5687b6b84246e

آیا می دانستید ویروس تبخال چه آسیب هایی به زنان باردار می تواند وارد کند و به سلامت آن ها آسیب وارد کند و تهدیدی برای جنین و مادر باردار به حساب بیاید بهتر است در این مورد بیشتر بدانید

یک جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی در خصوص ابتلای زنان باردار به تبخال گفت: «ویروس هرپس یا تبخال دو نوع یک و دو دارد و فرد مبتلا به راحتی می‌تواند ویروس را منتقل کند.»

دکتر کتایون برجیس با بیان این مساله گفت: «کسی که به دلیل تبخال، ضایعات گوشه لب دارد با تماس مستقیم با فرد سالم او را مبتلا می‌کند و نوشیدن از لیوان مشترک هم می‌تواند عامل بیماری باشد.»

وی در ادامه افزود: «پس از ابتلا به تبخال، ویروس در بدن نهفته می‌ماند و در موارد استرس و… می‌تواند دوباره فعال شود. نوع یک این ویروس، عوارضی را در دهان ایجاد می‌کند که همه با آن آشنا هستیم ولی تیپ دو این بیماری منتقل‌شونده از راه جنسی است و فقط در نواحی تناسلی ایجاد ضایعه می‌کند و اگر مادری در بارداری مبتلا شود، ممکن است آن را به جنین هم انتقال دهد.»

برجیس با اشاره به اینکه ابتلا به تبخال در سه ماهه اول خطر سقط را ایجاد می‌کند، ادامه داد: «در سه ماهه دوم که زمان ارگانوژنز است با اختلال چشم و مغز و گوش همراه است و بعد از 20 هفته خطر خاصی ندارد.»

وی یادآور شد: «در شرایطی که سیستم ایمنی بدن ضعیف باشد ـ مثل دوران بارداری ـ خطر ابتلا به این نوع ویروس برای مادر وجود دارد. اما در این مورد هم مانند سایر بیماری‌ها، ابتلای اولیه در دوران حاملگی اهمیت دارد.»

این متخصص زنان و زایمان در پایان به عوارض ویروس تبخال روی جنین اشاره کرد و گفت: «این ویروس باعث می‌شود جنین ورم کند و شکم آب بیاورد. همچنین ابتلا به این ویروس با کاهش شنوایی حسی عصبی، اختلال یادگیری، عقب‌ماندگی ذهنی و… همراه است. هنوز هم واکسنی برای آن ساخته نشده است. پس اگر خانمی نمی‌داند قبلا مبتلا به این ویروس شده یا خیر، در دوران حاملگی از تماس با افرادی که علائم بیماری را دارند باید خودداری کند.»