مشاوره زیبایی
ساختمان پزشکان، دکتر حبیب سهرابی
دکتر حبیب سهرابی
متخصص گوش،حلق،بینی جراح زیبایی بینی
گروه پزشکان برنا
دکتر غلامرضا اکبری
پزشک پوست و مو
دکتر شاهین بهجو
دکتر شاهین بهجو
پیکر تراشی مدرن با روش لیپوماتیک ، بورد تخصصی پلاستیک
دکتر مقیمی
دکتر مهرداد مقیمی
فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی
ساج
کلینیک ساج
زنان و زایمان
کلینیک سیب سرخ
دکتر داوود مقامی
هایفو:لیفت صورت بدون جراحی
دکتر خیرخواه
دکتر خیرخواه
جراح و متخصص پوست و مو ، لیفت با نخ
دکتر هادی صادق /کلینیک
دکتر پژمان هادی صادق و دکتر پریسا هادی صادق
متخصص ارتودنسی
دکتر ایمانی
دکتر محمدتقی ایمانی
فوق تخصص جراحی پلاستیک، زیبایی و ترمیمی
طراح طب
طراح طب
مرکز اسکن و طراحی سه بعدی جراحی زیبایی صورت
دکتر فرزاد فرامرزی
دکتر فرزاد فرامرزی
فوق تخصص آندوسکوپی و کولونوسکوپی بدون درد
کلینیک یکتا/ساختمان پزشکان
کلینیک یکتا
مجهزترین کلینیک پوست و مو زیبایی با دستگاه لیزر الکساندرایت
دکتر عارفی
دکتر وحید عارفی
جراح و متخصص بیماری های لثه
دکتر مجید صالح
دکتر مجید صالح
متخصص جراحی فک وصورت،زیبایی بینی
ایران نوین
کلینیک ایران نوین
کاشت مو
کلینیک دندانپزشکی پارسا/ساختمان پزشکان
کلینیک دندانپزشکی پارسا
ایمپلنتوژیست

  طرز برخورد و عمل كردن متخصصان غدد كودكان در تحریك بلوغ در دختران با كم‌كاری گوناد به‌طور زیادی متغیر است. بهتر است تحریك بلوغ در سن مناسب با دوز كم استروژن شروع شود.

دكتر ایرج ایرانزاد؛ فوق‌تخصص غدد كودكان

تشخیص زودرس سندرم ترنر

با آنكه به‌طور وضوح مشكلات سندرم ترنر شرح داده شده است اما هنوز اغلب تشخیص این سندرم تا قبل از عدم رشد بلوغ به تاخیر می‌افتد (به‌جز 20 درصد كه در تولد تشخیص داده می‌شود). سن تشخیص را می‌توان با منحنی Caussian كه پیك آن در 12 و 16 سالگی است، تعقیب كرد.

تشخیص دیررس اغلب مربوط به عدم تجربه كافی متخصصان كودكان، پزشكان عمومی و متخصصان زنان در تشخیص علایم سندرم ترنر در تولد و شیرخوارگی است. اگرچه اندازه‌گیری FSH در سندرم ترنر نمی‌تواند وسیله تشخیص این افراد از دختران نرمال در شیرخوارگی و تولد باشد.

تنظیم زمانی برای تحریك بلوغ

طرز برخورد و عمل كردن متخصصان غدد كودكان در تحریك بلوغ در دختران با كم‌كاری گوناد به‌طور زیادی متغیر است. بهتر است تحریك بلوغ در سن مناسب با دوز كم استروژن شروع شود. آنچه مسلم است بلوغ دیررس تا حدودی به اعتماد شخص و وضع روحی اجتماعی و مهارت درك عصبی مورد مربوط می‌شود.

در یك طرح مطالعاتی در حدود 70 درصد از 35 دختر هلندی كه به‌طور سنتی درمان شده بودند (سن متوسط 8/0±9/12 سال در ابتدای استروژن درمانی)، دارای عدم رشد پستان تا بیشتر از 3 سال با مقایسه با هم‌سالان سالم خود بوده‌اند. این افراد از نظر روحی رنج می‌بردند و همچنین كمبودهای دركی در آنان وجود داشت اما مهارت‌های مغزی و ادراك شخصی در زمان استروژن درمانی بهبود یافت.

بنابراین به نظر می‌رسد كه شروع استروژن در سن مناسب بلوغ نتیجه خوبی در اغلب دختران با سندرم ترنر در افزایش قد بزرگسالی خواهد داشت (SDS2-<). بلوغ دیررس ممكن است یك سانتی متر در هر سال به قد بزرگسالی بیافزاید (از بلوغ دیررس به بعد) و وابستگی به طول درمان GH قبل از استروژن درمانی هم دارد.

