آیا گزینه های طولانی مدت کنترل بارداری را در نظر می گیرید؟ اگر پاسخ شما مثبت است،احتملا با دستگاه داخل رحمی (IUD) به عنوان یک انتخاب محبوب و بسیار مؤثر برخورد کرده باشید. با انواع گزینه های موجود، درک تفاوت بین این دستگاه ها برای تصمیم گیری آگاهانه ضروری می باشد. در این پست مقاله، انواع مختلف IUD را بررسی خواهیم کرد و در مورد عواملی که باید هنگام انتخاب بهترین IUD در نظر بگیرید، صحبت می کنیم.

انواع آی یو دی : هورمونی و غیر هورمونی (مس). هر نوع مزایا و عوارض جانبی بالقوه خود را دارد، بنابراین باید گزینه های خود را به دقت بسنجید.

1. آی یو دی هورمونی:

– برندهای رایج عبارتند از میرنا ، سیو سیف ، آی یو دی فلکسیتی و Skyla.

– آی یو دی های هورمونی دوز کم پروژسترون را آزاد می کنند، شکلی مصنوعی از هورمون پروژسترون، که می تواند پوشش رحم را نازک تر و مخاط دهانه رحم را ضخیم تر کرده، در نتیجه از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری می کند.

– آیودی هورمونی برای کاهش خونریزی و گرفتگی قاعدگی شناخته شده هستند، و این موضوع آنها را به گزینه ای محبوب برای زنانی تبدیل می کند که به دنبال رهایی از دوره های قاعدگی سنگین می باشند.

2. IUD مسی:

– شناخته شده ترین برند پاراگارد است.

– آی یو دی مسی به جای هورمون ها از اثرات اسپرم کش مس برای جلوگیری از بارداری استفاده می کند.

– در حالی که حاوی هورمون نیست، IUD مسی با ایجاد قاعدگی های سنگین تر و افزایش گرفتگی در برخی از افراد مرتبط می باشد.

عواملی که در انتخاب آی یو دی باید در نظر گرفت

هنگام تعیین بهترین IUD برای شما، عوامل متعددی نقش دارند:

1. آی یو دی هورمونی در مقابل غیرهورمونی: ترجیح خود را برای مداخله هورمونی و نحوه واکنش بدنتان به آن را در نظر بگیرید. اگر یک گزینه غیر هورمونی را ترجیح می دهید، آی یو دی مسی می تواند انتخاب بهتری باشد.

2. تغییرات قاعدگی: آیا می خواهید خونریزی قاعدگی خود را به حداقل برسانید یا حفظ کنید؟ IUD های هورمونی اغلب منجر به پریودهای سبک تر می شوند، در حالی که IUD مسی ممکن است منجر به خونریزی و گرفتگی شدیدتر شود.

3. مدت استفاده: برخی از IUDها بیشتر از بقیه نیاز به تعویض دارند. به عنوان مثال، IUD مسی می تواند تا 10 سال دوام داشته باشد، در حالی که IUD های هورمونی از 3 تا 7 سال متغیر است.

4. اولویت دادن به مشاوره: همیشه با یک پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید تا در مورد سابقه پزشکی خود، شرایط قبلی و شیوه زندگی خود صحبت کنید. پزشک می تواند توصیه های شخصی بر اساس نیازهای منحصر به فرد شما داشته باشد.

5. پوشش هزینه و بیمه: با پزشک خود و یا بیمه مشورت کنید تا مشخص شود که کدام گزینه های IUD تحت پوشش قرار می گیرند و ممکن است هزینه های شما چقدر باشد. البته معمولا روش های جلوگیری از بارداری تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند و هزینه بالایی دارند.آی یو دی هورمونی چیست؟ مزایا و معایب آن کدامند؟

آی یو دی هورمونی با ترشح کمی از هورمون پروژسترون جلوی لقاح اسپرم و تخمک را خواهد گرفت . این دستگاه برندهای متنوعی دارد و می‌توان حدودا ۴ -۷ سال آن را داخل رحم نگهداشت. احتمال بارداری با این آی یو دی کمتر از ۱% می باشد.

دستگاه آی یو دی هورمونی (IUD) چیست؟

دستگاه آیودی هورمونی یک دستگاه برای پیشگیری از بارداری می باشد. IUD دستگاه کوچک T شکلی می باشد که توسط پزشک در رحم قرار می گیرد و چند سال باعث جلوگیری از بارداری می شود برخی از این دستگاه ها مسی هستند که اسپرم را دور میکند. آی یو دی هورمونی ، با ترشح مقدار کمی هورمون از بارداری پیشگیری می کند.

آی یو دی هورمونی از برند میرنا حدود ۵ سال از بارداری جلوگیری خاهد کرد. دیگر برندهای موجود حدود ۳ -۴ سال از بارداری جلوگیری می کنند. برخی مطالعات نشان می دهد که، آی یو دی میرنا حتی برای ۷ سال بدون مشکل قابل استفاده است.

آی یو دی هورمونی و یا مسی کدام بهتر است؟

هر یک از روش‌های جلوگیری از بارداری مزایا و معایب خود را دارند. به این علت هیچ‌ یک از آی یو دی های پروژسترونی و یا مسی را نمی توان به عنوان بهترین و یا بدترین روش انتخاب کرد . برای بهترین روش پیشگیری از بارداری باید با پزشک متخصص زنان و زایمان مشورت کرده تا مناسب‌ترین آی یو دی را برایتان جا‌گذاری کند.

کاربرد و مزیت های آی یو دی هورمونی کدامند؟

نیاز به قطع رابطه جنسی و یا استفاده از کاندوم ندارد.

