روش هیپنوتیزم، روشی جدید برای زایمان طبیعی است که در مشهد انجام شد. عملکرد این روش به این صورت است که مادر را از طریق انفکاک ذهنی، دور از حال و هوا اتاق عمل و اضطراب ناشی از آن نگه می دارند و در این حین با انجام یه سری انقباضاتی که نوزاد برای هدایت شدن به مجرای خروجی نیاز دارد، موفق به زایمان طبیعی شدند.

زایمان طبیعی بدون درد به روش هیپنوتیزم برای نخستین بار در دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد.
دکتر فتحی، دبیر انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران، در خصوص انجام اولین زایمان طبیعی بدون درد به روش هیپنوتیزم، گفت: این زایمان طبیعی برای اولین بار بر روی زنی 32 ساله در مشهد انجام شد.
وی اضافه کرد: زایمان بدون درد به شیوه هیپنوتیزم در پی درخواست زوج جوانی که خواستار انجام زایمان طبیعی، اما بدون درد و استفاده از دارو و عاری از عوارض بودند به شیوه هیپنوتیزم و بدون کمترین عارضه انجام شد.
دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطرنشان کرد: در این زایمان تلاش شد تا مادر از طریق انفکاک ذهنی از فضای اتاق زایمان دور و در عین حال با انجام انقباضات موردنیاز نوزاد را به سمت مجرای خروجی هدایت کند.
دبیر انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران گفت: جهت انجام این شیوه زایمان، مادر در ماه هفت و هشت بارداری خود ویزیت و آماده‌سازی اولیه را طی سه جلسه جهت انجام زایمان طبیعی به شکل هیپنوتیزم دریافت کرد، در این جلسات تصاویرذهنی خوشایندسازی زایمان انجام شد.
وی ادامه داد: در حین زایمان نیز دو مامای دانش‌آموخته هیپنوتیزم بر بالین بیمار حاضر و در مواقع لازم القای هیپنوتیزم را انجام می‌دادند یکی از آن‌ها هماهنگی و دیگری شرطی‌سازی هیپنوتیزمی را که از تکنیک‌های هیپنوتیزم است عهده‌دار بودند.
فتحی افزود: در حین زایمان و همزمان با نزدیک شدن فواصل انقباضی از سوی مادر، تلاش شد تا بر اساس شرطی‌سازی‌هایی که بر روی وی در ماه هشت صورت گرفته بود انقباض‌ها وجود داشته، اما به هیچ عنوان دردناک نباشد.
وی تصریح کرد: در این روش حس درد از بیمار گرفته و شرطی‌سازی بر روی ذهن مادر از طریق ماما مدیریت شد و زایمان در نهایت با سلامت و صحت فرزند و مادر به پایان رسید.
دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به انجام شرطی‌سازی برای مادر 24 ساعت پس از زایمان اشاره کرد و افزود: پس از آن که مادر از ساعت چهار صبح روز پنج شنبه الی 11 ظهر فرآیند زایمان طبیعی بدون درد را طی کرد؛ تلاش شد تا شرطی‌سازی 24 ساعته پس از زایمان را نیز دریافت تا دردی را حس نکند.
دبیر انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران گفت: فرزند متولد شده پسر و دارای سه کیلو و 500 گرم وزن و 51 سانتی متر قد است که در تمام مراحل زایمان از نظر وضعیت قلبی و تنفسی شرایط عادی داشت و جراح از انجام این زایمان بسیار راضی بود.
وی با اشاره به رغبت مادران در داشتن زایمان طبیعی بدون درد، بدون عوارض و ایمن، گفت: این نوع زایمان می‌تواند به خوبی جایگزین سزارین شود با این امتیاز که نه تنها دردهای پس از سزارین، استفاده دارویی و بیهوشی را ندارد بلکه بدون استفاده از دارو و در صحت کامل مادر و فرزند انجام می‌شود.
فتحی هزینه زایمان طبیعی بدون درد به شیوه هیپنوتیزم را رایگان عنوان و اظهار کرد: برای انجام زایمان بدون درد به روش هیپنوتیرم باید تمهیداتی اندیشیده شود تا حتما افراد دارای توانایی مانند متخصص بیهوشی، متخصص زنان یا ماما حضور داشته باشند تا در صورتی که هیپنوتیزم پاسخ ندهد از روش‌های کنترلی جایگزین استفاده کنند.
دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عنوان کرد: در این زایمان همسر بیمار از ابتدا در کنار وی حضور داشت و این خود موجب بیشتر شدن حس آرامش مادر شد.
زایمان بدون درد به شیوه هیپنوتزیم برای اولین بار انجام شد
فتحی انجام زایمان بدون درد به روش هیپنوتیزم در ایران را برای اولین بار دانست و افزود: این اولین باری است که زایمان بدون درد به روش هیپنوتیزم انجام می‌شود، اما در جهان بیش از 30 سال است که این روش کاربرد داشته و بسیار موفق ظاهر شده است.
وی در توضیح فعل و انفعالات ذهنی که به موجب انجام هیپنوتیزم، درد را از بیمار دور می‌کند، گفت: مغز انسان روزانه بیش از 1000 بار در حالت هیپنوتیزم قرار می‌گیرد به نحوی که ذهن شما در حین انجام یک کار مشغول جای دیگری است.
فتحی گفت: هر اندازه جذب موضوعات متفرقه در ذهن در سطح بالاتر و تصویر شکل گرفته به شکل قوی‌تر ایجاد شود، انفکاک ذهنی شما از فضای کنونی نیز قوی‌تر خواهد بود.
دبیر انجمن هیپنوتیزم بالینی ایران ادامه داد: در زایمان مربوطه نیز ذهن مادر از فضای اتاق زایمان به فضای با نشاط باغ منفک شد و این امر موجب شد که همزمان با انجام انقباضات به سمت مجرای خروجی، مادر دردی را حس نکند و حتی لبخند بر لب داشته باشد و همکاری مناسب با جراح را داشته باشد.
بیمارستان‌ها به آموزش این روش بپردازند
دانشیار بیهوشی دانشگاه علوم پزشکی مشهد یادآور شد: با انجام این نوع زایمان مادر از همان لحظه ابتدایی تولد نوزاد می‌تواند فرزند خود را در آغوش گرفته و ارتباطات اولیه پس از تولد را با فرزند شکل دهد.
وی با تاکید بر اینکه این روش می‌تواند نگرانی مادر از انجام زایمان طبیعی دردناک را از میان ببرد و انجام سزارین را کاهش دهد، گفت: باید در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی، ماما و متخصصان زنان و زایمان بسته آموزشی تئوری و بالینی انجام زایمان طبیعی بدون درد به روش هیپنوتیزم را گذرانده تا در صورت استقبال مادران بتوانند پاسخگو باشند.
فتحی اضافه کرد: ماما و متخصص زنان با دیدن 50 ساعت دوره آموزشی انجام هیپنوتیزم  و حضور بر بالین بیمار می‌توانند زایمان بدون درد و بدون هیچ عارضه‌ای را در کمال ایمنی به شیوه هیپنوتیزم انجام دهند.

منبع : ایسنا