raidtriple

خانم های باردار مراقب باشند هرجا حشره کش استفاده شده بود یا بوی آن به مشامشان خورد از آن محل دوری کنند تا جنین شان را از خطرات احتمالی ناهنجاری در امان نگه دارند.

دکتر عباس آزادی  اظهار کرد: حشره‎کش‎ها اصولا یک ماده شیمیایی و ترکیباتی ارگانوفسفره هستند، اثبات شده این ترکیبات سرطانزا بوده و بر روی سیستم تنفسی کاملا تاثیر دارند و باعث ایجاد آلرژی در انسان می‎شوند.

وی افزود: مصرف و تماس این ترکیبات توسط زنان باردار سبب ایجاد ناهنجاری‎های جنینی می‎شود و باید استفاده از این ترکیبات، حتی نوع بدون بو به شدت پرهیز شود.

دکتر آزادی بیان کرد: اگر استفاده از این ترکیبات بسیار ضرورت داشت، نوع استفاده از آن‎ها تابع شرایطی است. باید در اتاقی که از این ترکیبات در آن استفاده می‎شود چهار تا پنج ساعت بسته باشد و فرد در هوای آن تنفس نکند. پس از طی این مدت در و پنجره‎های اتاق، باز و تهویه هوا در آن صورت گیرد.

این متخصص بیماری‎های عفونی و آلرژی با تاکید بر اینکه هرگز این مواد را بدون استفاده از ماسک در فضا اسپری نکنید، خاطرنشان کرد: گرچه مقادیر سم این ترکیبات بنابر اظهارات تولیدکنندگان آن‎ها کم است، اما همین مقدار کم ممکن است باعث ایجاد ناهنجاری و بیماری‎های تنفسی در انسان شود.

وی توصیه کرد: بهتر است برای جایگزین این ترکیبات، از لامپ‎های نورانی حشره‎کش(حشره‎کش‎های برقی) استفاده شود.