نیاز به مشارکت همسر ندارید.

5- ۷ سال از بارداری پیشگیری می‌کند.

هر زمان که بخواهید آن را از رحم خارج کرده و بدون مشکلی باردار می شوید.

در زمان شیردهی قابل استفاده است. به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است ۶ – ۸ هفته بعد از زایمان آی یو دی را در رحم قرار دهید.

خطر و عوارض جانبی کنترل بارداری روش های دارای استروژن را ندارد.

میزان خونریزی طی ۳ ماه آینده کاهش پیدا می‌کند.

کاهش دردهای شدید دوران قاعدگی و درد آندومتریوز

احتمال کاهش عفونت لگن کاهش

کاهش احتمال بروز خطر ابتلا به سرطان آندومتر

آی یو دی هورمونی مناسب چه افرادی می باشد ؟

اگر فرزند دارید و در حال حاضر به دنبال روشی مطمئن برای جلوگیری از بارداری هستید، این روش مناسب می باشد. علاوه بر خاصیت پیشگیری از بارداری، اگر شما دچار یکی از مشکلات زیر می باشید، با استفاده از این دستگاه می‌توانید آن را برطرف کنید:

خونریزی شدید در دوران قاعدگی

گرفتگی و درد شدید پریودی

اندومتریوز

رشد غیرطبیعی پوشش داخل رحم

رشد غیرطبیعی بافت پوششی رحم در دیواره های عضلانی

کم‌خونی و فیبروم

انواع آی یو دی هورمونی کدامند؟

انواع مختلف از دستگاه آی یو دی هورمونی در بازار وجود دارد. برندها همه یک نوع هورمون دارند و عملکرد یکسانی در رحم دارند. اما طول عمر و دوام آن‌ها با هم متفاوت است.

آی یو دی هورمونی میرنا طول عمر 7 سال

آی یودی هورمونی لیلتا طول عمر 7 سال

آی یو دی هورمونی کیلینا طول عمر 5 سال

آی یودی هورمونی اسکایلا طول عمر 3 سال

عوارض آی یو دی هورمونی کدامند؟

قبل از هر چیز باید بدانید این روش از شما در برابر بیماری‌های مقاربتی جلوگیری نمی‌کند. عوارض آن کدامند:

 • استفاده از این دستگاه بعد از زایمان خطر سوراخ شدن رحم را افزایش می‌دهد.
 • سردرد
 • آکنه
 • حساسیت سینه‌ها
 • خونریزی نامنظم که بعد از۶ ماه بهبود پیدا می‌کند.
 • تغییرات خلق‌وخو
 • گرفتگی و درد لگن.

اگر تا کنون باردار نشدید و یا سابقه خروج آی یو دی از رحم را داشتید و یا سنتان کمتر از ۲۰ سال می باشد به شما توصیه می کنیم از این روش استفاده نکنید.

در چه مواقعی نمی توان از آی یو دی هورمونی استفاده کرد؟

 • سابقه سرطان سینه یا ابتلا به آن
 • سرطان رحم یا دهانه رحم
 • بیماری کبدی
 • این روش در جلوگیری از ایجاد فیبروم موثر است؛ اما اگر فیبروم داشته باشید، با هم تداخل پیدا می‌کنند.
 • عفونت لگن یا هر نوع بیماری التهابی لگن
 • خونریزی واژینال بدون توضیح
 • دیابت یا فشارخون بالا
 • بیماری قلبی یا سابقه حمله قلبی
 • میگرن
 • مشکلات لخته شدن خون یا سکته مغزی.

با این روش جلوگیری خونریزی و درد پریودی کمتر می‌شود. اگر فرزندی ندارید یا سن شما کمتر از ۲۰ سال است، بهتر است از روش پیشگیری دیگری استفاده کنید. بعد از قراردادن IUD هورمونی در رحم، هر زمان که تصمیم به بارداری بگیرید، می‌توانید آن را خارج کرده و بدون مشکل باردار شوید.

آی یو دی مسی چیست؟

آی یو دی غیر هورمونی، پلاستیک کوچک و منعطفی به شکل Tمی باشد. که دور آن را مس پیچیده اند این آی یو دی از لقاح اسپرم و تخمک در رحم جلوگیری می‌کند.

از مهم‌ترین مزیت های آی یو دی مسی استفاده از آن به مدت طولانی می باشد. سال‌ها می‌توان آن را نگه داشت، بدون نگرانی از بارداری. این روش دائمی نیست و هنگامی که تصمیم به بارداری پیدا کردید، آی یو دی به ‌راحتی برداشته می‌شود. اکثر برندهای آی یو دی غیر هورمونی تا۱۰ سال قابل ‌استفاده می باشند.

با یک متخصص زنان و زایمان صحبت کنید

در نهایت، بهترین IUD برای شما بستگی به شرایط و نیازهای فردی شما دارد. قبل از تصمیم گیری، ضروری است که با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که می تواند هر گونه نگرانی را برطرف کند و بر اساس مشخصات سلامتی شما توصیه های مناسب ارائه دهد، گفتگوی آزاد داشته باشید.

وقتی صحبت از کنترل بارداری به میان می آید، انتخاب درست یک تصمیم کاملا شخصی است. با مسلح کردن خود به دانش در مورد گزینه های موجود و جستجوی راهنمایی حرفه ای، می توانید با اطمینان بهترین IUD را برای نیازها و سبک زندگی خود انتخاب کنید. به یاد داشته باشید، هر انتخابی که انجام دهید، هدف یافتن یک روش پیشگیری از بارداری است که با اهداف سلامتی و تندرستی شما همسو باشد.