56a493037d294

این وسایل که در عکس می بینید هدیه ای از طرف دولت فنلاند به زنانی است که تازه فارغ شده و صاحب فرزند شده اند است تمایل به داشتن فرزند کمتر یکی از مهمترین نگرانی های کارشناسان جمعیت در این کشور است

در فنلاند هر زنی که تازه مادر شده، فارغ از وضعیت مالی‌اش، یک جعبه شامل لباس کودک, تشک, پیشبند,پوشک, ملافه و اسباب بازی از دولت می‌گیرد. حتی دولت فنلاند برای کیت میدلتون، همسر شاهزاده انگلیس هم به نشانه حسن نیت، موقع زایمان یکی از این بسته‌ها فرستاد.

 از زمانی که این برنامه در سال 1938 شروع شده، نرخ مرگ و میر نوزادان در فنلاند از 65 نوزاد به ازای هر هزار تولد به 3.3 رسیده که یکی از کمترین‌ها در دنیا است.

امکان یک شروع برابر برای همه نوزادها و البته هدایت مادرها به مطب پزشک برای گرفتن این بسته، برنامه بسیار موفقی بوده که در بیش از 30 کشور دیگر تقلید شده و از امسال نیز به کانادا رفته است.

کانادا به ازای هر هزار تولد حدود 5 نوزاد مرده دارد که در مقایسه با خیلی از کشورهای دنیا عدد کمی است، حتی در مقایسه با میانگین 50 مرگ در هر هزار تولد که میانگین جهانی است نیز عدد کمی محسوب می‌شود ولی کانادا در فهرست کشورهای صنعتی و پیشرفته، در رده دوم بیش‌ترین مرگ و میر نوزاد در روز اول تولد قرار دارد.

با این حال، بسیاری از گروه‌های اجتماعی در این کشور معتقدند، دست کم در کانادا نیازی به این جور وسایل کمکی نیست چون مرگ و میر نوزادها نه به خاطر کمبود امکانات بلکه به دلایلی مثل تولد زودرس اتفاق می افتد و نیازی به تبلیغ برای این قبیل جعبه‌ها وجود ندارد.

سایت «macleans»