مصرف ضد دردها در دوران شیر دهی

 

انتخاب داروهای زیادی (بدون نسخه) به عنوان ضد درد در دوران شیردهی وجود دارد. استامینوفن به صورت معمول برای تب و درد نوزادان مصرف میشود و انتظار میرود که سطوح ترشح شده در شیرکمتر از میزانی باشد که مستقیما به نوزادان داده میشود.

از میان این داروها ایبوپروفن به عنوان داروی انتخابی برای مادران در دوران شیردهی در نظر گرفته می شود و به عنوان ضد درد در نوزادان نیز به کار میرود. با وجود آن که ایبوپروفن در شیر مادر ترشح میشود اما غلظت دارو و متعاقب آن انتقال آن به نوزاد بسیار کم است.
ناپروکسن به دلیل داشتن نیمه عمر طولانی باید در مادران شیرده با احتیاط مصرف شود. یک مورد مستند خونریزی طولانی مدت انمی و ترومبوسیتوپنی در یک نوزاد 7 روزه که مادرش در حین شیردهی ناپروکسن مصرف میکرده است گزارش شده است.

آسپرین با غلظت پایین در شیر ترشح می شود این دارو ترشح کند تری به داخل شیر نسبت به پلاسما دارد. خطر سندرم ری به دلیل وجود آسپرین در شیر مشخص نیست. اگر مادری تحت درمان با آسپرین است انتخاب های درمانی جایگزین برای وی در زمان شیردهی توصیه می شود. همچنین مادر باید برای 1-2 ساعت پس از مصرف دارو از شیر دهی اجتناب کند.

 

این مطلب توسط آقای دکتر نیما ترابی گلسفید تهیه و برای مجله پزشکی دکتر سلام ارسال شده است.