Shoes-pregnant-women-should-wear.

پیشنهاد می کنیم فقط دو مدل کفش بخرید؛ کفش های پشت باز و کالج هایی که پا به راحتی درون شان سر می خورد و نیازی به خم شدن و جا باز کردن با پاشنه کش ندارند.

آيا كفش‌هاي شما براي دوران بارداري‌تان مناسب و راحت هستند؟ وقتي كه باردار هستيد، پاها بيشتر از قبل نياز به راحتي دارند و بايد به حفظ سلامت آنها اهميت ويژه‌اي دهيد.

در طول دوران بارداري پاها كمي بزرگتر مي‌شوند (حدود نيم‌ سايز) و به همين علت كفش‌هاي هميشگي‌تان كمي كوچك و ناراحت به نظر مي‌رسند. پاهاي ورم كرده، كمردرد، گرفتگي عضلات پاها و… برخي از ناراحتي‌ها و مشكلاتي هستند كه خانم‌هاي باردار تجربه مي‌كنند و اگر با وجود اين مشكلات، از كفش مناسب نيز استفاده نشود، دردسرها و ناراحتي‌هاي بيشتري به وجود خواهد آمد كه باعث آسيب‌ديدگي پاها مي‌شوند. طي اين دوران خانم‌ها كمتر از كفش‌هاي پاشنه بلند استفاده مي‌كنند. كفش‌هاي مناسب اين دوران، كفش‌هاي اسپرت هستند كه البته طرح‌ها و مدل‌هاي مختلف دارند همانطور كه همه مي‌دانيم با افزايش وزن طي اين دوره، فشار و سنگيني بيشتري روي پاها ايجاد مي‌شود. اندازه پاها نه تنها از عرض بلكه از طول هم بيشتر مي‌شود.

تاثير انواع مختلف كفش
كفش‌هاي كتاني يا كفش‌هاي ورزشي
كفش‌هاي كتاني كه معمولا كفه پلاستيكي دارند، كمك مي‌كنند تا فشار كمتري به كمر و زانوها وارد شود.

صندل‌هاي تخت
اين صندل‌ها به طور كلي مدل باز دارند و به همين دليل با بزرگتر شدن و ورم كردن پاها، باعث مي‌شوند كه پاها اذيت نشوند. بسته به مدل كفش‌ها، از بندهايي در آنها استفاده مي‌شود كه كمك مي‌كنند پاها ثابت و در يك حالت بمانند.

كفش‌هاي تخت
اين كفش‌ها بيش از حد راحت هستند و مناسب پياده‌روي و قدم زدن مي‌باشند. كفه بسيار نازك و نرم آنها بسيار راحت است ولي بهتر است قبل از خريد اول كمي با آنها راه برويد و در صورت احساس راحتي (به علت تخت بودن بيش از حد) اقدام به خريد كنيد. بسياري از پزشكان اين كفش‌ها را بهترين كفش‌هاي دوران بارداري مي‌دانند. بندهاي جلوي كفش باعث ثابت ماندن پاها داخل كفش مي‌شوند. از آنجايي‌كه هيچ پاشنه‌اي ندارند، احساس مي‌كنيد، پاها به زمين بسيار نزديك هستند و به همين دليل راحت‌تر راه مي‌رويد.

بوت‌هاي مناسب براي خانم‌هاي باردار
بارداري در طول زمستان، دردسرهاي بيشتري به دنبال دارد. بهترين انتخاب بوت براي خانم‌هاي باردار، بوت‌هايي هستند كه پاشنه ندارند. اين بوت‌ها هم پاها را گرم نگاه مي‌دارند و هم راحت هستند. افزايش وزن و تغييرات هورموني در دوران بارداري، تأثيراتي روي بدن دارند. كفش‌هاي پاشنه‌دار باعث ايجاد فشار بيشتر روي مفاصل و پاها مي‌شوند و كمر را نيز اذيت مي‌كنند. متخصصان معتقدند كه كفش مناسب بارداري، كفش بدون پاشنه‌اي است كه البته تخت هم نيست و كمي برآمدگي دارد.

كفش مناسب بارداري بهتر است كه …
بند داشته باشد تا از پاها در طول روز محافظت كند، پاها در حين راه رفتن از كفش خارج نشوند و در يك حالت ثابت بمانند. تا جائيكه ممكن است پاشنه نداشته باشد. پاشنه‌هاي بلند باعث ايجاد فشار بيشتر روي پاها مي‌شوند و به مچ پاها نيز فشار مي‌آورند و حتي احتمال زمين خوردن را نيز افزايش مي‌دهند كه اين مورد براي خانم‌هاي باردار خطرناك است. اگر لازم است كه كفش‌تان از سطح زمين بلندتر باشد، از كفش‌هاي لژ‌دار استفاده كنيد تا پاها راحت باشند. سعي كنيد از كفش‌هايي استفاده كنيد كه جنس پارچه‌اي‌تر دارند و پاها مي‌توانند در آنها به راحتي نفس بكشند و عرق نكنند. اگر مي‌خواهيد كفش جديدي براي اين دوران خريداري كنيد، حتماً بعدازظهر به خريد برويد يعني زماني‌كه پاها ورم بيشتري دارند، تا از ناراحتي‌ ناشي از تنگي كفش و تاول زدن پاها در اين اوقات راحت شويد. حتماً به هنگام خريد كفش از انواع كفش‌هاي پهن‌تر استفاده كنيد چرا كه پاها، ابعاد بزرگ‌تري پيدا مي‌كنند. پياده‌روي از بهترين ورزش‌ها براي خانم‌هاي باردار است اما اگر كفش‌ها مناسب نباشند، با پياده‌روي كردن پاها ورم مي‌كنند و ممكن است تاول بزنند. كفش‌ انتخابي‌تان اگر پاشنه‌ كوتاه و مناسبي دارد، توجه داشته باشيد كه اين پاشنه از نوع پهن باشد چرا كه پاشنه‌هاي پهن باعث ايجاد تعادل و ثبات بيشتري مي‌شوند. توجه داشته باشيد كه كف كفش ليز نباشد تا از سر خوردگي شما جلوگيري كند. كفش‌هاي مناسب شما نبايد چندان تنگ و سفت باشند به طوري‌كه فاصله ميان انگشتان به خوبي هوا بكشد.