muslim-birth
 در کتاب دینی ما توصیه های بسیاری برای خانم های باردار  آمده است هم برای دوران قبل از بارداری و هم برای دوران شیردهی و پس از زایمان که بسیاربا ارزش و  مفیدند.درپی روایات متعددی به پدران و مادران سفارش شده است که حین نزدیکی با وضو و به یاد خدا باشند. بدیهی است یاد خدا موجب آرامش قلب می‌شود و در فرزند اثر مثبتی خواهد داشت. بزرگان دین در این زمینه سفارش‌هایی فرموده‌اند که تماما مربوط به حفظ حیات و بهداشت طفل است. پیغمبر و امیر المومنین علیهم السلام فرمودند: زن‌ها در زمان بارداري خرما بخورند زیرا که فرزندانشان را باهوش و ذکاوت و با حلم و حوصله می‌کند. روزی پیغمبر صلی الله علیه و آله سخن از جهاد می‌فرمودند. زنی عرض کرد یا رسول الله آیا زنان را هم بهره ونصیبی از جهاد هست؟ فرمودند: بلی از زمان حمل تا از شیر گرفتن طفل برای زن اجر و ثوابی است مانند ثواب آن کسی که اسب سوار شود و در راه رضای خدا برای جان نثاری حاضر و مهیا شود و چنانچه زن در اثنای این مدت بمیرد اجر و مقام و منزلت شهید را دارد.

در اینجا به برخی از این توصیه اشاره می‌شود
1. تلاوت آیه نور «آیه ۳۵ سوره نور» توسط والدین، قبل از بارداری و توسط زن در ایام بارداری ضروری است.
2. خوردن گلابی:
الف) خوردن گلابی توسط پدر، سبب زیبایی فرزند می‌شود.
ب) به زنان باردار گلابی بدهید که فرزندان را نیکو و زیبا می‌کند.
پ) به زنان باردار گلابی بدهید که اخلاق فرزندان‌تان را نیکو می‌کند.
ت) خوردن گلابی مایه قوت قلب، پاکی معده، صفای دل، دلیری و زیبایی بچه می‌شود.
ث) گلابی قلب را جلا می‌دهد و دردهای درون را به اذن حق شفا می‌بخشد.

3. خوردن کاسنی
4. خوردن قاووت به پدر و مادر توصیه شده است:
الف) خوردن قاووت توسط والدین موجب قوت در فرزند و نبودن کودنی و سبک مغزی و نادانی در او می‌شود.
ب) خوراندن قاووت به کودک به منظور تقویت و رویاندن گوشت و محکم کردن استخوان بسیارمفید است.

در روایت آمده است، مردی به امام صادق (ع) عرض کرد:‌ ای پسر رسول خدا، فرزندی به دنیا می‌آید که در او ضعف است. حضرت فرموند: چرا قاووت نمی‌خوری؟ آن را بخور و خانواده‌ات را هم به آن سفارش کن. به درستی که قاووت گوشت را می‌رویاند و استخوان را محکم می‌کند و فرزندی از تو به دنیا نمی‌آید مگر اینکه قوی باشد.

5. سفارش به خوردن انار:
الف) خوردن انار شیرین فرزند را نیکو می‌کند.
6. خوردن کندر
الف) خوردن کندر توسط زن باردار باعث زیادی عقل بچه، باهوشي، پاکدلي، دانايي و شجاعت پسر و خوش خلق و نیکو شدن دختر می‌ شود.

در  حدیثی آمده است: به زنان حامله کندر بخورانید، به درستی که طفلي كه در شکم مادر کندر غذای او می‌شود، دلش محکم و تحملش زیاد می‌شود.

نامگذاری کودک
نام کودک بهتراست قبل از تولد یعنی قبل از 4 ماه و 10 روز انتخاب شود. از زمان حاملگی 2 نام برای جنین باید انتخاب شود که اگر دختر بود یکی از نام‌ها و اگر پسر بود نام دیگر به او داده شود. پیامبر فرمود: بچه‌ها را در شکم نامگذاری کنید اگر نمی‌دانید پسر است یا دختر 2 نام برای او بگذارید اگر سقط شود و نامی نداشته باشد در قیامت از پدر مواخذه شود؛ پیامبر جنین حضرت فاطمه را پیش از تولد محسن نامید.

توصیه‌هایی که مخصوص هر ماه بیان شده:
ماه اول: روزهای پنج‌شنبه و جمعه سوره یس و الصافات بخواند و به شکم بدمد و روزهای جمعه از قبل از صبحانه انار میل کند و قبل از طلوع آفتاب و هر روز بر 2 عدد خرما سوره قدر بخواند و آن را ناشتا بخورد.

ماه دوم: روزهای پنج‌شنبه و جمعه سوره الملک بخواند. روز پنجشنبه ۱۴۰ مرتبه و روز جمعه صد مرتبه صلوات با عجل فرجهم بگوید. هر روز بر 2 عدد عناب سوره توحید بخواند و آن را ناشتا بخورد.

ماه سوم: روزهای پنج‌شنبه و جمعه سوره آل عمران بخواند. هر روز بعد از نماز‌ها ۱۴۰ مرتبه صلوات بفرستد. هر روز بر یک عدد سیب آیه الکرسی بخواند و آن را ناشتا بخورد.

ماه چهارم: روزهای پنج‌شنبه و جمعه سوره الدهر بخواند. در تمام نماز‌ها در یک رکعت سوره قدر تلاوت کند و هر روز بر 2 انجیر سوره والتین بخواند و آن را ناشتا بخورد.

ماه پنجم: روزهای پنج‌شنبه و جمعه سوره الفتح را تلاوت کند. در یک نماز سوره النصر بخواند و هر روز یک عدد تخم مرغ سوره حمد بخواند و آن را ناشتا بخورد.

ماه ششم: روزهای پنج‌شنبه و جمعه سوره واقعه بخواند. شب‌ها در یک نماز سوره التین تلاوت کند و هر روز بر یک انار را پس از خواندن سوره فتح ناشتا بخورد.

ماه هفتم: روزهای پنج شنبه و جمعه سوره یس و تبارک بخواند. روزی ۱۴۰ مرتبه صلوات بفرستد و هر روز بر یک عدد به سوره یس بخواند و آن را ناشتا بخورد.

ماه هشتم:
روزهای شنبه بعد از نماز صبح سوره قدر، 10 مرتبه

روزهای یک شنبه بعد از نماز صبح سوره والتین، 2 مرتبه

روزهای دوشنبه سوره یس

روزهای سه‌شنبه سوره فرقان

روزهای چهارشنبه سوره دهر

روزهای پنج‌شنبه سوره محمد

روزهای دوشنبه سوره الصافات

از خوردن ماست شیرین و عسل کوتاهی نکند. هر روز جمعه ناشتا انار شیرین میل کند. در صورتی که ضرر ناشته باشد، هفته‌ای یک بار سرکه بخورد.

ماه نهم: بهتر است غذای او کباب باشد. ادویه نخورد. خرما میل کند. برای سلامتی امام زمان (ع) گوسفندی را ذبح کرده از آن بخورد. در نماز ظهر یا عصر سوره والعصر و الذاریات بخواند. در روزهای پنج‌شنبه سوره حج و در روزهای جمعه سوره فاطر را تلاوت کند. هر روز مقداری را برود. به عکس و آینه کمتر نگاه کند. هر روز بر مقداری شیر و خرما سوره دهر بخواند و آن را ناشتا بخورد.

تبیان