56b86cfe15cd4خانم های باردار در زمینه مصرف کلسیم باید بیشتر دقت کنند و از منابع آن میزان بیشتری کلسیم دریافت کنند سعی کنند با این امر از بروز مشکلات استخوانی در خود و جنینشان پیشگیری کنند!

 یک متخصص زنان و زایمان به خانم‌های باردار هشدار داد که اگر بدنشان نتواند به اندازه کافی از غذایی که می‌خورند، کلسیم بگیرد آن را از استخوان‌ها خواهد گرفت.

دکتر مریم انصاف‌گو با بیان این مساله گفت: «در دوران بارداری، مادران باید توجه خاصی به تغذیه خود داشته باشند و به کلسیم دریافتی‌شان توجه کنند چون اگر بدن نتواند به اندازه کافی از طریق غذا کلسیم دریافت کند، آن را از استخوان‌ها خواهد گرفت که باعث تضعیف آنها و افزایش احتمال پوکی استخوان در آینده خواهد شد.»

وی در ادامه اضافه کرد: «برای تامین کلسیم موردنیاز بدن مادران باردار حتما باید سه وعده ماست یا شیر کم‌چرب یا بدون چربی در روز مصرف کنند و اگر نمی‌توانند لبنیات را تحمل کنند، شیر سویا بخورند.»

این جراح و متخصص زنان و زایمان همچنین به اهمیت دریافت فیبر کافی در دوران بارداری اشاره کرد و گفت: «مصرف سه وعده در روز غلات سبوس‌دار، فیبری را که در دوران بارداری پراهمیت است، تامین می‌کند و نقش مهمی در جلوگیری از ایجاد یبوست و بواسیر دارد و در ارتباط با مصرف نان باید استفاده از نان گندم سبوس‌دار به نان سفید ارجحیت داده شود.»

دکتر انصاف‌گو درنهایت خاطرنشان کرد: «خانم‌های باردار باید هر روز 4-3 وعده میوه تازه (و نه میوه خشک) و همچنین آبمیوه صددرصد طبیعی مصرف کنند. حتی یک نوع از مرکبات را در هر روز در نظر بگیرند زیرا سرشار از ویتامین C است. البته مصرف آبمیوه را به یک فنجان در روز محدود کنند چراکه آبمیوه در مقایسه با میوه کامل فیبر و مواد مغذی خوبی به بدن نمی‌رساند.»