دوران بارداری یکی از مهمترین بخش های زندگی زناشویی است. در این عرصه از زندگی، زنان باردار دچار تغییراتی در جسم و روان خود می شوند که با داشتن آگاهی و دانش در مورد دوره بارداری هفته به هفته می توانند این دوران را با موفقیت پشت سر بگذارند. اینکه بدانید در هر هفته جنین شما چه تغییراتی کرده و به چه مواد غذایی بیشتر احتیاج دارد، می تواند بسیار هیجان برانگیز و کمک کننده باشد. دکتر سلام برای راهنمایی شما عزیزان، کلاس آمادگی بارداری در خانه را برپا کرده است که در این کلاس بارداری به آموزش بارداری و یاد آوری نکات مهمی خواهیم پرداخت که در سلامت شما و جنینتان اثربخش هستند.

پس با ما همراه باشید چون میخوایم دوره ای رو بهتون معرفی کنیم که قراره در کل دوره 9 ماهه (شاید هم کمتر) بارداری در کنار شما باشه و همه اطلاعاتی که نیاز دارید رو در اختیارتون قرار بده.

دوره بارداری هفته به هفته دکتر سلام چیست؟

دوره بارداری دکتر سلام یک راهنمای جامع و کامل برای مورد استفاده قرار گرفتن توسط هر زن بارداری است که نگران سلامتی جنین خود می باشد. این دوره آموزشی را میتوان به چند بخش اصلی تقسیم کرد:

 • آموزش هفته به هفته بارداری
 • تغذیه در بارداری
 • مشکلات روحی در دوران بارداری
 • ورزش در بارداری
 • مصرف دارو در بارداری
 • ابتلا به بیماری در دوران بارداری

در واقع دوره آموزش بارداری هفته ب هفته دکتر سلام در یک برنامه 9 ماهه هر هفته نکات مهم و اساسی که باید بدانید را آموزش می دهد تا این دوران را به بهترین شکل و به سلامت پشت سر بگذارید.

دوره بارداری هفته به هفته

آموزش بارداری از صفر تا صد

مجله پزشکی دکتر سلام به بررسی تغییرات بدن مادر و جنین از هفته اول تا هفته چهلم بارداری پرداخته و تمام موارد تغذیه ای در این دوران را مورد بررسی قرار داده است. در این آموزش ها سعی شده است، ورزش های مناسب برای هر هفته را متذکر شده و مراقبت های لازم برای مادر و جنین را بازگو کنیم. یکی از بخش های مهم این آموزش ها، تغذیه مناسب برای زنان باردار است که می تواند از بروز مشکلات و بیماری های آتی در زنان و نوزادان پیشگیری کند.

آموزش بارداری

یک کلاس بارداری کامل در خانه شما

با کمک این مرجع آموزشی یعنی دوره بارداری هفته به هفته دکتر سلام ، می توانید یک کلاس بارداری کامل در خانه داشته باشید.

آیا به دنبال روش هایی برای جذب بهتر کلسیم در این دوران هستید؟ آیا نکات تغذیه ای مهم برای داشتن نوزادی سالم را می دانید؟ آیا می خواهید بدانید خوردن کدام داروها برای جنین شما، عوارضی را در پی دارد؟ در مورد نکات مراقبتی در فصول مختلف چطور؟ در این باره می خواهید بیشتر بدانید؟ اگر در مورد ماسک حاملگی اطلاعات کمی دارید و یا از ورم پا در این دوران خسته شده اید و به دنبال راهکارهایی برای درمان آنها می گردید با کلاس بارداری در خانه دکتر سلام همراه ما باشید.

کلاس بارداری - کلاس آمادگی بارداری


توضیحاتی در مورد آموزش بارداری دکتر سلام ( دوره بارداری هفته به هفته )

هر جلسه آموزشی شامل موارد مهمی از جوانب مختلف را مورد بررسی قرار داده ایم. این موارد شامل:

بخش اول دوره بارداری هفته به هفته : تغییرات ایجاد شده در جنین شما در طی هفته مورد نظر

در این بخش به بررسی شکل ظاهری جنین، شکل گیری اندام های بدن از انگشتان گرفته تا ارگان های داخلی، میزان توان پاسخ دهی به محرک های خارجی، میزان و نوع هورمون ترشح شده در بدن جنین پرداخته و سپس به بررسی میزان ضربان قلب نرمال او می پردازیم. در نهایت میزان حرکت جنین را مورد بررسی قرار داده تا بتوانید با بررسی این حرکات از سلامت کودک خود مطمئن شوید.

