قبل از این که شما به تزئین خانه ی کودک، انتخاب نام و یا  خرید کالسکه او  بپردازید باید به ویتامین های دوران بارداری و دریافت روزانه ی آن ها بپردازید. برای شروع می خواهم شما را به مصرف برخی ویتامین ها و مواد معدنی قبل از بارداری برای تنظیم کردن بدن شما و کودکتان برای یک بارداری سالم آشنا کنم. پزشک زنان و سلامت می گوید: از آنجا که نیمی از بارداری ها ناخواسته هستند،  باید اطمینان پیدا کنیم که آیا بدن این مواد مغذی و  ویتامین های دوران بارداری را دارد یا خیر. اگر شما می دانید که باردار هستید بهتر است هر چه زودتر به شروع ویتامین های دوران بارداری بپردازید. خوردن آن ها یک ایده ی خوب است. یک زن و شوهر برای تشکیل خانواده و فرزند آوری، باید از یک رژیم غذایی سالم استفاده کنند.

ویتامین های مورد نیاز جنین:

1- اسید فولیک:

چقدر بدن شما به اسید فولیک نیاز دارد؟ ۶۰۰ میکروگرم در روز نیاز دارید و حداقل ۴۰۰ میکروگرم در یک ویتامین مکمل وجود دارد. زنان با استراحت می توانند از رژیم غذایی خود این ماده مغذی را دریافت کند. چرا شما به آن نیاز دارید؟ اسید فولیک کمک می کند تا مغز کودک شما و سیستم عصبی او در دوران بارداری و اوایل آن اتفاق بیفتد و مانع برخی نواقص مادرزادی شود. شما همچنین می توانید آن را در سبزیجات  با برگ سبز تیره، آجیل، لوبیا، نخود فرنگی، غذاهای حاوی اسید فولیک مثل نان، آرد، ماکارونی و برنج غنی شده پیدا کنید.

2- آهن:

چقدر بدن شما به آهن نیاز دارد؟ آهن کمک می کند تا بدن خود را پر انرژی نگه دارید تا زمانی که شما باردار هستید افزایش خون اتفاق بیفتد. شما می توانید آن را در لوبیای سفید، عدس، اسفناج، گوشت گاو، ، مرغ و غذاهای غنی شده با آهن مانند نان و غلات پیدا کنید.

3- کلسیم:

چقد شما به کلسیم نیاز دارید؟ شما در روز ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم نیاز دارید. کلسیم برای توسعه دادن به استخوان های کودک شما بسیار مهم است. این می تواند شما را  از خطر از دست دادن استخوان کمک کند. شیر، ماست، پنیر و غذاهای غنی شده از کلسیم را می توانید پیدا کنید.

4- ویتامین D :

چقدر شما به آن نیاز دارید؟ ۶۰۰ واحد روزانه. چرا شما به آن نیاز دارید؟ ویتامین D به شما در جذب بهتر کلسیم کمک می کند. شما همچنین می توانید آن را در ماهی قزل آلا، پنیر، زرده ی تخم مرغ و مواد غذایی مانند شیر، غلات و آب پرتقال غنی شده پیدا کنید.

حالت تهوع به بعضی مواد و ویتامین ها:

اگر شما حس می کنید حالت تهوع دارید، می توانید ویتامین های دوران بارداری را قورت. نگران نباشید من دیده ام زنان بسیاری در مورد تجربه ی آن احساس گناه می کنند اما اگر چند روز یا چند هفته آن را تحمل کنید کودک شما هیچ مشکلی ندارد. دایال می گوید: شما ممکن است اشکال مختلف مانند جویدن و بلعیدن را امتحان کنید. اگر ویتامین های دوران بارداری را به طور منظم بخورید. مطمئن شوید که مواد اصلی تشکیل دهنده ویتامین های بارداری را مصرف می کنید.

بسیاری از زنان نیز زمانی که می خواهند به خواب بروند کمتر احساس تهوع می کنند. اگر شما قبل از خواب آن ها را بخورید در طول روز کمتر دچار تهوع می شوید. ولی هنوز هم  باید به بشقاب  غذای خود توجه کنید. بدن شما به جذب ویتامین های مورد نیاز از مواد غذایی نیاز دارد. با پزشک خود به بررسی مقدار مناسب مکمل برای خود و کودکتان صحبت کنید. تا کودکی سالم و باهوش داشته باشید.

لینک مرتبط:  اهمیت مصرف مکمل در دوران حاملگی ، وجود این ویتامین ها در دوران بارداری لازم است

دکتر سلام