محققین دانشگاه کوئینزلند کشف کرده اند که، دادن مکمل های ویتامین دی به موشها، درطی دوران بارداری آنها، باعث جلوگیری از ابتلای فرزندانشان به اوتیسم میشود.

تاثیر ویتامین دی در دوران بارداری بر جنین

پژوهشگر ارشد، پروفسور دانیل آیلس، از انستیتوی مغز این دانشگاه، میگوید: “مدارک کشف شده، نشان دهنده نقش حیاتی ویتامین دی، در رشد مغز جنین، درطی دوران بارداری است “.  وی میگوید:

” مطالعات ما بطور گسترده، در مدل قابل رشد اوتیسم، درموشهای مبتلا به رفتارهای غیرمعمول و دارای نشانه کمبود تعاملات اجتماعی، براساس رفتارهای تقلید شده، مورد قبول نشان داده شد”.

” ما متوجه شدیم، این کمبودها در فرزندان زنان بارداری که درسه ماهه اول بارداری، تحت درمان با ویتامین دی فعال بودند، گسترش نیافته بود”.

پژوهشگران دانشگاه کوئینزلند، اخیرا و درمطالعه ای درباره انسان، ارتباط بین بارداری زنان با سطح ویتامین دی پایین ، و افزایش احتمال داشتن فرزندی با اختلال اوتیسم را، کشف کرده اند.

اختلال اوتیسم، شامل داشتن یکسری از ناتوانی های رشدی برای تمام عمر، در فرد مبتلاست. این ناتوانی ها شامل: داشتن مشکل یا ناتوانی از برقراری ارتباط با دیگران وتعامل اجتماعی است. قرارگرفتن درمعرض نورخورشید، عمده ترین منبع ویتامین دی است، که توسط سلولهای پوست و در پاسخ به اشعه ماوراء بنفش خورشید، ساخته خواهد شد. البته این ویتامین دربرخی ازغذاها نیز یافت میشود.

دکتروی لوگان، محقق فوق دکترا، که مشغول تحقیق دراین باره است میگوید: “ویتامین دی، برای نگهداری و سلامت استخوانها، حیاتی بود، اما شکل هورمونی فعال از ویتامین دی را نمیشود به مادر باردار داد. دلیل آن نیز این است که، ممکن است این هورمون،براستخوان بندی جنین درحال رشد، اثر بگذارد. یافته های اخیر،به ما اجازه خواهد داد تا تعیین کنیم که چه مقدار کوله کلیسفرول (شکل فعالی از ویتامین دی، که بنام ویتامین دی 3 نیز معروف است)،برای مادر باردار، وبرای رسیدن به همان سطح هورمون فعال ویتامین دی در جریان خون، لازم است”.

این اطلاعات جدید، به ما اجازه تحقیق بیشتر برای دوز ایده آل، و زمان تنظیم مکمل های ویتامین دی، برای زنان باردار، خواهدداد. سابق بر این، تصور میشد که ویتامین دی، نقش یک محافظ را برای اثرات ضد التهابی درطی رشد مغز، داراست؛ اما درمطالعات، این مورد کشف نشده است.

یافته های جدید از شورای تحقیقات پزشکی و سلامت عمومی، به محققین، اجازه مطالعه درباره ” نقش ویتامین دی، به عنوان محافظ و برای جلوگیری از اوتیسم” را خواهدداد.


بیشتر بخوانید: نشانه های بیماری های اوتیسم را بهتر بشناسیم ، چگونه می توان بیماری اوتیسم را درمان کرد


برگردان: سیما آزادفلاح

دکتر سلام