528686
انجام سونوگرافی سه بعدی چه آسیب هایی به سلامتی مادر و جنین وارد می کند و موجب بروز چه عارضه هایی در آن ها می شود در ادامه به انواع پیامدهای مضر سونوگرافی 3 و 4 بعدی اشاره خواهیم کرد

 یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای علمی بشر در طول تاریخ که توانسته است نقش مهمی در علم پز شکی برای تشخیص و شناسایی بسیاری از بیماری‌ها و ناهنجاری‌ها داشته باشد، سونوگرافی است.
سونوگرافی، فرآیندی است که از طریق امواج صوتی، تصاویری از بافت‌ها و ارگان‌های داخلی بدن انسان به دست می‌آید که پس از شکل‌گیری به مانیتور ارسال شده و با پردازش توسط دستگاه، تصویر مشاهده می‌شود. در حال حاضر سونوگرافی معمولی یا دوبعدی که تصاویر سیاه و سفید را در اختیار پزشک قرار می‌دهد، یک روش بی‌خطر تصویربرداری در دوران بارداری است؛ البته مادران باردار نباید درخصوص انجام چنین سونوگرافی‌هایی هم اصرار بی‌مورد داشته باشند و باید طبق تشخیص پزشک انجام شود.
این سونوگرافی معمولا برای تایید ضربان قلب, تخمین سن بارداری, تعیین موقعیت جنین, تشخیص حاملگی خارج از رحمی و ناهنجاری‌های احتمالی کاربرد دارد امواج صوتی با زوایای مختلف به بدن جنین تابانده می‌شود و انعکاس این امواج با کمک نرم‌افزارهای پیشرفته رایانه‌ای تصاویری در سه جهت طول، عرض و عمق تولید می‌کند.
در سونوگرافی چهاربعدی علاوه بر ایجاد تصاویر سه‌بعدی از جنین، حرکات جنین نیز نشان داده می‌شود. خطرات احتمالی سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی از آنجا که در سونوگرافی سه‌بعدی و چهاربعدی انرژی زیادی به جنین وارد می‌شود، این انرژی ممکن است برای جنین خطرناک باشد.
دوران بارداری را طبیعی طی کنید
هدی کرمی رییس انجمن علمی مامایی ایران در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران اظهار کرد:بارداری رویدادی طبیعی است و هر اندازه که در طول بارداری موانع دخالت کننده کمتر باشد به نفع جنین و مادر است و جنین در شرایط طبیعی رشد می کند .
وی ادامه داد : بر اساس آمارها 3 نوبت سونوگرافی طبیعی برای مادر در طول بارداری توصیه شده است و بیشتر از این جایز نیست  و انجام هرگونه سونوگرافی چندبعدی که تبعات بسیار زیادی از قبیل آسیب‌ به جنین  را به دنبال دارد بسیار خطرناک است مگر در مواقع بسیار نادر که به ناهنجاری های مادر و جنین  شک  کرده باشند.
انعکاس خاطرات دوران بارداری مادران با سونوگرافی سه بعدی
کرمی بیان کرد : در حال حاضر به دلیل عدم آگاهی نسبت به خطرات جدی این نوع سونوگرافی ها، مادران اغلب برای تعیین جنسیت جنین یا تهیه عکس سه بعدی جهت استفاده در آلبوم وی، اقدام به  این کار می کنند در حالی که این اقدام کاربرد علمی ندارد .چرا که تحقیقات نشان می دهد تبعات بسیار منفی را در داخل رحم و زندگی خارج از رحم  برجنین می گذارد و رحم دچار سوختگی می شود و برخی از سلول های جنین آسیب می بیند.
وی تاکید کرد: استفاده از روش سونوگرافی چند بعدی در موارد غیرضروری ضمن احتمال آسیب به جنین باعث اتلاف وقت و تحمیل هزینه مالی فراوان به بیماران می‌شود؛ چرا که این نوع سونوگرافی مشمول بیمه نمی‌شود و به دلیل گران بودن آن، تنها هدر دادن پول است. پس مادران  هنگام مراجعه به پزشک  اصراری برانجام این نوع سونوگرافی نداشته باشند.
سونوگرافی چند بعدی فقط با تجویز پزشک صورت می گیرد
کرمی عنوان کرد : بنابراین به مادران باردار توصیه می شود حد الامکان از سونوگرافی های چند بعدی کمتر استفاده کنند در همه موارد در مرحله اول سونوگرافی معمولی انجام می شود و تنها به تشخیص پزشک متخصص سونوگرافی سه یا چهار بعدی تجویز می گردد.
وی عنوان کرد:  اغلب سونوگرافی های سه وچهار بعدی به منظورتعیین جنسیت جنین یا تهیه تصویر وی وبا اصرار زائو صورت می گیرد و با توجه به اینکه زیان های این نوع سونوگرافی ها مورد تاکید استادان رادیولوژی است باید با آنها برخورد قانونی صورت گیرد.
سقط جنین با سونو گرافی های چند بعدی!
کرمی در زمینه انجام سونوگرافی های چند بعدی و خطرسقط ونارسایی جنین تصر یح کرد: سونو گرافی های چند بعدی خطر سقط  جنین و نارسایی جنین را افزایش می دهد و بر سلامت جنین تاثیر می گذارد.از 11 تا 30 هفتگی انجام این گونه سونوگرافی ها را توصیه نمی کنیم  مگر قبل از 11 هفتگی که مادر دچار خونریزی و عاضه ای باشد در آن زمان می توان از سونوگرافی چند بعدی استفاده کرد در غیر این صورت به هیچ عنوان نباید از این سونوگرافی ها استفاده شود زیرا جان مادر و جنین را به خاطر می اندازد.
به مادران باردار توصیه می شود در مراجعه به پزشک متخصص اصراری بر انجام انواع سونوگرافی ها نداشته باشند زیرا در صورتی که از نظر پزشکی توسط متخصصین مربوط ضرورت این امر تشخیص داده شود؛ تجویز خواهند کرد.
انتهای پیام/