preterm_labor_and_birth_11

 مراقب باشید اگر باردارید و به کم کاری تیروئید دچارید فورا به متخصص مربوطه مراجعه کنید و به دنبال راه چاره برای آن باشید چون در معرض خطر زایمان زودرس هستید.

کم کاری تیروئید اگر درمان نشود، احتمال فشار خون بارداری، کندگی جفت، زایمان زودرس، افزایش مرگ و میر و ناتوانی نوزاد و خونریزی بعد از زایمان را افزایش می دهد.

نسیم سنجری متخصص زنان  گفت : کم کاری تیروئید را یکی از بیماری های شایع در زنان ایرانی عنوان کرد و اظهار داشت: بسیاری از زنان در سنین باروری به کم کاری تیروئید مبتلا هستند و از قرص های تیروئید برای جبران کم کاری تیروئیدشان استفاده می کنند.با توجه به تغییرات سوخت و سازی فردی که باردار است و نیاز مبرم مادر و جنین به این هورمون طی بارداری به طور قطع این زنان باید به مصرف داروی خود ادامه دهند و دوباره وضعیت تیروئیدشان بررسی شود، حتی ممکن است لازم باشد مقدار دارو افزایش یابد. وی ادامه داد: در صورت عدم درمان مادران دچار کم کاری واضح تیروئید، احتمال بروز عوارضی مانند فشار خون بارداری، کندگی جفت، زایمان زودرس، افزایش مرگ و میر و ناتوانی نوزاد، اختلالات شناختی و عصبی روانی نوزاد و خونریزی بعد از زایمان در مادر و نوزاد دیده می شود.

نایب رئیس انجمن متخصصان زنان و مامایی ایران اظهارداشت: البته مواردی از کم کاری تیروئید نیز وجود دارد که کم کاری تیروئید مخفی نامیده می شود و در آن تنها یکی از تست های آزمایشگاهی یعنی TSH یا هورمون محرک تیروئید بالا و دیگر تست های آزمایشگاهی تیروئید طبیعی است. وی تأکید کرد: هر چند در مبتلایان به کم کاری تیروئید مخفی، عوارض ذکرشده کمتر از کم کاری تیروئید آشکار است با این حال توصیه می شود حتی کسانی که به کم کاری تیروئید مخفی مبتلا هستند تحت درمان با هورمون تیروئید قرار گیرند.