دوران بارداری یکی از سخت ترین و حساس ترین دوران زندگی هر مادر به شمار می آید. در دوران بارداری به علت تغییراتی که در متابولیسم بدن مادر به وجود می آید ممکن است اختلالاتی سلامت شما را تهدید کند و حتی برای شما و فرزندتان هم خطر ساز باشد. در ادامه شما را با 7 اختلال رایج در این دوران و روش های درمان آن آشنا خواهیم کرد. با دکتر سلام همراه باشید.

سردرد

شایع ترین درد در دوران بارداری، سر درد است. این عارضه انواع مختلفی دارد که سر درد نوع تنشی که ناشی از انقباض و سفت شدن عضلات سر است، شایع ترین نوع است که در ناحیه پس گردن و پشت سر رخ می دهد و در ۳ ماهه اول بارداری بیشتر شایع است و با ماساژ، استراحت و استفاده از کیسه آب یخ و یا گرم می توان این درد را تسکین داد.

هموروئید

در دوران بارداری هموروئید (اختلال رایج در مقعد) به احتمال زیاد رخ خواهد داد. این مشکل معمولا همراه با یبوست اتفاق می افتد. یبوست یکی از شایع ترین مشکلات و شکایات در دوران بارداری است. برخی از خانم ها این مشکل را برای اولین بار در دوران بارداری خود تجربه می کنند و گاهی اوقات در هنگام اجابت مزاج، ممکن است که خونریزی مقعد نیز داشته باشند.بنابراین با جلوگیری از یبوست، خطر ابتلا به هموروئید را کاهش دهید. برای این منظور به میزان کافی مایعات بنوشید، فیبر بیشتری بخورید و با مشورت پزشک خود از ملین استفاده کنید. در صورتی که هموروئید شدت پیدا کرد، استفاده از پدهای بهداشتی و کرم های ضدالتهاب می توانند کمک کننده باشند و استفاده از آنها در دوران بارداری کاملا ایمن است.

سوزش معده

به احساس سوزش در قفسه سینه بعد از صرف غذا، بازگشت اسید به مری یا همان سوزش معده می گویند. که معمولا به دلیل تغییرات هورمونی و فیزیکی در دوران بارداری رخ می دهد.رفلاکس معده در اواخر دوران بارداری شایع است و اغلب شب هنگام رخ می دهد. اما می توان با محدود کردن دریافت مواد غذایی قبل از خواب، کم کردن مقدار غذا در هر وعده و تقسیم وعده ها به مقدار بیشتر در طول شبانه روز، نوشیدن مایعات در فواصل وعده های غذایی و نه در حین غذا، ممکن است که این عارضه را برطرف کند.

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلانی در دوران بارداری در ران، ساق و پاها احساس می شود. این درد در ۳ ماهه سوم جزو شایع ترین شکایت های خانم های باردار است. اکثر متخصصان بر این معتقدند که گرفتگی های عضلانی عموما به دلیل کمبود کلسیم و منیزیم رخ می دهد. دلیل این موضوع هم این است که در هفته بیستم بارداری، جنین نیاز بیشتری به این مواد مغذی دارد و از بدن تغذیه می کند.بهترین راهکار این است که اگر احساس درد در عضلات داشتید با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت لزوم مکمل های منزیم و کلسیم را تجویز کند. سبزی های برگ سبز، کنجد و بادام هم می تواند به برطرف کردن این درد کمک کند. از نشستن و یا ایستادن های طولانی مدت خودداری کنید.

کمر درد

بدن خانم های باردار در اواخر ۳ ماهه دوم بارداری هورمونی به نام ریلاکسین را تولید می کند که تمام مفاصل و رباط ها را برای به دنیا آوردن کودک کمی شل می کند و باعث کمر درد می شود که برای برخی خانم ها به هنگام جابه جایی در خواب می تواند دردناک باشد.ماساژ می تواند به تقویت ناحیه کمر و کم شدن درد کمر کمک کند. می توانید از یک متخصص در زمینه انجام نرمش های مناسب کمک بگیرید. هنگام نشستن از وضعیت درست نشستن مطمئن باشید، از پوشیدن کفش های پاشنه بلند اجتناب کنید، تشک خیلی نرم باعث تشدید کمردرد می شود و در نهایت از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

سرگیجه

اگر در دوران بارداری یک دفعه از جای خود بلند شوید یا بعد از یک حمام طولانی مدت با آب گرم، ممکن است که به سرگیجه دچار شوید. دلیل این اتفاق، نرسیدن خون لازم به مغز است. در واقع در دوران بارداری، یک عضو مهم شما یعنی رحم به خون بیشتری نیاز دارد. برای جلوگیری از وقوع این اتفاق کافیست که برای مدت زمان طولانی نایستید، از رفتن به محیط های بسیار گرم نیز خودداری کنید و در نهایت یک مرتبه از جای خود بلند نشوید.

سندرم تونل مچ دست

بهترین روش مقابله با سندرم تونل مچ دست در دوران بارداری، جلوگیری از بروز آن است. بنابراین به خانم های باردار توصیه می شود که مچ دست خود را همواره در وضعیت صحیحی قرار دهند و از خم کردن های طولانی مدت این مفصل اجتناب کنند. به عنوان مثال، هنگام استفاده از صفحه کلید رایانه، ساعد و مچ باید هم راستا و در یک سطح باشند. همچنین در فعالیت های روزمره باید استراحت کافی به مچ داده شود.خانم های باردار باید توجه داشته باشند که در صورت بروز علایمی از قبیل بی حسی، گزگز یا درد در انگشتان دست، با مراجعه به موقع به پزشک از پیشرفت این عارضه جلوگیری کنند

 

منبع: شفا آنلاین