تغذیه کودک یکی از مهم ترین نکاتی است که باید مورد توجه والدین قرار داشته باشد. تغذیه کودک تعیین کننده عوامل بسیار مهمی در رابطه با سلامت جسمی کودک شماست. رژیم غذایی کودکان می تواند تعیین کننده نوع فیزیک بدنی کودک و همچنین تقویت بدن و سیستم ایمنی او شود. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

این راهنما برای اولیایی نوشته شده که نمیدانند چه غذایی، به چه میزان و از چه سن و سالی به فرزندشان بخورانند.

این راهنما برای اولیایی نوشته شده که نمیدانند چه غذایی، به چه میزان و از چه سن و سالی به فرزندشان بخورانند؛ راهنمایی که از تولد تا 3 سالگی کودک را دربرمیگیرد. اگر کودکتان بیش از حد یا کمتر از مقدار نوشته شده غذا میخورد نگران نباشید؛ این مقادیر، تقریبی‌ و در هر کودکی متغیر است.

از تولد تا ۴ ماهگی

غذا: فقط شیر مادر
توصیه: دستگاه گوارش کودک در این سن هنوز در حال رشد است و به همین دلیل غذای جامد به هیچ وجه توصیه نمیشود.

۴ تا ۶ ماهگی:

علائم آمادگی برای خوردن غذای جامد (همه کودکان علائم پی‌آمده را ندارند و اینها فقط نشانه‌هائی است که بعضی از آنها در بعضی کودکان دیده میشود): قادر به بالا گرفتن سر خود است. بخوبی روی صندلی مینشیند. حرکاتی مثل جویدن انجام میدهد. علائم افزایش وزن نسبت به وزن تولد را نشان میدهد (دو برابر شدن وزن نسبت به هنگام تولد). به غذا علاقه نشان میدهد. هنگامی که قاشق را در دهانش میگذارید میتواند دهان خود را ببندد. میتواند غذا را از جلو به عقب دهانش جابجا کند. زبانش را به عقب و جلو تکان میدهد اما توانائی به حرکت انداختن غذا به وسیله زبانش را ندارد. بعد از ۸ تا ۱۰ بار شیر خوردن از مادر دوباره گرسنه میشود.

در حال دندان در آوردن:

غذائی که باید بخورند: شیر مادر به علاوه برنج نشاسته‌دار غنی شده با آهن؛ یا هر غلات نشاسته‌دار دیگری مثل جو.
مقدار غذا در هر روز: شروع با یک قاشق چایخوری برنج نشاسته‌دار همراه با ۴ تا ۵ قاشق چایخوری شیر مادر (این مخلوط باید روان باشد). میتوان بتدریج این مقدار را زیاد کرد و به یک قاشق غذاخوری برنج همراه با شیر، دوبار در روز، رساند.
توصیه برای غدا دادن: اگر کودکتان از خوردن غذای نشاسته‌دار در اولین تلاش شما امتناع کرد، دوباره سعی کنید و در روزهای دیگر این کار را تکرار نمائید.

۶ تا ۸ ماهگی:

علائم آمادگی برای خوردن غذای جامد: مشابه ۴ تا ۶ ماهگی. برداشتن اشیاء با انگشت. توانائی انتقال اشیاء از یک دست به دست دیگر. گذاشتن تقریبا همه چیز در دهان. حرکت دادن دهان به شکل جویدن.

غذائی که باید بخورند: شیر مادر به علاوه مقدار کمی از پنیر پاستوریزه یا ماست. غذای نشاسته‌دار غنی شده با آهن (برنج، جو، گندم یا مخلوطی از اینها). میوه ها یا سبزیجات کاملا لِه و پوره‌شده. نان نرم و تکه شده در قطعه‌های بسیار ریز که شبیه موز رسیده یا بیسکویتهای بسیار نرم شده باشد. مقدار کمی پروتئین (زرده تخم مرغ، گوشت مرغ پوره شده، پنیر، سویا، دانه‌های خوب پخته شده با پوست نرم مثل لوبیا، عدس، نخود). آبمیوه‌هائی که جزء مرکبات نباشد (سیب یا گلابی)

۱۰ تا ۱۲ ماهگی:

علائم آمادگی برای خوردن غداهای جامد اضافی: مشابه ۸ تا ۱۰ ماهگی به علاوه این که غذا را براحتی میجود. دندانهای بیشتری درمیآورد. برای استفاده از قاشق سعی بیشتری میکند.

غذائی که باید بخورند: مشابه ۸ تا ۱۰ ماهگی.

۱۲ تا ۱۸ ماهگی:

علائم آمادگی برای برای مستقل شدن در غذا خوردن: خود کودک شروع به خوردن غذا با قاشق میکند (اگرچه فقط برای یک لحظه قاشق را با مهارت در دست بگیرد).

غذائی که باید بخورند: هر نوع شیری را میتوانند بخورند. غذائی که خانواده میخورد (البته برای کودک، فقط به صورت پوره شده). میوه‌های جدید مثل خربزه، زردآلوی بی‌هسته، گریپ فروت (در این سن خوردن مرکبات هم خوب و مفید است). سبزیجات جدید مثل برگ کلم و گل کلم. پروتئین (تخم مرغ، گوشت، ماهی بدون استخوان، کره، بادام زمینی). آبمیوه‌های به دست آمده از مرکبات یا غیر مرکبات. عسل که در این سن بسیار مفید است.
توصیه برای غذا دادن: غذاهای جدید را هر سه روز در میان به کودک بدهید تا اگر آلرژی یا حساسیتی به نوعی خاص از غذا داشت، مشخص شود. خطر خفه شدن بچه‌ها در این سن هنوز وجود دارد. پس مراقب غذاخوراندن به آنها باشید.

۱۸ تا ۲۴ ماهگی:

مهارتهای ایجاد شده برای غذاخوردن: مستقل غذاخوردن. جمله‌هائی در مورد غذا مثل بیشتر خواستن غذا یا کافی بودن آن.
غذاهائی که باید بخورند: علاوه بر غذاهائی که قبلاً گفته شد: میوه های دیگری مثل توت فرنگی، انگور و گیلاس و آلو را نیز اضافه کنید.

۲۴ تا ۳۶ ماهگی:

در این سن مشتاق بودن بچه‌ها برای استقلال در غذا خوردن و فرصتهای تنها بودن برای غذاخوردن از نشانه‌های رشد کودک شماست.
غذاهائی که باید بخورند (علاوه بر غذاهای گفته شده در بالا): شیر کم چرب. لبنیات کم چرب.
توصیه برای غذا دادن: ممکن است به نظر برسد که کودک شما کمتر از گذشته غذا میخورد اما نگران نباشید. در این مرحله کاملاً طبیعی است. اگر نگرانید در مورد این که فرزندتان کالری کافی به دست میآورد یا نه از این راهنمائی استفاده کنید: کودکتان به ازای هر ۵/۲ سانتیمتر قد به ۴۰ کالری در هر روز نیاز دارد.

منبع: آفتاب