تحریك دیررس بلوغ در مواقعی كه افزایش قد اولویت دارد باید مدنظر باشد و عدم افزایش وزن در مواقعی كه توافق بارداری بین مورد و فامیل او وجود دارد.

اندازه رحم و باروری

در خانم‌های بالغ با سندرم ترنر از كوتاهی قد تا ناباوری مشاهده می‌شود. تحریك دیررس بلوغ در آمنوره اولیه یا ثانویه این دختران ممكن است به‌طور وضوح با كاهش اندازه رحم همراه باشد و قصور در عدم تحریك كامل رحم كه در 2 درصد افراد با تكامل صفات ثانویه جنسی دیده شده است و با اتینل استرادیول درمان می‌شدند، در سن‌های مختلف شروع تا بزرگسالی كامل ادامه یافته است.

استروژن درمانی در مرحله اولیه یا سطحی نوجوانی باعث ایجاد رحم نرمال با ضخامت طبیعی شده است. دادن تخمك در 85 نفر باعث 52 حاملگی شده است كه همراه با سقط بیشتری نسبت به افرادی بوده است كه دچار نارسایی تخمدان بوده‌اند (POF) (50 درصد در مقابل 34 درصد)؛ ممكن است مربوط به كوچكی اندازه رحم و كاهش ضخامت آندومتریال باشد…

اگزاندرولون، اثر متابولیكی در مقاومت به انسولین و تركیب چربی‌ها دارد و همچنین اثر ویریلیزشن روی افزایش اندازه كلیتوریس و خشن شدن صدا می شود.

 

استروژن‌های مورد استفاده

استروژن‌های مختلفی از قبیل كونژوگت استروژن و استروژن طبیعی و همچنین قرص‌های جلوگیری از آبستنی، كاربرد دارند كه این فرآورده‌ها به‌صورت خوراكی یا به‌صورت داخل پوستی یا داخل عضلانی برای تحریك بلوغ و جانشینی استروژن در دختران با سندرم ترنر مصرف شده‌اند.

علی‌رغم این متغیرهای وسیع با دلایل عملی، فرآورده‌های خوراكی در بسیاری از دختران برایHRT مصرف شده است. بیشتر كونژوگت یا استروژن طبیعی به‌صورت دوز كم در داخل پوست یا داخل عضلانی آهسته در بدن آزاد شده‌اند كه این فرآورده‌هایی كه آهسته آزاد می‌شوند تقلید طبیعی فیزیولوژی بدن را در سن بلوغ انجام داده‌اند. HRT

همچنین در بهبودی عمل آندوتلیال رحم و كاهش فاكتورهای خطری كه همراه با سندرم ترنر بوده است موثر می‌باشد (از جمله افزایش انسولین خون) و باعث افزایش ترن اوور استخوانی در بقیه ایام زندگانی دختران مبتلا به سندرم ترنر نیز می‌شود.

نحوه درمان سندرم ترنر

تجویز low dose استروژن باعث تكامل جنسی ثانویه می‌شود (در سنی متناسب با هم جنس‌های خود). در اثر تاخیر رشد جنسی ضایعات و عوارض نامطلوب سایكولوژیك به‌وجود می‌آید كه با انجام درمان فوق باعث جلوگیری آن می‌شود.

شروع درمان از سن 12-13 سالگی با 3/0 میلی‌گرم Conjugated Estrogen (نصف قرص 625/0 میلی‌گرم) یا 5 ماكروگرم اتینیل استرادیول خوراكی در 21 روز اول هر ماه تقویمی آغاز می‌شود. برای برقراری صفات ثانویه جنسی حداقل استروژن فوق‌الذكر كافی است تا امكان with drawal Bleding به وجود نیاید و از استئوپروز نیز جلوگیری شود.

در مدت 2-3 سال به‌تدریج به مقدار آن اضافه می‌كنیم. بین 625/0 تا 25/1 كونژوگت استروژن یا 10-20 ماكروگرم اتینیل استرادیول روزانه به‌مدت 23 روز در هر ماه و مدروكسی پروژسترون به مقدار 5-10 میلی‌گرم از روز 10 تا 23 در هر ماه داده می‌شودكه باعث ایجاد یك قاعدگی فیزیولوژیك گردد. حاملگی در ترنر ممكن است از طریق IVF و همچنین آمبریوترانس پلانتشن (Ambrio transplantation) انجام گیرد.

