موقع درمان نشود، ممکن است بواسیر، برای همیشه در این زنان ماندگار شود.

5- به وجود آمدن نوسانات عاطفی:

هفته نهم بارداری مانند این می باشد که شما سوار غلتکی هستید که یک دقیقه در اوج شادی مادر شدن هستید و لحظه ای بعد ترس وحشتناکی شما را در بر می گیرد. شما گام به گام به سه ماهه دوم بارداری خود نزدیک می شوید، به زودی فراموش خواهید کرد که سه ماهه اول چقدر وحشتناک بوده است.

6 – افزایش ترشحات مهبل:

در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالاترین زمان خود می‌رسد و ترشحات مهبلی کمی افزایش می‌یابد. برای جلوگیری از عفونت و احساس راحتی و رعایت بهداشت لباس زیر خود را هر روز یک یا دو بار عوض کنید و  با پودر صابون تمیز بشورید و در جلوی نور خورشید پهن کنید تا میکروب هایش از بین برود.

7- حساسیت سینه ها:

نوک سینه بزرگ تر و تیره تر می شود. در اطراف نوک سینه دانه های ریزی دیده می شود که سینه را برای تولید شیر آماده می کند. به این دانه ها آسیبی نرسانید زیرا برای هدفی خاص قرار گرفته اند.

8- نفخ:

شما ممکن است در این زمان دچار نفخ یا باد معده شوید که این امر هم کاملاً طبیعی است. ترشح هورمون پروژسترون در این زمان، ماهیچه‌ها و عضلات شما را شل می‌کند و در نتیجه مشکلاتی نظیر باد معده و آروغ زدن را افزایش می‌دهد.

9- برآمدگی رگ ها:

 ممکن است برآمدگی در رگ های دست و پا مشاهده کنید. این برآمدگی به خاطر خون اضافه است. 

10- وزن مناسب:

 افزایش وزن بدن بیشتر به خاطر چرخش آب در بدن است تا وزن جنین. اما افزایش یا کاهش بیش از حد وزن مضر است.

11- شهوت جنسی: 

برخی خانم ها میل جنسی خود را از دست می دهند اما برخی دیگر میل جنسیشان بیشتر می شود. 

12- تغییرات مو:

 موهای شما چرب تر، ضخیم تر یا نازک تر می شود.

هفته نهم بارداری و ورزش های مناسب برای مادر:

در زیر قوانین ساده ای برای ورزش در حاملگی آورده شده است:

 •  قبل، حین و بعد از ورزش به خوبی آب بنوشید.
 •  از هر چیزی که باعث آسیب میشود دوری کنید.
 • رژیم قبل از حاملگی خود را ادامه دهید ولی قبل از شروع ورزش جدید با پزشک خود صحبت کنید.
 • از مواردی که باعث از بین رفتن تعادل و ضربه به شکم میشود دوری کنید.

هفته نهم بارداری و مراقبت‌های مادر و جنین

1- اگر خونریزی همراه با درد داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید.

2- اجسام سنگین را بلند نکنید. با سرعت از پله‌ها بالا نروید چرا که ممکن است موجب خونریزی شود. هنگام بالا رفتن از پله آرام این کار را انجام دهید و بعد از بالا رفتن از چند پله حتماً چند دقیقه‌ای استراحت کنید.

3- در هنگام نشستن برای آنکه فشار زیادی به بدنتان نیاید یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید.

4- پیش از بارداری می‌توانید کارهای مربوط به رنگ کردن منزل را انجام دهید. اما اگر قصد دارید این کار اکنون انجام دهید سعی کنید زیاد در معرض بوی رنگ قرار نگیرید. بهتر است از رنگ‌های بی‌بو استفاده کنید.

5- دومین دیدارتان با پزشک معمولا در هفته‌ 8 تا 12 بارداری اتفاق می‌افتد. شما در این دوره ضربان قلب او را خواهید شنید. این ملاقات احتمالا از اولین ملاقات شما با پزشک، کوتاه‌تر خواهد بود. در این زمان عوامل زیر مورد بررسی قرار می‌گیرد:

 • وزن
 • فشار خون
 • ادرار برای قند و پروتئین
 • اندازه رحم
 • اندازه فوندوس (بالای رحم)
 • سولات و نگرانی‌‌های بارداری شما

هفته نهم بارداری و تغذیه مناسب برای مادر و جنین

_ برای کاهش برخی از علائم آزاردهنده این هفته همچون حالت تهوع و بیرون‌ روی، می‌توانید بیشتر از غذاهایی استفاده کنید که حاوی زنجبیل هستند و با مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه فیبر بیشتری به غذاهای خود اضافه کنید.

_ برخی از ویار ها غیرطبیعی هستند و ممکن است به علت کمبود ویتامین و مواد معدنی بوجود آیند. اگر ویار مربوط به مواردی همچون نشاسته یا برخی مواد معدنی و به طور کلی موردی به جزء غذا یا خوراکی باشد بهتر است در این باره با پزشکتان مشورت کنید.

_ در این هفته ممکن است با خودن کمی غذا به سرعت احساس سیری یا پری کنید. این مسئله کاملا طبیعی است. زیرا روند هضم و گوارش شما کمی کند شده است تا مواد غذایی مفید تری را به جنین برساند.

_  مواد غذایی حاوی گوشت را به خوبی بپزید زیرا گوشتی که خوب پخته نشده باشد ممکن است موجب عفونت‌هایی در بدن شما شود که به شما و جنینتان آسیب می‌رساند. علاوه بر این، از مصرف موادی همچون شیرین‌کننده‌های مصنوعی، نوشابه‌ها، شیر غیر پاستوریزه و غذاهای بسیار چرب دوری کنید.

_ در این دوران برنامه غذایی سرشار فیبر از ابتلای نوزاد شما به بیماری آسم پیشگیری می‌کند.

_خوردن ماهی به طور کافی و کنترل‌ شده مناسب است اما از خوردن گوشت کوسه، شمشیر ماهی، شاه ماهی خال مخالی که مقدار بالایی جیوه دارند، جلوگیری کنید.

هفته نهم بارداری و هشدارها:

1. اگر خونریزی همراه با درد داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید.
2. اجسام سنگین را بلند نکنید. با سرعت از پله‌ها بالا نروید چرا که ممکن است موجب خونریزی شود. هنگام بالا رفتن از پله آرام این کار را انجام دهید و بعد از بالا رفتن از چند پله حتماً چند دقیقه‌ای استراحت کنید.
3. در هنگام نشستن برای آنکه فشار زیادی به بدنتان نیاید یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید.
4. پنیرها منبع بسیار خوبی از کلسیم می باشند. اما از خوردن هر نوع پنیری پرهیز نمایید. بعضی از انواع پنیرها دارای باکتری خاصی می باشند که می توانند در خانم‌های باردار باعث ایجاد عفونتی به‌ نام لیستریوسیس شوند.

هفته نهم بارداری و نکاتی برای پدرها:

 • محیطی آرام در اتاق خواب ایجاد کنید. می توانید از لامپ های کم نورتر استفاده کنید.
 • ممکن است همسرتان تغییر حالاتی داشته باشد که شما را آزار دهد. سعی کنید با این حالات روحی او کنار بیایید.
 • سعی کنید عشق خود را به او نشان دهید.

دوران بارداری از هفته اول تا سوم

هفته چهارم بارداری و مراقبت های لازم

هفته پنجم بارداری و مراقبت های لازم

هفته ششم بارداری و مراقبت های لازم

هفته هفتم بارداری و مراقبت های لازم