images.jpg56+6
آندومتریوز چگونه عارضه ای است و چگونه می تواند بر باروری و ناباروری ما اثر بگذارد این عارضه چه تاثیراتی روی بانوان میگذارد و با چه علائمی خود ار نشان می دهد پیشنهاد و توصیه های متخصصین در این زمینه چیست؟با چه راهکارهایی می توان آن را درمان کرد؟

دبیر علمی سمینار یک روزه «آندومتریوز»، از بیماری آندومتریوز به عنوان یکی از علل ناباروری نام برد و گفت: این بیماری می تواند سبب کاهش باروری و ایجاد نازایی شود.

 دکتر ابوطالب صارمی اظهارداشت: از آنجا که این بیماری طی سال های اخیر در جامعه شیوع گسترده ای پیدا کرده است، این سمینار با هدف آشنایی متخصصان با آخرین دستاوردهای علمی در ارتباط با آندومتریوز و کاهش عوارض این بیماری برگزار می شود.

وی با اشاره به اینکه ارتقای سطح علمی و آموزشی متخصصان زنان و زایمان در ارتباط با آندومتریوز هدف اصلی این سمینار یک روزه است، تصریح کرد: شیوع آندومتریوز در مطالعات مختلف از ۹ تا ۵۰ درصد گزارش شده است.

صارمی تصریح کرد: آنچه که مسلم است، این بیماری با مکانیسم های مختلف می تواند، سبب کاهش باروری و ایجاد نازایی شود.

وی از تغییر سبک زندگی و آلاینده های محیطی به عنوان عوامل شیوع آندومتریوز طی سال های اخیر نام برد و گفت: ابتلا به این بیماری که با دردهای شدیدی هم همراه است، سبب کاهش کیفیت زندگی می شود که بسته به شدت بیماری می توان با درمان های دارویی و در صورت نیاز با جراحی که عموما به کمک لاپاراسکوپ انجام می شود و یا ترکیبی از دو روش، نسبت به درمان بیماران اقدام کرد.

دبیر علمی سمینار یکروزه آندومتریوز یادآور شد: در این سمینار، متخصصان زنان و زایمان می توانند با آخرین روش های درمانی این رشته آشنا شوند.

وی گفت: مقدمه ای بر آندومتریوز و نمای پاتولوژیک، اپی ژنتیک و اندومتریوز، ایمونولوژی و علائم بالینی، تشخیص و درمان اندومتریوز و کیفیت زندگی مبتلایان به این بیماری از جمله مباحثی است که قرار است در این سمینار مورد بحث و هم اندیشی متخصصان  قرار گیرد.

صارمی ادامه داد: متخصصان زنان و زایمان از مخاطبان اصلی این سمینار یک روزه هستند.

سمینار یک روزه «آندومتریوز» با هدف بررسی پیامدهای ناشی از این بیماری از جمله ناباروری، ۷ آبان ۹۴ در سالن همایش های بیمارستان صارم برگزار می شود.

مهر