8d9f6f49aa95ac4a0a3a9adce26d8a6d

آیا شما هم دوست دارید فرزندتان زیبا باشد و در آینده صاحب زیباترین فرزند شوید!

داشتن فرزند زیبا از قدیم آرزوی هر پدر و مادری بوده است.

قدیمی‌ها کارهای زیادی برای زیبا شدن فرزندانشان انجام می‌دادند، مثلا همسر زیبا انتخاب می‌کردند و یا زن باردار را به دیدن کودکان زیبا می‌بردند و یا می‌گفتند اگر زن بارداری آب دریا بخورد، چشمان فرزندش آبی خواهد شد.

دوران بارداری چه بخوریم تا فرزندی زیبا داشته باشیم؟ 
شاید این اولین سوال مادران باردار در گذشته‌، حال و حتما در آینده است که اتفاقا تا حدی هم باعث کم رنگ شدن اهمیت سلامتی نوزادان شده است.

قانون‌هایی که به تنهایی جواب نمی‌دهند
مهدی میر غضنفری عضو هیئت علمی و مدیر گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی ارتش در خصوص اینکه چگونه فرزند زیبا داشته باشیم، گفت: برای زیبا شدن فرزند باید یک مجموعه ای از قواعد رعایت شود، اصلا این طور نیست که تنها با خوردن سیب یا هر ماده غذایی دیگر انتظار داشته باشید فرزندتان زیبا شود. و البته نه به دلیل زیبایی بلکه به خاطر سلامت باید این دستورات رعایت شود.

از دیدگاه این متخصص طب سنتی این قوانین عبارتند از ‌عدم پرخوری، ورزش کردن، خواب میانه، تغذیه مناسب با توجه به مزاج و. . .

در واقع به طور کلی پدر و مادر باید با توجه به مزاج‌شان تغذیه درست داشته باشند‌، مثلا اگر فرد دارای مزاج گرم است باید از مصرف غذاهای گرم خودداری کند و بر عکس.

این متخصص طب سنتی راجع به مزاج اینگونه توضیح داد: مزاج مجموعه‌ای از خصوصیات جسمی و روانی فرد است که به هنگام تشکیل سلول اولیه انسان، ایجاد می‌شود. با رعایت دستورات طبی می‌توان در سلول  جنسیتی تاثیر گذاشت و فردی متعادل از نظر قد، وزن و چهره را به دنیا آورد.

سود زیبا شدن فرزندان در جیب سودجویان
پروین میرمیران متخصص تغذیه بر خلاف میر غضنفری معتقد است: هر آنچه در مورد زیبا شدن فرزندان می‌شنویم جز تجارت سودجویانه نیست چرا که نکته علمی در خصوص انجام اقداماتی برای زیبا شدن فرزند وجود ندارد.

 البته رعایت نکات و سفارشاتی که در باره زیبا تر شدن توصیه می شود برای سلامتی فرزند مورد تاکید است و باید توجه داشت که زیبایی از جمله شاخص‌های سلامتی است.

اخلاق را زیر پا نگذارید
برخی‌ها معتقدند علاوه بر تغذیه، ژنتیک هم در زیبایی کودک تاثیر می‌گذارد و شاید حتی بتوان با اقدامات و دست‌کاری‌های ژنتیکی فرزندی زیبا داشت.

علی رشیدی نژاد رئیس انجمن ژنتیک پزشکی ایران با اشاره به غیر اخلاقی بودن این موضوع عنوان کرد: هر چند که هنوز هم انجام اقداماتی روی ژنتیک فرد برای زیبا شدن، اثبات شده نیست، اما به هر حال به دنبال این مسائل رفتن نه انسانی است و نه اخلاقی، زیرا برخی افراد هستند که به دلیل رنگی نبودن چشم یا روشن نبودن رنگ پوست نوزاد، اجازه به دنیا آمدن را به او نمی‌دهند.

به جای زیبایی حواستان به بیماری‌های ژنتیک باشد
مسعود گرشاسبی دبیر انجمن ژنتیک پزشکی ایران با تاکید بر غیر اخلاقی بودن این کار گفت: توصیه می‌کنم والدین به سمت صحبت‌های غیر اصولی در این باره نروند و گول افرادی که صرفا برای کسب درآمد وارد این حوزه شدند را نخورند، زیرا اگر کسی با قطعیت بگوید می‌توانی کاری انجام دهی که فرزندت زیبا شود این حرف پایه علمی ندارد و با مهم دانستن سلامتی کودک به جای فکر کردن به رنگ چشم و پوست کودک بهتر است به مشکلات دیگر جامعه از جمله تشخیص بیماری‌های ژنتیکی قبل از تولد پرداخته شود.

ارزشمندترین سرمایه هر خانه و خانواده فرزندانی هستند که در آن به دنیا آمده و رشد پیدا می‌کنند به همین خاطر در هر مرحله از زندگی، والدین در خصوص فرزندان خود دغدغه‌هایی را دنبال می‌کنند البته این دغدغه‌ها در هر خانواده متفاوت است اما زیبایی جز آن دسته از اهداف است که تقریبا همه خانواده‌ها در پی آن هستند و برای داشتن فرزند زیبا به هر توصیه و پیشنهادی تن می‌دهند از نظر علمی فرزند زیبا داشتن در گرو فرزند سالم است.

خبرنگاران جوان؛