index.jpg575676

خانم های باردار در زمینه پیشگیری از بروز آنفولانزا در بدنشان باید بیشتر تلاش کنند این افراد در گروه پرخطر و آسیب پذیر در برابر ویروس آنفلوانزای H1N1 به شمار می روند

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشگی گفت: ویروس آنفلوانزای H1N1 که امسال شایع شده، بیش از همه سلامت زنان باردار را تهدید می کند.

محمد مهدی گویا افزود: آنفلوانزای فصلی امسال شامل سه دسته ویروس H1N1، H3N2 و ویروس آنفلوانزای نوع B است که البته این ویروس ها ممکن است در طی زمان دچار تغییر شود.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: در میان این سه ویروس، ویروس آنفلوانزای H1N1 که هم اکنون اکثریت موارد ابتلای آنفلوانزای کشور را تشکیل می دهد از بیماری زایی و شدت بیشتری برخوردار است و بیش از همه سلامت زنان باردار را تهدید می کند.
وی افزود: ویروس آنفلوانزای H1N1 در خانم های باردار بیماری زایی بیشتری داشته است و این گروه از افراد باید مواظبت بیشتری از خود داشته باشند تا مبتلا نشوند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت افزود: چنانچه خانم بارداری به این عفونت مبتلا شود باید قبل از هر چیز هم به پزشک زنان خود اطلاع دهد.
گویا افزود: زنان باردار به محض تشخیص قطعی و در موارد شدید حتی با شک به آنفلوانزا باید تحت درمان دارویی قرار گیرند و خوشبختانه دارو به اندازه کافی در سراسر کشور موجود و در دسترس است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد و البته بهتر است که برای پیشگیری واکسن بزنند.
گویا افزود: تمام کسانی که فوت شدند جز یک نفر، دارای بیماری زمینه ای بوده اند.
وی تاکید کرد: افرادی که به علایم بیماری آنفلوانزا مبتلا می شوند به ویژه افراد مسن و دارای بیماری زمینه ای و خانم های باردار از خوددرمانی پرهیز کنند و در اسرع وقت به مراکز درمانی و پزشک مراجعه کنند.
رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درباره بسته شدن مدارس گفت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بسته شدن مدارس به علت همه گیری آنفلوانزا را تایید نمی کند. این کار نیز هیچ ضرورتی ندارد زیرا چنین اقدامی هرگز موثر واقع نمی شود و تغییری در مسیر همه گیری بیماری ایجاد نمی کند.
گویا تاکید کرد: فرد مبتلا به آنفلوانزا باید تا زمانی که پزشک اجازه نداده است از حضور در مدرسه و محیط کاری خودداری کند.

تهران-ایرنا-