دوره بارداری هفته به هفته - آموزش بارداری

بخش دوم : میزان رشد کودک در هفته مورد نظر

برای همه پدر و مادرها جالب است بدانند جنینشان چقدر بزرگ شده و اندازه واقعی او، در حد کدام ماده است. در این بخش اندازه قد و وزن جنین، مورد بررسی قرار گرفته و اندازه نرمال و واقعی جنین را تحلیل می کنیم.

 

بخش سوم : علائم و تغییرات در بدن مادر

هر زنی پس از باردار شدن دچار تغییراتی در وضعیت جسمی و روانی خود می شود که با دانستن این ویژگی ها و عارضه های احتمالی بهتر می تواند در این دوران از خود مراقبت کند. در ابتدای این بخش، به بررسی اندازه شکم مادر پرداخته و میزان نرمال بزرگ شدن شکم را تحلیل می کنیم.

سپس، به تغییرات ایجاد شده در لگن و میزان افزایش وزن نرمال خواهیم پرداخت. همچنین میزان هورمون های ترشحی در هر هفته را بررسی می کنیم.

بخش چهارم: نشانه ها و علائم حاملگی در هفته مورد نظر

در هر هفته از بارداری، زنان باردار شاهد تغییرات و بروز علائمی در بدن خود هستند. در هر هفته به بررسی این علائم پرداخته و راهکارهایی را بازگو خواهیم کرد که بهتر بتوانید این موارد را کنترل کنید. مثلا در هفته دوازدهم، اکثر زنان باردار شاهد خط سیاه نیگرا بر روی شکم خود هستند که دلیل بوجود آمدن این خطوط را برایتان توضیح می دهیم.

بخش پنجم: بررسی عارضه و بیماری های احتمالی در آن هفته و روش های درمانی آن

با قرارگیری در هر هفته بارداری، یک سری بیماری های احتمالی گریبان گیر زنان باردار می شود. بیماری هایی مثل تورم پا، عفونت ادراری، دیابت بارداری، درد معده، اضطراب بارداری، فشار خون در بارداری، افزایش ضربان قلب مادر و …

در صورتی که در مورد روش های پیشگیری هر کدام از موارد بالا و بیماری های رایج دیگر در بارداری اطلاعات مناسبی داشته باشید، به راحتی می توانید از بروز آنها جلوگیری کرده و با حتی در صورت مبتلا شدن، با روش های درمانی ذکر شده، علائم ان را کنترل کرده و کاهش دهید.

دوره بارداری هفته به هفته - دوره آموزش بارداری

بخش ششم : ورزش های مناسب در آن هفته بارداری برای مادر

درست است که ورزش کردن در بارداری، برای مادر و جنین فواید بسیاری دارد. ولی بدون داشتن دانش میتواند برای شما خطر آفرین باشد. ورزش های انتخابی در هر هفته باید بر اساس میزان فشار خون و ضربان قلب مادر انتخاب شود. همچنین بعضی از ورزش ها در ماه های آخر بارداری برای جنین خطرناک بوده و می تواند باعث خفگی وی شود.

بخش هفتم : بررسی آزمایشات لازم در هر هفته و ماه از دوران بارداری

هر هفته از بارداری نیاز به انجام آزمایشات خاصی دارد که در این آموزش ها، آنها را ذکر کرده و علت و اهمیت انجام آنها را مورد بررسی قرار می دهیم.

