Fotolia_44923969_Subscription_XXL-1

خانمها  با مشکلات ناباروری مدام  درپی پیدا کردن  جواب درباره دلیل و علت ناباروری خود هستند. آنهاتمایل دارند درمورد بیماری خود اطلاعات  کامل داشته باشند. ناباروری دلیل زیادی دارد که یکی از آنها اندومتریوز است.

اندومتریوز چیست؟

محققان مرکز فن‌آوری‌های نوین علوم زیستی جهاد دانشگاهی ابن‌سینا درباره بیماری اندومتریوز می‌گویند که این بیماری یکی از بیماری‌های شایع دستگاه تناسلی زنان است که بین شش تا ده درصد از جمعیت زنان در سنین باروری به آن مبتلا می‌شوند و حدود 40 درصد از این بیماران با مشکل ناباروری مواجه خواهند بود. اندومتریوز اختلالی است که در آن بافت مشابه پوشش داخلی رحم ( آندومتر) در نقاطی غیرمعمول و اغلب در لگن و شکم ظاهر می‌شود. این بافت ممکن است روی سطح تخمدان، پشت رحم و در حفره لگنی روی دیواره روده و ندرتاً در نقاطی دورتر به وجود آید.

علائم اندومتریوز

به گفته پزشکان اندومتریوز علائم مختلفی دارد و البته در بعضی از مبتلایان بدون علامت است و به طور اتفاقی کشف می‌شود. این بیماری در اکثر افراد با علائمی همچون دردهای لگنی مزمن، دردهای حین قاعدگی یا درد حین مقاربت بروز می‌کند و مهم‌ترین عارضه این بیماری ایجاد ناباروری است. با درمان این بیماری در بسیاری از موارد ناباروری درمان خواهد شد.

اندومتریوز شبیه درد قاعدگی است

مسئولان این پژوهشگاه می‌گویند که اکثر زنانی که جهت درمان به مراکز درمانی و مطب‌های پزشکان مراجعه می‌کنند از ابتلا به اندومتریوز مطلع نیستند. تشخیص این بیماری به سختی انجام می‌شود و افراد متحمل هزینه‌های قابل اجتناب درمان ناباروری می‌شوند درحالی‌که می‌توانند با درمان این بیماری به راحتی باردار شوند. اندومتریوز به دلیل درد زیاد به ویژه در دوران قاعدگی اغلب با سندروم قبل از قاعدگی و دردهای آن اشتباه می‌شود. اهمیت تشخیص به موقع آن و مراجعه افرادی که دردهای این‌گونه دارند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به پزشکان مجرب و مراکزی که به صورت تخصصی روی این بیماری کار می‌کنند باید مورد توجه قرار گیرد. بانوان معمولاً این‌گونه دردها را نادیده نگیرند و حتماً قبل از آنکه دیر شود و این بیماری، تخمدان‌ها و دیگر اندام‌های داخلی را درگیر کند باید برای بررسی به مراکز تخصصی مراجعه کنند.

دختران جوان هم مبتلا می‌شوند

اندومتریوز گاهی اوقات در دختران جوان خود را به شکل کیست‌هایی نشان می‌دهد که نسبت به درمان با قرص‌های ضد بارداری مقاوم هستند. معمولاً این کیست در سونوگرافی یافت می‌شود و گاه حاوی مایع شکلاتی رنگی است و به احشای اطراف نیز چسبندگی دارد. این کیست می‌تواند در اندازه‌های مختلف باشد و از آنجا که کیست اندومتریوزی به معنای درگیری تخمدان است و ممکن است در عملکرد تخمدان نیز تأثیر داشته باشد، بهتر است در اسرع وقت درمان شود. مشکلات بیماران مبتلا به اندومتریوز اعضای تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی ابن‌سینا می‌گویند که چسبندگی‌های ناشی از اندومتریوز می‌تواند مانند چسبی تمام اندام‌های داخل شکم و لگن را به هم بچسباند و این چسبندگی می‌تواند باعث بسته شدن لوله‌های رحمی شود و چسبندگی‌ها بر روی حالب‌ها، مثانه و روده‌ها به ترتیب با علائم ادراری و گوارشی همراه است. به گفته این پزشکان گاه اندومتریوز به شکل گره‌هایی در فاصله بین واژن و رکتوم ظهور می‌کند. این افراد در حین دفع مدفوع، ادرار، هنگام نزدیکی و دوران قاعدگی دردهای بسیار شدیدی در ناحیه کف لگن خود احساس می‌کنند که به شدت کیفیت زندگی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. گفتنی است این بیماری در محدوده سنی 20 تا 30 سال بسیار شایع است و به احتمال زیاد در ایران در سنین پایین‌تری دیده می‌شود.

منبع- همشهری آنلاین