تعدادی از خانم ها در طول دوره قاعدگی درد زیادی را تحمل می کنند و از این موضوع احساس نارضایتی می کنند. خونریزی ماهیانه در برخی مواقع می تواند به حدی آزاردهنده باشد که می تواند بر فعالیت های روزانه آن ها نیز اثر منفی بگذارد. در چنین شرایطی نزدیک شدن به زمان قاعدگی باعث ایجاد احساس استرس در فرد می شود. در این مطلب قصد داریم در مورد به تاخیر انداختن دوره قاعدگی با استفاده از قرص صحبت کنیم.

قاعدگی در خانم ‌های مبتلا به ناتوانی فیزیکی و ذهنی، آندومتریوز یا سایر مشکلات پزشکی از قبیل کم خونی، سبب می شود وضعیت بدتری پیدا کنند. در چنین شرایطی فرد از به تاخیر انداختن و کاهش دفعات خونریزی سود می برد.
عده‌ای دیگر از خانم ها هم تمایل دارند که در عروسی ها، جشن ها، مسافرت ها، تعطیلات یا فصول امتحانات قاعدگی خود را به تاخیر اندازند. در زنان ورزشکار، خدمه پرواز و برخی مشاغل دیگر هم تاخیر یا توقف قاعدگی یک انتخاب مقبول است. البته همه پزشکان با این کار موافق نیستند و این مسئله هنوز مورد بحث است.

به تاخیر انداختن قاعدگی با قرص های ضد بارداری

به تاخیر انداختن قاعدگی با مصرف قرص LD

رایج ترین روشی که برای تاخیر انداختن قاعدگی وجود دارد، استفاده از قرص‌های ضد بارداری خوراکی است.

قرص های ضد بارداری به نوعی با تقلید از چرخه ی قاعدگی زنان ساخته شده است. بسته های سنتی قرص های ضد بارداری، یک بسته ی ۲۸ تایی است که از بین آن، ۲۱ قرص فعال و ۷ قرص دیگر غیر فعال است. زمانی که قرص های فعال را بخورید باروری شما سرکوب شده و زمانی که به ۷ قرص فعال برسید بدنتان خونریزی می کند.

نحوه به تاخیر انداختن قاعدگی با قرص LD

قرص LD را از روز ۵ تا ۷ دوره خود شروع می کنید. در حالت عادی بعد از مصرف ۲۱ قرص، مصرف قطع شده و به دنبال آن خونریزی شروع می شود و تا زمانی که می خواهید خونریزی به تعویق بیافتد، ادامه می دهید. زمانی که مصرف را قطع کنید طی یک تا دو روز خونریزی در شما شروع خواهد شد.

اگر در روزهای ابتدایی دوره قاعدگی هستید، با یک قرص شروع کنید و اگر لکه بینی پیدا کردید دو قرص مصرف کنید تا لکه بینی تمام شود، پس از پایان لکه بینی دوباره یک قرص تا زمانی که می خواهید خونریزی رخ ندهد.
اگر در روزهای پایانی دوره قاعدگی هستید، چون امکان لکه بینی بالاتر می شود، بهتر است از اول روزی ۲ قرص مصرف کنید و پس از اتمام لکه بینی به روزی یک قرص کاهش دهید. مصرف قرص را تا زمانی که می خواهید خونریزی رخ ندهد، ادامه دهید.

زمان مناسب مصرف قرص LD جهت عقب انداختن قاعدگی

با عارضه های پیش از قاعدگی مبارزه کنید ( بخش دوم)

بهتر است که  بین روز 5 تا 7 هر دوره عادت ماهیانه مصرف قرص شروع شود. در این حالت پس از 21 روز بسته قرص ها به پایان می رسد و در مدت زمان کوتاهی پس از قطع مصرف خونریزی رخ خواهد داد. اگر پس از بازه 21 روزه تمایل به عقب انداختن دوره ماهیانه داشتید، باید مصرف بسته جدیدی را آغاز کنید و تا زمان مد نظر به صورت مداوم استفاده کنید . به خاطر داشته باشید که قطع مصرف می تواند باعث بروز خونریزی شود.

آیا باید مصرف 2 قرص LD تا پایان دوره ادامه یابد؟

خیر، پس از پایان لکه بینی تا زمانی که می خواهید خونریزی رخ ندهد، می توانید از یک قرص استفاده کنید. اگر از ابتدای دوره تصمیم به عقب انداختن پریود نداشتید و در انتهای دوره قاعدگی بر اثر سفر ناگهانی و یا هر اتفاق خاصی تمایل به عقب انداختن قاعدگی خود پیدا کردید، به خاطر داشته باشید که به دلیل افزایش احتمال بروز لکه بینی، بهتر است از ابتدا روزی 2 قرص مصرف کنید و مانند آنچه در قبل اشاره شد، پس از اتمام لکه بینی  مصرف قرص را به روزی یک عدد کاهش دهید و مصرف آن را تا زمان مورد نظر خود ادامه دهید.