بخش هشتم : بررسی نیاز به سونوگرافی در هفته مورد نظر بارداری

اگر در یکی از ماه های بارداری نیاز مبرم به انجام سونوگرافی باشد، ذکر شده و همچنین علت نیاز به انجام سونوگرافی در آن ماه را خواهیم گفت. همانطور که می دانید سنوگرافی در بارداری به خاطر موارد زیر تجویز می شود:

دوره بارداری هفته به هفته - دوره آمادگی بارداری

بخش نهم : تغذیه مناسب برای مادر و جنین در هفته مورد نظر

9 ماه طول می کشد که یک جنین رشد می کند، این 9 ماه، زمان حیاتی برای غذا خوردن سالم مادران باردار است. جنین نیاز مبرمی به حفظ رژیم غذایی سالم، غنی از مواد مغذی و مملوء از سبزیجات مادر، دارد. این اصل، بخش جدایی ناپذیر از این دوران پر خطر می باشد. داشتن یک رژیم غذایی مناسب و غنی از سبزیجات، مزایای زیادی برای جنین دارد، از جمله وزن سالم نوزاد به هنگام تولد و کاهش خطر ابتلا به عوارض و بیماری ها در درازمدت. دکتر سلام تغذیه مفید برای زنان باردار را از نظر موارد زیر بررسی کرده است:

 • میزان آب مصرفی لازم
 • مواد مغذی
 • آب میوه های مفید
 • حجم غذای مصرفی
 • سبزیجات مفید
 • رژیم غذایی مناسب
 • غذاهای نامناسب

بخش دهم : هشدارها و احتیاط های لازم در آن هفته

بعضی از موارد در دوران بارداری، باید با احتیاط بیشتری انجام گیرد، مانند نحوه خوابیدن مادر و رابطه جنسی. نحوه خوابیدن می تواند فشاراتی را بر روی جنین وارد کند. در هر هفته باید از خوابیدن با یک پوزیشن خاص پرهیز کنید. ما در این آموزش ها میزان رابطه جنسی نرمال را توضیح داده و به بررسی پوزیشن هایی می پردازیم که نباید در این دوران انجام دهید. همچنین علائم هشداری که احتمال بروز آن در هر هفته وجود دارد را به شما متذکر شده تا بتوانید از بروز هر گونه آسیبی به جنین تان و یا حتی سقط جنین جلوگیری کنید.

بخش آخر دوره بارداری هفته به هفته : نکاتی برای پدرها

پدران نیز در این دوران نقش مهمی در سلامت مادر و جنین ایفا می کنند. با دانستن اینکه در هر هفته چه رفتارهای سر زده از همسرتان عادی بوده و ناشی از بارداری وی است، می توانید در کنترل آنها موثر واقع شده و آرامش بیشتری را برای وی به ارمغان بیاورید.

دوران بارداری با آزموش های هفتگی برای مادران ( آموزش بارداری )

شما می توانید دوران بارداری خود را با آموزش های دکتر سلام به سلامت، به پایان برسانید و هر هفته به بررسی نکاتی که باید در آن هفته بارداری خود، رعایت کنید، بپردازید. انجام ورزش های مناسب و موثر در هفته می تواند نه تنها به سلامت شما و جنینتان کمک کند، بلکه زایمان راحت تر و موفقیت آمیزتری را برایتان به همراه خواهد آورد.

تغذیه در دوران بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در هر هفته جنین شما نیاز به یک سری مواد مغذی خاص برای رشد بهتر خود دارد. با کمک نکات تغذیه ای که در این دوره برای شما آورده ایم، فرزند سالم تری را چه از نظر جسمی و چه روانی، به دنیا بیاورید.

دوران بارداری - آموزش بارداری

چگونه از دوره بارداری هفته به هفته دکتر سلام استفاده کنیم؟

در سایت دکتر سلام، در بخش منو (مطابق تصویر زیر) بر روی زنان و زایمان کلیک کنید.

حالا مطابق تصاویر زیر باکس مخصوص دوره بارداری هفته به هفته قابل مشاهده است ، حالا میتوانید ماه و هفته ای از دوران بارداری را که در آن هستید انتخاب کنید و تمامی اطلاعات مربوط به آن را مشاهده کنید. ( این باکس رو میتونید بالای همین پست پیدا کنید – صفحه را به سمت بالا بکشید)

دوره بارداری هفته به هفته دکتر سلام

برامون کامنت بزارید – در صورت داشتن هر گونه سوال و نیاز به راهنمایی زیر همین پست برامون نظر بزارید.