hamil-folic-acid

آیا در مورد استفاده از اسیدفولیک در دوران بارداری اهمیت می دهید و می دانید چه فوایدی برای شما و جنینتان دارد

تیرنگ نیستانی متخصص تغذیه  گفت: یکی از نقایصی که خلقت مادرزادی را جنین را تهدید می‌کند وجود نقص در لوله‌ عصبی است (که به نام‌های مننگوسل، مننگومیوسل از آن ها یاد می‌شود).

وی ضمن اشاره به مداخلات صورت گرفته جهت تامین حدودی اسید فولیک تصریح کرد: مداخلاتی همچون انجام غنی ساز آن با آرد و آهن و همچنین استفاده از روش مکمل‌یاری در دوران قبل از بارداری، خود بارداری و پس از آن صورت پذیرفته است.

این متخصص تغذیه اظهار کرد: اسید فولیک جزء ویتامین‌های گروه B طبقه بندی می شود و از محلول در آب است و دارای منبع ذخیره سازی آن هم در کبد است.

نیستانی افزود: اسید فولیک در همه گونه‌های غذایی اعم از گیاهی و جانوری وجود دارد، اما به دلیل ضرورت مصرف‌ آن در دوران بارداری ممکن است به قدر کافی تامین نشود، به همین جهت باید از مکمل های اسید فولیک حتما استفاده شود البته در زمان عادی این میزان موجود در مواد غذایی حدود 4-6 ماه نیاز بدن را تامین می‌کند.

وی پیرامون نحوه عملکرد افراد مراقبت کننده از تغذیه مادران باردار جهت مصرف اسید فولیک خاطر نشان کرد: این افراد با تجویز مکمل‌ها اسید فولیک مورد نیاز مادران باردار را تامین می‌کنند و از این طریق ضمن کمبود جبران آن از بروز نقایص لوله عصبی جنین جلوگیری به عمل می‌آورد.

باشگاه خبرنگاران جوان