Fotolia_44119604_Subscription_XXL-1

هیچ‌ شخصی نمی‌تواند به طورحتمی بگوید که چه وقتی  حامله خواهد شد. ولی ما می‌توانیم به شما بگوییم که معمولا چه مدتی طول می‌کشد تا حامله شوید و چگونه  می‌توانید سرعت آن را بیشتر کنید

بیشتر زن وشوهرها  بعد  از سه ماه حامله می‌شوند. ولی اگر سن‌تان زیاد است، سیگار می‌کشید یا در وضعیتی هستید که حاملگی را کاهش می‌دهد، زمان حاملگی شما زیاد خواهد شد.

در اینجا آماری از زوج‌هایی که برای بارداری تلاش می‌کردند، آورده‌ایم:

  • 30% در دوره اول قاعدگی باردار شدند (حدود 1 ماه بعد)
  • 59% در دوره سوم قاعدگی باردار شدند (حدود 3 ماه بعد)
  • 80% در دوره ششم قاعدگی باردار شدند (حدود 6 ماه بعد)
  • 85% در دوره دوازدهم قاعدگی باردار شدند (حدود 1 سال بعد)
  • 91% در دوره سی و ششم قاعدگی باردار شدند (حدود 3 سال بعد)
  • 93% در دوره چهل و هشتم قاعدگی باردار شدند (حدود 4 سال بعد)

اگر شما یک سال تلاش کردید و موفق نشدید، بهتر است با یک متخصص باروری مشورت کنید. اگر به تلاش خود ادامه دهید ممکن است به طور طبیعی باردار شوید، اما اگر مشکل باروری داشته باشید، بهتر است هرچه زودتر از پزشک خود کمک بخواهید تا سال‌های با ارزش خود را از دست ندهید.

اگر شما 35 سال یا بیشتر دارید، زمان برا‌یتان باارزش‌تر است و بهتر است زودتر برای درمان اقدام کنید. اگر تا 6 ماه باردار نشدید، قرار ملاقاتی با متخصص زنان بگذارید.

چه تعدادی از زنان برای بارداری احتیاج به کمک دارند؟

حدود 90% از زنان به طور طبیعی باردار می‌شوند. 10% باقی مانده در نهایت نابارور هستند.

تشخیص «ناباروری» یعنی یک سال تلاش بدون موفقیت. تعداد زیادی از زوج‌های نابارور پس از درمان‌های پزشکی، باردار می‌شوند. باقی معمولا از روش‌های دیگری چون اهدای اسپرم یا رحم جایگزین استفاده می‌کنند.

 سن چگونه روی بارداری تاثیر می‌گذارد؟

هر چه سن بالاتر باشد، زمان بارداری نیز افزایش می‌یابد. پس از یک سال تلاش، حدود 86% از زنان سالم و بارور در اوایل 20 سالگی باردار شدند. این نسبت میان زنان سالم و بارور در اوایل40 سالگی به حدود 36 % تغییر پیدا کرد.

به طور میانگین، اوج باروری زنان در 24 سالگی است و از اواسط 30 سالگی به تدریج افت می‌کند. اگر چه با افزایش سن، بارداری نیز سخت‌تر می‌شود اما بسیاری از زنان زایمانی سالم و موفق در طول 40 سالگی خود دارند.

آیا می‌توان سرعت بارداری را افزایش داد؟

خوشبختانه جواب مثبت است. در اینجا چند مورد بیان شده که به بارداری شما سرعت می‌بخشد:

درمرحله اول از دوران تخمک‌گذاری خود آگاه شوید. شما تنها زمان تخمک‌گذاری خود می‌توانید باردار شوید. (زمانی که تخمدان شما تخمک آزاد می‌کند.)

در مرحله بعدی زمان مقاربت خود را با تخمک گذاری‌تان هماهنگ کنید. مطالعات نشان می‌دهد که زوج‌هایی که در زمان تخمک‌گذاری مقاربت داشته‌اند، زودتر باردار شدند. (بهترین زمان مقاربت دو تا سه روز قبل از تخمک گذاری تا روز تخمک گذاری است.)

سرعت بارداری زوج‌هایی که در زمان تخمک‌گذاری مقاربت داشته‌اند، بیشتر از آن‌هایی است که سعی داشتند در زمان‌های دیگر باردار شوند. نتایج حاصل از تحقیقی در این زمینه، به شرح زیر است:

  • 38 % پس از دوره اول قاعدگی باردار شدند.
  • 68 % پس از دوره سوم قاعدگی باردار شدند.
  • 81 % پس از دوره ششم قاعدگی باردار شدند.
  • 92 % پس از دوره دوزادهم قاعدگی باردار شدند.

در این هنگام بدن خود را برای بارداری آماده کنید. سلامت شما برای بارداری ضروری است، بنابراین برای معاینه قبل و حین حاملگی به پزشک یا مامای خود مراجعه کنید. به دنبال مواد مغذی که بدن شما در طول بارداری به آن احتیاج دارد باشید و غذاهای سالم مصرف کنید. همچنین تحقیق کنید تا چه اندازه اضافه وزن و کاهش وزن بر بارداری شما تاثیر می‌گذارد.