آیا تولد نوزاد شما نزدیک است؟ آیا دوست دارید بدانید نوزادتان روز آخر زندگی در رحم تان، چه کارهایی را انجام می دهد؟ آیا می دانید هنگام تولد نوزاد چه کارهایی را برای زایمان انجام می دهد؟ آیا می دانید شما از روی نوسانات قلب جنین تان، می توانید بفهمید که موقع به دنیا آمدنش رسیده است؟ در این مقاله از بخش زنان و زایمان دکتر سلام به بررسی چیزهایی که 24 ساعت قبل از تولد نوزاد در رحمتان اتفاق می افتد می پردازیم. با ما همراه باشید.

زمان تولد نوزاد و حرکت جنین به سمت پایین شکم مادر

یکی از علائمی که نشان می دهد کوچولوی شما در راه است، این است که به سمت پائین شکم شما حرکت می کند که معمولا 24 ساعت قبل از تولد اتفاق می افتد. همچنین می تواند چند هفته قبل از شروع درد زایمان نیز اتفاق بیفتد که نشان دهنده این است که زایمان همین گوشه و کنار است و به زودی زمان تولد نوزاد فرا می رسد.

تولد نوزاد

در این حالت، مادر حس می کند که حرکت جنین به سمت پایین شکم می باشد که همین موضوع  باعث سوزش سر دل می شود و راه رفتن را برای مادر، کمی دشوار می کند. در این حالت، بیشتر به نظر می رسد که کودک خودش را به لگن رسانده باشد. کودک این توانایی را نیز دارد که کمی دست و پایش را بکشد و این حالت، نشان دهنده این است که تولد او تقریبا نزدیک است.

هنگام تولد نوزاد از سر خودش برای به دنیا آمدن استفاده می کند

زمانی که کودک به حالت راست در لگن قرار می گیرد، با استفاده از سر، برای به دنیا آمدن، آماده می شود و با فشاری که وارد می کند، سر خود را در جهت مخالف رحم قرار می دهد که باعث شل شدن و نازک شدن مخاط رحم می شود. در اصطلاح به وضعیت، برگشتن جنین در رحم می گویند که سر نوزاد درون لگن مادر قرار می گیرد. با وارد ساختن این فشار، کانال واژن باز می شود. کودک از آنچه که انجام می دهد هیچ اطلاعی ندارد. آن زمان که نوزاد در داخل رحم، به فعالیت خود ادامه می دهد، در حقیقت تمام کارها را سر او انجام می دهد.

نوسان ضربان قلب

در تعداد کمی از بیمارستان ها، پزشکان ترجیح می دهند که به ضربان قلب نوزاد در طول زایمان، رسیدگی کنند. در آن موقع، کودک، در تشخیص هر نوع مشکلی به پزشک می تواند کمک کند، درست همانند کاری که یک مانیتور انجام می دهد. اما، احتمال اینکه ضربان قلب کودک کمی نوسان داشته باشد، وجود دارد. ضربان قلب کودک نیز همانند ضربان قلب مادرش، زمانی که فعالیتی انجام می گیرد، افزایش می یابد و زمانی که فعالیت کمتری صورت می گیرد، کاهش می یابد. اما نگران نباشید، زیرا پزشک همیشه از مسائل غیر عادی و غیر طبیعی، اطلاع دارد.

تولد نوزاد

چرخیدن در هنگام تولد نوزاد

تصور بسیاری از افراد این است که کودک مانند حرکت چرخشی یک پیچ یا میخ از رحم بیرون می آید و بسیاری از پزشکان نیز معتقدند که روند زایمان، شباهت زیادی به حرکت چرخشی پیچ دارد و این گونه نیست که کودک کاملا چرخیده باشد اما، تا حدودی درست است و آنها تلاش می کنند تا با پیچ و تاب خوردن، ساده ترین و آسان ترین راه را برای خارج شدن از رحم پیدا کنند. بنابراین، به هیچ وجه شبیه حرکت ساده و رو به پائینی که شما تصور می کنید، نیست.

تمرین نفس کشیدن

نوزادان معمولا  24 ساعت قبل از اینکه به دنیا بیایند، زمان زیادی را برای وقت گذرانی دارند. حتی اگر مادر، مراحل انقباضات رحم را گذرانده باشد، هنوز هم زمان برای تجدید قوا دارد. بنابراین، در خلال استراحت مادر، کودک می تواند به تمرین نفس کشیدن، ادامه دهد. زیرا به خوبی می داند که مجبور است به زودی قدم در این دنیای واقعی بگذارد.

تولد نوزاد

تمام اصوات را می تواند بشنود

گوش نوزادان خیلی جلوتر از اینکه به دنیا بیایند، کاملا رشد کرده و می توانند در بین صداهایی که می شنوند، تفاوت قائل شوند. به همین دلیل است که این موجودات کوچولو، از همان ابتدا، به مادر خود بیشتر تمایل دارند. بنابراین، زمانی که یک مادر تصمیم به زایمان می گیرد، کودک تمام آن ناله ها، فریادها و ناسزا گفتن ها را می شنود، اما نگران نباشید، زیرا هیچ وقت آنها را به یاد نخواهد آورد.

امیدواریم که درباره نحوه به دنیا آمدن کودک خود، اطلاعاتی تازه کسب کرده باشید. این روند برای این موجودات کوچولو نیز می تواند کاملا سخت و دشوار باشد.