pregnancy-issue

آیا می دانستید بارداری چه فواید زیادی برای خانم ها دارد یکی از این فواید پیشگیری از ابتلا به انواع سرطان هاست خانم هایی که فرزندان زیادی دارند طول عمر بیشتری نیز دارند طبق خرین تحقیقات پژوهشگران  تولید مثل عامل موثری در پیشگیری از ابتلا به سرطان محسوب می شود.

پزشکان دریافتند زنانی که وضع حمل می‌کنند کمتر در معرض مرگ و میر ناشی از برخی انواع بیماری‌ها هستند.

 متخصصان کالج سلطنتی لندن اظهار داشتند: زنانی که صاحب فرزند می‌شوند در مقایسه با زنان دیگر کمتر احتمال دارد بر اثر ابتلا به برخی انواع بیماری‌ها جان خود را از دست بدهند.

در این مطالعه ارتباط بین فاکتورهای مربوط به تولیدمثل مانند فرزند دار شدن و تغذیه با شیر مادر با خطر مرگ و میر در زنان مورد ارزیابی قرار گرفت.

کارشناسان به تحلیل اطلاعات مربوط به 322 هزار و 972 زن در 10 کشور از جمله انگلیس، فرانسه، آلمان و سوئد پرداختند که میانگین سنی آنان 50 سال بود. هر یک از این زنان برای مدت زمان 12 سال و 9 ماه تحت کنترل قرار داشتند. در این بازه زمانی در مجموع 14 هزار و 383 نفر از این زنان جان خود را از دست دادند که سرطان عامل مرگ 5938 نفر از آنان بود و همچنین بیماری‌های سیستم گردش خون به مرگ 2404 نفر از این زنان منجر شد.

این تیم تخصصی گروهی از فاکتورهای تولیدمثل را با خطر مرگ و میر ناشی از چند بیماری رایج همچون سرطان پستان, بیماری‌های قلبی, سکته مغزی مقایسه کردند.

این متخصصان دریافتند زنانی که وضع حمل کرده‌اند نسبت به زنان دیگر 20 درصد کمتر احتمال دارد بر اثر ابتلا به این بیماری‌ها جان خود را از دست بدهند. همچنین خطر مرگ در زنانی که فرزندشان را با شیر خود تغذیه کرده‌اند هشت درصد کمتر است.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، دکتر «ملیسا مریت» متخصص ارشد این مطالعه گفت: مکانیسم‌های هورمونی توجیه کننده علت کاهش خطر مرگ در زنانی است که فرزندشان را با شیر خود تغذیه کرده‌اند، صاحب فرزند شده‌اند و از قرص‌های ضد بارداری استفاده کرده‌اند زیرا این فاکتورها با تغییرات در سطح هورمون‌ها ارتباط دارد.

ایسنا