توصیه های پزشکی برای دیابت بارداری

دیابت بارداری تهدیدی برای تمامی بانوان در دوران حاملگی محسوب می شود. نوسانات قند خون در سه ماهه سوم بارداری از اهمیت زیادی برخوردار است و می تواند سلامت مادر و جنین را در معرض خطر قرار دهد. دانشمندان ایالات متحده به یافته های جدیدی در این زمینه دست یافته اند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

بانوانی که در طول زمان بارداری به دیابت بارداری مبتلا شده‌اند، بدون شک بیشتر از زنان دیگر در معرض ابتلا به بیماری‌های قلبی و به‌ویژه سکته قلبی قراردارند. اما براساس تحقیقاتی که اخیرا در مجله انجمن پزشکان آمریکا چاپ شده است، اگر این افراد شکل زندگی خود را در سال‌های بعد از زایمان اصلاح کنند، بدون شک خطر ابتلا به چنین بیماری هایی را به حداقل می‌رسانند. در حقیقت دیابت بارداری، نوعی دیابت یا افزایش میزان قند خون است که فقط در دوران بارداری رخ می‌دهد. هر چند بعد از زایمان این دیابت برطرف می‌شود‌، اما در بدن تعداد زیادی از بانوان، بیماری تغییر شکل می‌دهد و این بار به شکل دیابت نوع ۲ ظاهر می‌شود.

تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که زنان مبتلا به دیابت بارداری، شانس بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی دارند. از میان این بیماری‌ها می‌توان به فشار و‌‌ چربی خون بالا، سخت شدن جداره رگ‌ها، حملات قلبی و نیز عوارض مغزی اشاره کرد. محققان دریافته‌اند زنانی که شکل زندگی سالمی ندارند، ۴۳ درصد بیشتر از زنان دیگر در معرض بیماری‌های قلبی و عروقی و خصوصا حملات قلبی هستند. اما آن زندگی سالمی که پزشکان از آن دم می‌زنند، چگونه زندگی می‌تواند باشد؟ بدون شک برای مقابله با تمام بیماری‌ها، خصوصا بیماری‌های قلبی و عروقی، دانستن راه و رسم یک زندگی سالم لازم است.

توصیه های پزشکی برای دیابت بارداری

دانشمندان ایالات متحده اخیرا به نتیجه جالبی دست یافته‌اند: آن‌ها عادات غذایی و پیشینه پزشکی بیش از ۹۰ هزار زن را تا سن ۳۰ سالگی بررسی کردند. براساس این تحقیق، میان دیابت بارداری و بیماری‌های قلبی و عروقی، رابطه‌ای مستقیم وجود دارد و نیز این‌که تغذیه سالم، وزن مناسب، انجام روزانه یک فعالیت فیزیکی یا ورزشی و عدم استعمال دخانیات، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی بعد از دیابت بارداری را به حداقل می‌رساند.

میزان وزن قبل از دوران بارداری، نقش تعیین‌کننده‌‌ای در ابتلا یا عدم ابتلا به دیابت بارداری دارد، به‌طوری که معمولا اگر وزن مادر در فاصله دو بارداری بالا برود، احتمال ابتلا به دیابت بارداری در بارداری دوم نیز بالا خواهد رفت. اگر به تازگی باردار شده‌اید و می‌خواهید دوران بارداری‌تان زیبا و به یاد ماندنی باشد، پیشنهاد ما به شما این است که حتما یک فعالیت ورزشی سبک را در برنامه روزانه خود بگنجانید. ورزش در این دوران،‌ از بالا رفتن وزن شما جلوگیری می‌کند و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت بارداری تا ۳۶ درصد کاهش می‌یابد. معمولا از هر ۵ نفر، یک نفر به دیابت بارداری مبتلا می‌شود.

توصیه های پزشکی برای دیابت بارداری

مژده‌ ما به بانوان باردار این است که امکان تشخیص این نوع دیابت در دوران بارداری وجود دارد. البته لازم به ذکر است که این تشخیص تا قبل از ۲۸ هفتگی امکان‌پذیر نمی‌باشد اما به طور تقریبی در هفته بیستم بارداری، قابل تشخیص است. اگر تا هفته بیستم بارداری هیچ‌گونه تغییری در رشد نوزادانی که مادرشان به این دیابت مبتلاست، دیده نشد، تشخیص به موقع بیماری، منجر به رشد چشمگیر جنین در فاصله هفته بیستم تا بیست و هشتم خواهدشد. به همین دلیل محققان مادران باردار را تشویق می‌کنند که در زمان مناسب، بیماری را شناسایی و نسبت به درمان آن اقدام کنند.

لینک مطلب: