iStock_000014673390XSmall

تغییرات هورمونی در زنان پیچیده است و اگر به خوبی کنترل نشود ممکن است ناراحتی‌های جسمی و ذهنی برای آنان ایجاد کند. رژیم غذایی و سبک زندگی، عوامل مهمی در عملکرد هورمونی مناسب در زنان است.

خیلی احساس کسالت می‌کنید؟ روابط زناشویی شما مختل شده، زودرنج شده‌ا‌ید و هر سه هفته یک‌بار فکر طلاق به سرتان می‌زند؟ نگران نباشید، در مرز جنون قرار ندارید (البته امیدواریم چنین نباشد)،احتمالا دچار عدم تعادل هورمونی شده اید ! جای خوشبختی است که راه‌هایی برای برگرداندن تعادل هورمون‌ها وجود دارد.

به عنوان پزشک متخصص در سلامت زنان، من نه تنها به علائم بیماری، بلکه به تمام سیستم بدنی آنها رسیدگی می‌کنم. برای دستیابی به هدفم و برای بازگرداندن سلامت زنان، تلفیقی از طب سنتی و داروهای مرسوم و حتی‌المکان نگرش‌های کل‌نگرانه را در پیش گرفته‌ام. احساس می‌کنید که تعادل هورمون‌هایتان بر هم ریخته و با هم هماهنگ نیستند؟ اگر چنین است بیائید با هم این ۵ مورد را مرور کنیم که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

۱. علائم را تشخیص دهید

البته اولین گام در حل مشکل، تشخیصِ آن است. مشکلاتی مانند نامرتب بودن قاعدگی، تغییرات شدید خلق و خو و اضافه وزن ناگهانی که هیچ‌ کدام از این موارد طبیعی نیستند و جزء اولین هشدارها محسوب می‌شوند. حتی با رژیم غذاییِ سخت و ورزش مرتب هم وزنتان کم نمی‌شود؟ این را هم هشداری دیگر به حساب بیاورید. آیا تورم، سینه‌های حساس و نفخ هم دارید؟ من به بیماران خودم گوشزد می‌کنم که در این‌گونه موارد اگر باردار نیستید، احتمالا مشکلات هورمونی دارید. و آنچه اغلب به بیمارانم توصیه می‌کنم این است که: اگر به مورد مشکوکی برخوردید و احساس کردید اوضاع روحی و جسمی شما مرتب نیست، نزد پزشک بروید تا دلایل و راه‌های درمان را برایتان شرح دهد.

۲. برنامه غذایی خود را بازنگری کنید

برنامه غدایی شما نقش مهمی در تعادل هورمون‌ها بازی می‌کند. اگر تغذیه سالمی داشته باشیم، تمام مواد غذایی مصرفی، مواد مغذی مورد نیاز را به بدنمان می‌رساند و میزان انرژی را افزایش می‌دهد، که تمام این موارد ظاهر ما را بهتر نشان داده و ما را از نظر احساسی سرحال‌تر می‌کند. کلسیم و منیزیم موجود در برگ‌های سبز، بادام و لبنیات باعث حفظ تعادل مواد معدنی بدن می‌شود.

مصرف حبوبات حاوی مولکول‌های حیاتی و تامین این مولکول‌ها عملکرد کلی بدن را بهبود می‌بخشد. اسیدهای چرب امگا۳ (مانند ماهی یا کپسول روغن ماهی) کلید سلامت خلق‌و‌خو، حافظه، قلب و عملکرد صحیح متابولیسم است و با عرض تاسف باید بگویم که: مصرف نوشیدنی‌هایی مانند سودا را باید رها کنید. ترکیبات نوشیدنی‌های حاوی کربنات احتمالا منجر به پوکی استخوان شده و عملکرد کلسیم و منیزیم را تحت تاثیر قرار می‌دهد. نوشیدنی‌های دیگری را امتحان کنید مانند چای سبز، که هم ضد سرطان است و هم تنظیم کننده عملکرد متابولیسم  بدن.

۳. مکمل‌های مفید مصرف کنید

احتمال دارد در برنامه‌های غذایی ما تمام مواد مغذی و مفید مورد نیاز بدن گنجانده نشده باشد، به همین دلیل ما مکمل‌های با کیفیت را پیشنهاد می‌کنیم. عالی‌ترین پیشنهادهای من به زنان عبارتند از: مکمل کلسیم که با منیزیم مصرف شود، ویتامین D، امگا۳ و گیاه پنج انگشت(vitex) که تنظیم کننده‌های اصلی هورمون‌ها هستند. یک B کمپلس خوب، به خوبی black cohosh، هر دو گرگرفتگی را کنترل می‌کنند. یکی از محبوب‌ترین مکمل‌ها از نظر من Asensia است که تاثیر آن از سوی مطالعات علمی به اثبات رسیده و هورمون‌هایی مانند پروژسترون و استروژن را در بدن زنان به حالت تعادل باز می‌گرداند.

۴. بدن خود را حرکت دهید

همه از تاثیرات ورزش برای تناسب اندام آگاهند، اما تاثیرات داخلی و شیمیایی آن بر روی بدن دست کمی از معجزه ندارد. کاملا درست است، مدیتیشن‌ و ورزش موجب استراحت غدد فوق‌کلیوی که بسیار سخت کوش هستند می‌شود و علاوه بر این از میزان کورتیزول که موجب ایجاد استرس می‌شود می‌کاهد. استرس بر روی سیستم ایمنی بدن تاثیر بسیار نامطلوبی دارد، اما انجام حرکات یوگا، قدم زدن در طبیعت و نفس عمیق کشیدن با استرسهای نامطلوب مبارزه می‌کند، سلامت بدن را تضمین کرده و روحی آرام برایتان به ارمغان می‌آورد.

۵. فرصت‌های درمان را با آغوش باز بپذیرید.

به طور حتم تمام درس‌های زندگی خوشایند نیستند، اما روی سخنم با شماست… به همین دلیل به زنانی که سنی و سالی از آنها گذشته در فرهنگ جهانی” زنان فرزانه” خوانده می‌شوند. همانطورکه به مرور می‌آموزیم چطور از خودمان مراقبت کنیم، ارتباطاتمان نیز شکوفا می‌شود، در بدن خود احساس راحتی بیشتری می‌کنیم و در روابطمان جانی تازه دمیده می‌شود. پس عدم تعادل هورمون‌ها نه تنها شرایط آزاردهنده‌ای که باید متعادل شوند، تلقی نمی‌شوند بلکه فرصتیست که باید از اعماق وجود شفا یابد. به اعتقاد من، همیشه دلگرم باشید و امیدوار و به افق‌های دور دست چشم بدوزید تا از اعماق وجودتان خشنودی را حس کنید و این درمان حقیقی را در پی خواهد داشت.