Immune1-336x372
با توجه به تغییر آب و هوا در این فص از سال بهتر است خانم های باردار بیشتر مراقب سلامتی شان باشند و از خود در برابر میکروب های بیماری زا مراقبت کنند و به تقویت سیستم ایمنی شان بپردازند ،سرماخوردگی و آنفلوآنزا در این فصل شایع ترین بیماری های واگیردار هستند!

دکتر آزاده دیباج، متخصص زنان و زایمان گفت: برخی از خانم‌های باردار در فصل پاییز به علت بی‌ثباتی هوا و ابتلا به شیوع بیماری‌های تنفسی شامل سرماخوردگی، آنفلوآنزا و گلودرد احساس نگرانی می‌کنند و به دنبال راه مناسبی برای پشت سر نگذاشتن دوران بارداری در فصل پاییز هستند.
وی گفت: بدن خانم‌های باردار به علت سیستم ایمنی پایین، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های سرماخوردگی، آنفولانزا، گلودرد است بنابراین به سرعت دچار بیماری‌های تنفسی می‌شوند و زمان زیادی هم برای بهبود دارند.
دکتر دیباج با اشاره به اینکه نمی‌توان از بروز این بیماری‌ها جلوگیری کرد ولی می‌توان تا حدی پیشگیری کرد، گفت: مناسب‌ترین ورزش برای خانم‌های باردار پیاده‌روی در حد تحمل است اما قبل از پیاده‌روی باید حتماً همراه خود ژاکت داشته باشند و دست خود را قبل از خوردن غذا و هنگام عطسه کردن بشویند یا حتی اگر یکی از اعضای خانواده دچار بیماری هستند حتماً در و پنجره‌ها را باز کنند تا جریان هوا حکم‌فرما باشد.
وی افزود: این خانم‌ها برای افزایش ایمنی بدن خود باید از سبزیجات و میوه‌هایی که دارای رنگدانه‌های نارنجی مانند هویج، کدوحلوایی، نارنگی و … استفاده کنند.
این متخصص زنان و زایمان گفت: خانم‌های باردار، مایعاتی همچون آب، آب میوه طبیعی و دوغ بنوشند و از خوردن چای و کافئین تا حد امکان خودداری کنند.
وی در پایان هشدار داد که خانم های باردار از سیگار کشیدن بپرهیزند چون با این کار سبب کاهش رشد جنین و در نتیجه کاهش اکسیژن به جنین می‌شوند، بنابراین سیستم ایمنی ریه هم کاهش می‌یابد.
باشگاه خبرنگاران جوان