iStock_000026544747Medium

برنامه ریزی برای بارداری چگونه باید باشد و آینده زن باردار چگونه باید تعیین شود و برنامه ریزی آنان برای آینده برچه اساسی باید رقم زده شود.

می‌خواهید سراغ دکتر بروید یا ماما، طبیعی زایمان میکنید یا اپیدورال اینها همه تصمیم‌هایی است که وقتی خبر بارداری‌تان را شنیدید حتما می‌خواهید بگیرید. ۹ ماه آینده می‌تواند انتخابهای زیادی را پیش روی شما بگذارد چه بزرگ و چه کوچک. از انتخاب پزشکی که قرار است نوزاد شما را زایمان کند تا انتقال خون بندناف نوزاد به بانک بندناف. برخی از این تصمیمها را با هم مرور می‌کنیم.

۱. چطور پزشکم را انتخاب کنم؟
به محض اینکه می‌فهمید باردارید دل‌تان میخواهد یکی از بهترین متخصصان شهر را برای ۹ ماه آینده انتخاب کنید. بدون شک پزشکان متخصص زیادی هستند که این کار را میتوانند برای شما انجام دهند اما مسئله اینجاست که شما باید بدانید چه توقعی از پزشکتان دارید. اینکه وقت زیادی برای شما بگذارد، همیشه در دسترس باشد و راهنمایی‌های لازم را در هر مرحله به وضوح بگوید، میتواند جزو انتخاب‌های‌تان باشد.

۲. پزشک اطفال حاذق را چطور پیدا کنم؟
لزومی ندارد از حالا به فکر پزشک اطفال بگردید چون در زمان زایمان بیمارستان پزشک اطفال متخصص در اختیار شما قرار خواهد بنابراین اگر میخواهید در این باره تصمیم بگیرید بهتر است سه ماهه سوم را انتخاب کنید.

۳. اسمش را چی بگذارم؟
این طبیعی است که در انبوهی از اسم های انتخابی گیج شوید. بنابراین اصلا اشکالی ندارد از هر زمان که خواستید درباره اسم با دوستان و آشنایان صحبت کنید یا حتی در کتابها به دنبال اسم بگردید. اسمها معانی‌اش را جستجو کنید و ببینید چقدر با نام خانوادگی فرزندتان همخوانی دارد.

۴. چه آموزشهایی را برای زایمان باید بیاموزم؟
در حال حاضر بیمارستانها و کلینیکهای زیادی آماده آموزش به شما و همسرتان درباره نحوه گذران دوران بارداری و روش‌های زایمان هستند کافی است از پزشک متخصص‌تان در این باره سوال کنید.

۵. آیا باید بدانم دختر است یا پسر؟
سونوگرافی هفته بیستم یک راز بزرگ را برملا میکند و شما میتوانید جنس نوزادتان را بفهمید و براین اساس اسم انتخاب کنید، برایش لباس بخرید و … اما شاید بخواهید این هیجان را به خودتان بدهید که تا روز زایمان هیچ چیز درباره جنسیت نوزادتان ندانید و به یک باره شگفت‌زده شوید.

۶. آیا آمپول درد استفاده کنم؟
اپیدورال یا بیهوشی؟ در حالی که ممکن است خودتان را برای یک زایمان طبیعی آماده کرده باشید باید ذهن‌تان را برای تغییرات لحظه آخر هم آماده کنید چون ممکن است هر اتفاقی در سه ماهه سوم بیفتد و بنابراین بهتر است دو برنامه ریزی در این باره داشته باشید که اگر برنامه اول درست عمل نکرد برنامه دوم را اجرا کنید.

۷. آیا باید از بانک بندناف استفاده کنم؟
خون بندناف حاوی سلولهای بنیادی است که میتواند در درمان بیماریهایی مانند سرطان خون، مشکلات سیستم ایمنی و اختلالات متابولیک استفاده شود. اما درباره هزینه این کار قبل از به دنیا آمدن نوزاد باید تحقیقات لازم را انجام دهید.

۸. شیر مادر بدهم یا شیر خشک؟
بهتر است در این مورد زمانی تصمیم بگیرید که بدانید میخواهید از مرخصی زایمان استفاده کنید یا نه. اگر چنین اجباری ندارید بهتر است به تغذیه با شیر مادر فکر کنید چون به این ترتیب تمام مواد مورد نیاز نوزاد تامین میشود. در صورتی که از شیر خشک استفاده میکنید بهتر است درباره دریافت مکملهای دیگر با پزشک مشورت کنید.