مصرف اگزاندرولون

در مورد مصرف این آندوژن غیر آروماتیزه به‌طور اضافی در افزایش قد مورد توافق كلی نیست. بعضی شواهد وجود دارد كه همراه كردن با GH از سن 9 سالگی ممكن است باعث افزایش قد نهایی در حدود 3 سانتی‌متر بشود البته در صورتی كه استروژن درمانی دیر انجام شود.

دوز كم اگراندرولون (05/0 میلی‌گرم برای كیلوگرم در روز) همراه با استروژن، افزایش قدی در حدود 3 سانتی‌متر به همراه داشته است اما در 4 نفر از 19 نفر مبتلا به سندرم ترنر قد نهایی كمتری از آنچه پیش‌بینی شده بود اتفاق افتاده است. از طرفی اثر تسریع رشد با این آندوژن شناخته شده است و از طرفی به‌طور اساسی این آندوژن می‌تواند به علت كمبود آندروژن آدرنال در دختران مبتلا به ترنر اثر جانشینی داشته باشد.

اما در مجموع باعث پیشرفت سن استخوانی می‌شود به‌خصوص اگر قبل از سن 9 سالگی مصرف شود. درضمن اگزاندرولون، اثر متابولیكی در مقاومت به انسولین و تركیب چربی‌ها دارد و همچنین اثر ویریلیزشن روی افزایش اندازه كلیتوریس و خشن شدن صدا در 33 درصد و 21 درصد موارد با دادن دوز بالای اگزاندرولون مشاهده شده است.

با بررسی‌های عملی مصرف اگزاندرولون در بسیاری از كشورهای اروپایی به علت سودمندی محدود آن كاهش یافته است.

زندگی آنلاین

5 1000
ارسال شده در 14 خرداد 1396 توسط با موضوع بیماری ها , زنان و زایمان
کد کم چیست؟

کدکم می تواند از دندان ها اسکن سه بعدی بگیرد و در همان لحظه اقدام به ساخت کل یا بخشی از دندان با ظرافت فوق بالا نماید.

اطلاعات بیشتر

پیشنهاد سردبیر

 • بررسی انواع روغن ها برای سرخ کردن غذا
 • ورزش و بالا بردن هوش
 • توصیه هایی به خانواده های کودکان دیابتی
 • خانم های چاق 40 ساله مراقب باشند
 • نکات مهم در مورد بیماری های مقاربتی و جنسی
 • نقش ویتامین C را در رژیم غذایی
 • مهمترین و سرنوشت سازترین سوالات
 • داروهایی که عوارض زیادی دارند
 • محبوبترین ها

 • کاربرد نانو ذرات اصلاح شده سطحی در دارو رسانی هدفمند بررسی شد
 • مضرات استفاده از دارو های لاغری و روش تهیه داروی لاغری طبیعی
 • تأثير داروهاي جديد در كاهش خطر حملات قلبي
 • شرحی بر داروی سولفات پارومومایسین
 • همه چیز درمورد قرص ناپروکسن
 • دانسته های دارویی اسید زولدرونیک
 • مكمل‌هاي ويتامين؛ هشدار دوباره
 • از بین بردن سلول های سرطانی از داخل به واسطه ذرات نانو
 • رپورتاژ

 • عمل های زیبایی صورت و بدن از زبان دکتر امید رحمانی
 • ارائه خدمات ویژه سلامت و زیبایی دندان در کلینیک دیبا
 • کبد چرب خود را با گیاه ماریتیغال درمان کنید
 • سونوگرافی،ماموگرافی و رادیولوژی مهر ایرانیان
 • خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی دکتر صدرا مقدم
 • دندانپزشکی دکترسلام

  درباره ی دکتر سلام

  مجله پزشکی دکتر سلام (hiDoctor.ir) در تاریخ دوم اسفند ماه سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد. در حال حاضر سایت دکتر سلام با بیش از ۱۰۰ پزشک و متخصص، مترجم، کارمند و کسانی که در رشته های مرتبط هستند در حال همکاری است.

  خبرنامه

  با عضویت در خبرنامه ی دکتر سلام از آخرین مطالب و مقالات پزشکی و سلامتی با خبر شوید
  کلیه حقوق محفوظ و متعلق به مجله پزشکی دکتر سلام است بازنشر مطالب فقط با ذکر لینک مستقیم مجاز است همکاری با ما پذیرش آگهی
  x