12

خانم های باردار در چه صورتی دچار یبوست می شوند بهترین روش های برطرف کردن این عارضه در آن ها چیست چه کمکی می توان از داروهای طب سنتی در این زمینه گرفت می خواهیم مواد دارویی گیاهی در این زمینه را بشناسیم

یک دستیار دکترای تخصصی طب سنتی دانشگاه شاهد تدابیر رفع یبوست زنان باردار را تشریح کرد.

ناصر رضایی‌پور درباره تدابیر دوران بارداری اظهار داشت: در دوره بارداری، زیاده‌روی در مصرف نخود، لوبیا، کنجد، بابونه، زعفران، پونه و رازیانه به جنین آسیب وارد می‌کند.

به‌گفته وی همچنین بانوان باردار باید از مصرف بنفشه، گشنیز، ختمی و زیاده‌روی در مصرف زرشک، کرفس و سیب ترش (به‌ویژه در سه‌ماهه نخست بارداری) پرهیز کنند.

این دستیار دکترای تخصصی طب سنتی دانشگاه شاهد بیان کرد: استفاده از مویز، بهِ شیرین، گلابی، سیب میخوش (ملس) و انار ملس در دوران بارداری توصیه می‌شود.

رضایی‌پور افزود: یکی از مشکلات دوره بارداری به‌ویژه در اوایل آن، یبوست است. برای لینت مزاج لازم است در رژیم غذایی زنان باردار، از شورباها, آش‌ ساده بسیار چرب با کمی هویج رنده‌ شده و گوشت مرغ جوان استفاده شود.

وی ادامه داد: در صورتی که یبوست شدید باشد، می‌توان از شیرخشت، ترنجبین، فلوس، روغن بادام یا برگ گل‌سرخ استفاده کرد، ولی مصرف مسهل‌های قوی یا فرآورده‌های سنا، صبر زرد، گل بنفشه، گل ختمی، گل پنیرک و خاکشی ممنوع است.

این دستیار دکترای تخصصی طب سنتی دانشگاه شاهد ابراز کرد: مصرف 30-25 گرم ترنجبین یا شیرخشت در یک لیوان آب ولرم با دو قاشق غذاخوری گلاب نیم تا یک ساعت پیش از صبحانه، قابل توصیه است

تسنیم