post-pregnancy1

دانسته های جدید درمورد سیستم ایمنی بیانگر این است   که  زایمان  طبیعی سبب  بهبود  سیستم ایمنی نوزادان موش می گردد. نوزادان تازه به دنیا امده  با زایمان  طبیعی درمعرض میکروبهای بیشتری  از مادر قرار می گیرند. سیستم ایمنی

نوزادان  جدید  متولد شده به این  ترتیب  می آموزند که مولکولهایی که خطر ندارند  خودی را از مولکولهای خارجی تشخیص دهد. در آزمایشات بر روی نوزادان متولد شده با  جراحی سزارین نوعی از سلولها که نقش مهمی در پیشگیری از واکنش سیستم ایمنی به مولکولهای خودی، مواد تغذیه ای و باکتریهای بی ضرر روده ای دارند،  کمتراست.

در تعدادی از مطالعات مشخص شده است که کودکان متولد شده  با سزارین  دارای  فلور روده ای  متفاوتی نسبت به  کودکان متولد شده  با زایمان طبیعی هستند. اما هنوز علت آن  و تأثیری که بر سیستم  ایمنی  این نوزادان می گذارد، مشخص نشده است. به همین  علت دانشمندان  دانشکده ی  بهداشت  و علوم پزشکی  دانشگاه کپنهاگ به بررسی تأثیر نحوه ی تولد بر توسعه ی سیستم  ایمنی  بدن در نوازدان تازه متولد شده  موش  پرداختند.

نتایج این تحقیق نشان داد که نوزادان متولد شده بروش  سزارین  دارای  تعداد کمتری از سلولهایی  هستند  که موجب تقویت  سیستم  ایمنی بدن می شود. این نتایج اخیراً در مجله ی Immunologyمنتشر گردید.

اهمیت باکتریهای بدن مادر

نوزادان متولد شده با زایمان طبیعی درمعرض  باکتریهای بیشتری  از بدن  مادر قرار می گیرند درحالیکه  نوزادان متولد شده بروش  سزارین  درمعرض  این تعداد از باکتریها نیستند(به دلیل خارج شدن نوزاد از شکم). بر اساس  یک فرضیه ی  تحقیقاتی که به نام hygiene hypothesisمعروف است، سیستم ایمنی  نوزاد تازه متولد شده از طریق زایمان طبیعی می آموزد که بین مولکولهای بی ضرر خودی و مولکولهای خارجی  تفاوت های قابل تشخیصی  وجود دارد.

بیماریهای اتوایمیون  نظیر دیابت نوع 1، بیماری  کرون  و آلرژیها به دلیل  دقت  بیش از حد سیستم  ایمنی و واکنش  شدید سیستم  ایمنی در بدن  ظهور می کنند.

 دانشمندان به بررسی علایم و نشانه هایی از بروز دیابت نوع 1 در نوزادان سزارینی پرداختند اما نتوانستند علایمی ازاین بیماری بیابند، قدم بعدی  دراین تحقیق بررسی  استعداد ابتلا  این نوزادان  به سایر بیماریهای اتوایمیون است و سپس آزمایش این نظریه بصورت بالینی است.

دکتر هانسن  می گوید: آزمایشات بروی موش این  ایده را ایجاد کرد که کارآزمایی های بالینی  بعدی  با جزئیات بیشتر باید  در چه زمینه ای انجام شود بنابراین در دراز مدت  ما قادر خواهیم  بود روشهایی برای تقویت سیستم  ایمنی  نوزادانی که مستعد ابتلا به بیماریهای اتوایمیون هستند، بیابیم

منبع-http://diabetestma.org/