آیا تمام قرص های ضد بارداری برای به تاخیر انداختن عادت ماهانه طراحی شده اند؟

بله. این قرص ها معمولا با کنترل مداوم چرخه قاعدگی باعث به تاخیر انداختن عادت ماهانه می شوند.

در ادامه به معرفی چند نمونه از این قرص ها و ساز و کارش می پردازیم:

نحوه به تاخیر انداختن قاعدگی با قرص های Seasonique و Camrese

این قرص ها نیز در بازه زمانی ۸۴ روز یا ۱۲ هفته می توانند در به تاخیر انداختن عادت ماهیانه شما موثر باشند. به این ترتیب ماهیانه شما در هفته ی سیزدهم با مصرف قرص هایی با دوز استروژن پایین، اتفاق افتاده و دچار خونریزی می شوید. با توجه به این که از قرص های حاوی استروژن استفاده می کنید، ممکن است دچار علائمی مثل نفخ بشوید. هر سه ماه یکبار می توانید از این قرص ها استفاده کنید.

نحوه به تاخیر انداختن قاعدگی با قرص Quartette  

این رژیم نیز ۹۱ روزه بوده و بعد از ۸۴ روز از قرص های حاوی دوز ثابت پروژسترون یا دوز افزایشی استروژن به ترتیب شروع با ۲۰ میکروگرم، سپس ۲۵ میکرو گرم و در نهایت ۳۰۰ میکروگرم استفاده می کنید. پس از آن با مصرف قرص های حاوی دوز بسیار پایین استروژن می توانید شاهد پریود شدن و خونریزی بوده و دوباره هر سه ماه یکبار از این قرص ها استفاده کنید. این قرص ها در مقایسه با دیگر قرص های ضدبارداری تاثیر بیشتری در کاهش خونریزی ماهانه دارند.

نحوه به تاخیر انداختن قاعدگی با قرص Amethyst

این قرص ها برای استفاده مداوم بوده و می توانند با به تاخیر انداختن یا جلوگیری از پریود شدن، سیستم باروری شما را نیز کنترل کنند. این قرص ها تا یک سال می توانند مصرف شوند.

آیا در هر بازه زمانی از عادت ماهیانه می توان برای عقب انداختن پریود از قرص پیشگیری استفاده کرد؟

مصرف یک قرص جهت تعویق عادت ماهیانه در صورتی که اوایل دوره پریود شماست، معمولا کفایت می کند. البته به خاطر داشته باشید که در صورت بروز لکه بینی می توانید تا پایان لکه بینی از 2 قرص استفاده کنید.

آیا می توان از قرص پیشگیری جهت عقب انداختن پریود برای همه افراد استفاده کرد؟

بله، استفاده از آن در صورت لزوم البته بر طبق شرایط زیر بلامانع است:

  • سن زیر 35 سال
  • عدم ابتلا به بیماری دیابت، فشار خون و چربی خون بالا
  • سیگاری نبودن

به تاخیر انداختن قاعدگی با استفاده از طب سنتی

بادکش از زیر پستان ها:

شما با این روش می توانید عادت ماهیانه خود را عقب اندازید. بالا و پایین پستان ها را باید 10 روز قبل از شروع قاعدگی، هر روز 2 مرتبه و هر بار 3 تا 4 دفعه با لیوان بادکش کنید.

سویق عدس:

تقریبا 10 روز یا یک هفته به زمان عادت ماهیانه، با خوردن سویق عدس، قاعدگی را به تعویق بیندازید. (3 مرتیه در روز به اندازه یک پیاله).

مصرف نشاسته:

روزی 2 مرتبه یک قاشق غذاخوری نشاسته در آب جوش ریخته و قبل از شروع قاعدگی میل کنید.

خوردن سیب ترش با پوست و هسته:

روزی 2 تا 3 عدد سیب ترش را قبل از زمان شروع قاعدگی میل کنید، به سرعت خونریزی را قطع می کند.

از بارهنگ و نعنا استفاده کنید

ترکیب بارهنگ و نعنا نیز از کمک کننده های خوب در تعویق عادت ماهیانه است، بارهنگ را با عرق نعنا به صورت شربت روزی 1 تا 2 لیوان بنوشید. مداومت بر خوردن نعناها مانع از خونریزی می گردد.

*** لازم به ذکر است مصرف تمام قرص های معرفی شده، با تجویز پزشک صورت گیرد.


هرگونه کپی برداری با نام دکتر سلام و لینک دهی مستقیم مجاز است


همراه با مصرف قرص ضد بارداری،مواد غذایی زیر را بخورید

مهم ترین نکات برای درمان و کاهش درد سندرم قاعدگی

راهکارهای خانگی برای درمان بی نظمی و تاخیر در قاعدگی