5899+

عارضه اوریون چه تاثیراتی روی ناباروری مردان و زنان می تواند بگذارد باعث بروز چه تغییراتی در اسپرم ها می شود چگونه می توانیم با آن مقابله کنیم در زمینه این مشکل تا چه حد باید مراقب باشیم

عوامل عفونی در حیطه ناباروری مردان اثرگذار بوده که این موضوع به درصد ابتلا و نیز درمان اختصاصی آنها مربوط است. ناصر امیر‌جنتی؛ اورولوژیست و عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا با اشاره به اینکه تفاوت آشکاری از نظر شیوع بیماری‌های عفونی در مناطق مختلف وجود دارد، گفت: در کشورهای آفریقایی درصد بالایی از ناباروری را عوامل عفونی تشکیل می‌دهند، این در حالی است که این عوامل در کشورهای پیشرفته غربی به علت درمان سریع و مناسب، درصد کمتری از علل ناباروری را به وجود می‌آورند. وی افزود: عوامل عفونی یکی از علل مهم در ناباروری مردان به شمار می‌روند.

وی با تأکید بر اینکه عوامل عفونی ممکن است علاوه بر تولید و انتقال اسپرم، روی سلول اسپرم هم اثرگذار باشند، تشریح کرد: با تاثیر عوامل عفونی بر اسپرم، نقشی که اسپرم باید به طور طبیعی در لقاح انجام دهد دچار مشکل می‌شود که این عوامل می‌توانند سبب پایین آوردن کیفیت اسپرم نیز شوند.

امیر‌جنتی خاطر نشان کرد: عوامل عفونی جزو عوامل مهم و اثرگذار در حیطه ناباروری مردان به شمار می‌آیند. البته این موضوع به درصد ابتلا  و نیز درمان اختصاصی آنها مربوط است. عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، درباره عفونت‌های تأثیر گذار بر ناباروری،‌ گفت: این عفونت‌ها را به دو گروه تقسیم می‌کنیم. گروه اول مانند عفونت‌های ادراری که به راحتی قابل تشخیص و درمان هستند و دسته دوم عفونت‌هایی است که غالبا بدون علامت هستند لذا اگر درمان مناسب و کافی صورت نگیرد، عوارض آن به صورت ناباروری بروز خواهد کرد.

اوریون می‌تواند موجب ناباروری شود
سعید آراسته؛ اورولوژیست و عضو دیگر تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا، نیز با اشاره به اینکه عفونت‌های فراگیری که سبب ایجاد تب می‌شوند هم می‌توانند در روند تولید اسپرم ایجاد اشکال نمایند، که اثر این عفونت‌ها غالبا ظرف مدت ۲ تا ۶ ماه برمی‌گردند،‌ گفت: دسته‌ای از عفونت‌ها می‌توانند در تولید اسپرم اختلال ایجاد کنند مانند بیماری اوریون که ابتلا به آن در سنین بعد از بلوغ ممکن است سبب  آسیب به سلول‌های اسپرم‌ساز، ناباروری و حتی  آزواسپرمی و عدم تولید اسپرم شود.

آراسته تأکید کرد: عموما عفونت‌های پروستات در مردان جوان و میانسال اتفاق می‌افتد. و شاید یکی از شایع‌ترین مسائلی باشد که سبب هدایت مردان به کلینیک‌های اورولوژی و باروری مردان می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد اشکال در محیط مناسب برای اسپرم شود. وی با بیان اینکه مهم‌ترین بخش عفونت‌ها از نوع مزمن هستند، اظهار داشت: عفونت‌های مزمن در بسیاری مواقع، میکروبی نبوده و التهابی هستند و گاهی با علامت خاصی همراه نیستند اما معمولا علایم تحریکی چون تکرر ادرار و سوزش را به صورت متناوب در پی دارند.

وی با تشریح اینکه پروستات برخلاف بسیاری دیگر از اعضای بدن ، بخشی است که بیماری در آن میتواند مزمن شود و در عین حال نفوذ و تأثیر دارو نیز در آن خیلی بالا نیست، گفت: کسی که به واسطه ی تغییر در ترشحات پروستات دچار ناباروری می شود نیازمند آنست که درمان این مشکلات و بیماری به موقع انجام شود تا به یک بیماری مزمن تبدیل نشود.

آراسته خاطر نشان کرد: کلید اصلی حل مشکل عفونت در ناباروری مردان، پیشگیری، تشخیص به موقع عوامل عفونی و درمان آنهاست که از اهمیت بسیاری برخوردار است. همچنین آگاهی‌بخشی و اجتناب از رفتارهای پر خطر گام نخست و بسیار مهم در پیشگیری از عفونت‌های تولید مثلی مردان است.