با فواید خنده در دوران بارداری آشنایی دارید؟ مادران در طول بارداری به شدت حساس می شوند بنابراین همیشه احتمال بالای شادی و خوشحالی در اولین ماه های بارداری و حتی بعد از آن وجود دارد. بعضی اوقات ممکن است به خاطر یک جوک یا یک اتفاق بامزه شدیدا بخندند. اما هیچ نگرانی درباره این موضوع وجود نخواهد داشت چون خنده نه تنها به شما کمک می کند شاد بمانید بلکه به شما کمک می کند روی رشد نوزاد خود نیز توجه داشته باشید. در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام به بررسی اثرات خنده در دوران بارداری می پردازیم.

فواید خنده در دوران بارداری

چه فیلم و عکس بامزه ببینید و یا به یک جوک واکنش نشان دهید، خنده در دوران بارداری می تواند فواید زیادی برای شما و شکم تان داشته باشد. نه تنها خنده کمک می کند حال خود را خوب کنید و احساس خوبی داشته باشید، بلکه هم چنین اثرات فیزیکی محسوسی روی بدن شما دارد.

خنده در دوران بارداری

۱) خطر افسردگی در  دوران بارداری را کاهش می دهد:

هورمون های بارداری می توانند با تغییراتی در بدن شما سبب احساس ناراحتی و یا استرس در شما بشوند. از زمانی که مراقبه در طول بارداری نباید انجام شود، رها کردن روح تان با گوش کردن به یک جوک، مسئله یا فیلم خنده دار و غیره می تواند به شما کمک کند حال خود را خوب کنید و به تدریج برای کاهش علائم افسردگی اقدام کنید.

۲) رشد نوزاد را افزایش می دهد و سرعت می بخشد:

در طول چک آپ اغلب خانم ها تحت اسکن ها و تصویربرداری آلتراسوند (سونوگرافی) قرار می گیرند تا از اوضاع جنین خود مطمئن شده و رشد او را ببینند. سعی کنید بلند بخندید و ببینید واکنش جنین تان چیست. وقتی مادر شاد و خوشحال باشد، جنین فعال تر شده و زودتر رشد می کند.

۳) ریسک زایمان زودترس را کاهش می دهد:

ایمنی مادر در دوران بارداری بسیار پائین است که باعث می شود در برابر میکروب های خارجی و عواملی که به بدن وارد می شود واکنش نشان دهد. بعضی اوقات بدنش به طور معکوس واکنش نشان داده و به زایمان زودرس منجر می شود. خنده به عبارت دیگر، کمک می کند بدن قوی مانده و سیستم ایمنی را قوی تر نگه دارد.

۴) به طور بهینه سیستم ایمنی جنین را ارتقا می بخشد:

در حالی که رژیم مادر و مواد غذایی مصرفی اش به رشد و ارتقای مغز جنین کمک می کند، خنده می تواند آن را تحریک کند. این کمک می کند بچه از لحاظ احساسی باهوش تر شده و تولید سلول های مغزی اش افزایش یابد.

۵) کمک می کند جنین از لحاظ احساسی حال خوبی داشته باشد:

یک جنین می تواند متوجه شود که مادرش می ترسد یا استرس دارد. همچنین طبق آن رفتار می کند. به این دلیل مادر باید مراقب سلامت ذهنی و روحی خود باشد. شاد بودن و خندیدن به فرد کمک می کند و جنین نیز احساس امنیت کرده و شاد می شود.

خنده در دوران بارداری

۶) درد بارداری را کاهش می دهد:

هر چیزی از بیماری صبحگاهی تا گرفتگی عضلات، تورم، سردرد و بسیاری از فاکتورهای دیگر دردناک هستند و باعث می شوند بارداری زمان سختی باشد. خنده باعث می شود درد را متوجه نشوید و می تواند کمک کند مواد شیمیایی درون بدن آزاد شده و به عنوان مسکن های طبیعی عمل می کند.

۷) ایمنی مادر را بهبود می بخشد:

ارتباط خنده با بهبود سیستم ایمنی احتمالا عجیب به نظر می رسد اما خنده از بدن در برابر استرس مراقبت کرده و باعث می شود هورمون ها و مواد شیمیایی دیگر به درستی عمل کنند و سیستم ایمنی شما را سالم نگه دارد. این مدل درمان همیشه بهتر از خوردن مکمل ها و یا داروهایی است که برای محافظت از بیماری مصرف می کنید.

۸) فشار خون را نرمال می کند و امنیت شما را بالا می برد:

فشارخون بالا خطرناک ترین چیز برای فرد باردار است و می تواند به سرعت به پره اکلامپسی تبدیل شده و عوارض زیادی داشته باشد. زایمان زودرس اتفاق می افتد و زایمان سزارین نیز در شرایط ضروری و اضطراری انجام می شود. با شاد ماندن و منظم خندیدن، میزان استرس مادر کاهش یافته و فشار خون را کنترل می کند و بدن مادر سالم می ماند.

