84برخی از سوالات مهم مادران درباره نوزادانشان که پرتکرار هستند و برای اکثر مادران پیش می آید را در این مطلب برایتان آورده ایم.

سعی کنید هر نوع غذایی به نوزادتان می‌دهید، سرشار از آهن باشد، چرا که آهن برای خون و تقویت مغز بسیار خوب است.
اولین شبی است که از بیمارستان مرخص شده‌اید، ساعت ۲ صبح است و بچه گریه می‌کند و شما خسته‌اید. آیا گرسنه است؟ یا شاید هم خودش را خیس کرده. همه‌ی والدین درباره نخستین روزهای به دنیا آمدن بچه سوالاتی دارند که در این‌جا به برخی از شایع‌ترین آنها پاسخ داده‌ام.
۱- چرا باید به بچه‌ام شیر خودم را بدهم؟ آیا اذیتش نمی‌کند؟
بهترین شیر، شیر مادر است. شیر مادر باعث مقاومت بدن نوزاد نسبت به باکتری و ویروس می‌شود، و هضم آن برای نوزاد آسان است. شیر مادر باعث کمتر شدن عفونت‌های گوش، تنفس و اسهال شده و خطر بروز بسیاری از بیماری‌ها را کم می‌کند.
۲- چه نوع خوراکی برای نوزادم بهتر است؟
سعی کنید هر نوع غذایی می‌دهید، سرشار از آهن باشد، چرا که آهن برای خون و تقویت مغز بسیار خوب است. پریبیوتیک‌ها و پروبیوتیک‌ها هم به سیستم ایمنی او کمک می‌کنند.
۳- از کجا بفهمم که وزن نوزادم متعادل است؟
معمولاً تا روزهای اول بعد از به دنیا آمدن، وزن نوزاد تا ۱۰ درصد کم می‌شود و بعد دوباره وزنش را به دست می‌آورد.
۴- از کجا بفهمم که نوزادم گرسنه است؟ یا این‌که دیگر سیر شده؟
در دو هفته‌ی نخست، نوزادان باید بین ۸ تا ۱۲ بار در روز غذا و حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه از هر سینه شیر بخورند. منتظر نباشید که او گریه کند و بعد دست به کار شوید چون اگر هر دوی‌تان خسته باشید غذا دادن به او کار سختی خواهد بود.
۵- از کجا بفهمم که وقتی غذا را برمی‌گرداند طبیعی است یا نگران‌کننده؟
همه نوزادان این کار را می‌کنند- بعضی اوقات بعد از هر غذا. دو دلیل عمده دارد: غذا خوردن زیاد یا پس زدن غذا از معده به روده.
دکتر تانیا آلتمن، متخصص کودکان
۶- رنگ صورت نوزادم زرد است. مادرم می‌گوید یرقان دارد. یعنی چه؟
مادرتان درست می‌گوید. یرقان به خاطر ایجاد بیلیروبین زیاد- که به خاطر تخریب سلول‌های خونی قرمز ایجاد می‌شود- رخ می‌دهد.
۷- رنگ مدفوعش باید چه رنگی باشد؟
رنگ‌های مختلف. در ۲۴ ساعت اول، چسبناک است و رنگش بین قهوه‌ای و مشکی. بعد از آن کمی کم‌رنگ‌تر می‌شود و بین قهوه‌ای و سبز و زرد و از حالت چسبناک به حالت رسیده تبدیل می‌شود.
۸- بهترین کرم‌ها برای بثورات پوشک چیست؟
زینک اکسید گزینه‌ای عالی است، اما مالیدن وازلین هم جواب می‌دهد.
۹- بهترین کار برای خواباندن نوزاد در شب چیست؟
برای این‌کار بهتر است غذای شب او را تا آن‌جا که ممکن است در آرامش و سکوت به او بدهید. کم‌کم یاد می‌گیرد که چطور خودش بخوابد.
۱۰- از کجا بفهمم بیمار است؟ آیا هر روز باید درجه‌ی حرارتش را چک کنم؟
او با تغییر رفتارش این مسئله را به شما نشان می‌دهد. اگر خیلی گرمش باشد یا به خوبی غذا نخورد و یا زیاد بخوابد باید دمای بدنش را چک کنید

الو دکتر