۹) به شما کمک می کند آرام شوید و استرس تان را کم می کند:

احساسات از دو طریق به شما کمک می کند. همان طور که مادر جنین خودش را احساس می کند، جنین نیز احساسات مادرش را درک می کند. استرس مداوم داشتن می تواند باعث شود بدن در مقابل عفونت ها مقاومتش را از دست بدهد و سبب شودجنین به حالت نامناسبی رشد کند. خنده به بدن و مغز اجازه می دهد ریلکس و آرام شده و همچنین استرس کاهش پیدا کند و کمک کند آرامش پیدا کنید.

۱۰) شما را شاد نگه می دارد:

بارداری یک اتفاق ساده و آسان نیست و شما نیاز دارید از هر دقیقه آن مراقبت کنید. جنین شما از همه لحاظ به شما بستگی دارد بنابراین مثبت اندیش باشید و شادی کنید. شادی برای جنین مانند یک خاطره خوب و لذت بخش است.

خنده در دوران بارداری

وقتی شما می خندید، جنین شما در رحم چه احساسی پیدا می کند؟

دوست دارید بدانید جنین شما چه حالتی پیدا می کند وقتی شما می خندید؟ در این جا مسائل کوچکی بیان شده اند که درباره این موضوع اطلاعات می دهند. همان طور که جنین صدای شما را تشخیص می دهد متوجه می شود شما شاد هستید و احساس امنیت می کنید و این موضوع او را آرام می کند.

حرکت جنین در شکم هنگامی که شما می خندید بیشتر شده و سبب می شود جنین تحریک شده و تکان بخورد. در حقیقت او را فعال تر کرده اید.

یک حالت غمگین باعث می شود جنین نیز غمگین و ناراحت شود. کمی بخندید و خیلی زود متوجه می شوید که جنین شما به طور اتفاقی به آن عکس العمل نشان می دهد.

آیا خندیدن شدید و از ته دل سبب آسیب به جنین متولد نشده شما می شود؟

خانم هایی که نمی دانند آیا خنده در دوران بارداری ایمن می باشد یا نه، باید بگوییم بله قطعا حرکت مناسب و بی خطری است. خنده هورمون هایی را که سبب کاهش استرس می شوند آزاد کرده و کمک می کند بدن شما سالم بماند. مطمئن شوید از صندلی خود نمی افتید و یا نمی پرید، چون احتمال آسیب به بدن و شکم شما چه بخندید و چه نخندید در این حالت وجود دارد.

آیا خندیدن بیش از حد سبب زایمان زودرس می شود؟

اگر به مدت طلانی بخندید، طبیعی است که احساس فشار در شکم خود داشته باشید. بعضی مواقع جنین شما هیجان زده شده و دور خودش می چرخد. به هر حال احتمال تولد و زایمان زودرس به خاطر خنده اجتناب ناپذیر است.

خنده در دوران بارداری

ایده هایی برای کمک به شاد کردن و خندیدن خود هنگام ناراحتی و استرس:

در هنگام استرس شاید سخت باشد که شاد باشید یا چیزهای خنده دار پیدا کنید. در چنین مواقعی از این ایده های بامزه استفاده کنید که به شما کمک کند خنده را به زندگی خود بازگردانید.

۱) عکس های بامزه ببینید: آلبومی از عکس های بامزه در گوشی موبایل خود تهیه کنید و آن ها را مدام ببینید. خواندن جملات بامزه یا دیدن فیلم های بانمک هم چنین سبب می شود به آسانی بخندید.

۲) کلیپ و طنزهای کمدی تماشا کنید: اینترنت و تلویزیون مجموعه های بی نظیری از کلیپ های بامزه و یا طنز های تلویزیونی دارند. آن ها را با میل، لذت و اشتیاق ببینید و زمان خوشی را سپری کنید.

۳) با دوستانتان بچرخید و وقت بگذرانید: دوستانی که باعث خوشحالی و شادی شما می شوند را دور هم جمع کنید. یک بعدازظهر شاد و خوش را کنار هم بگذرانید و کلی بخندید.

۴) از موانع خلاص شوید: بارداری می تواند سبب شود کمی خود آگاه شوید. این موانع که باعث جلوگیری از بروز احساساتتان می شود را کنار زده و به خود اجازه دهید به طرز عجیب و بلندی و همان طور که خودتان می خواهید بخندید.

خنده در دوران بارداری برای شما و فرزندتان بسیار عالی خواهد بود. استرس و نگرانی این سفر واقعی، طبیعی و درست است پس باید همیشه با شادی و اوقات خوب درگیر باشید و بلند بخندید.